Tulvat ja meren nousu

Alankomaat ja monet osat Eurooppaa jä veden alle.
Helsinkiä ei pitäisi laajentaa Sipooseen vaan Mikkeliin, Lahteen ym. Salpauselän pohjoisempiin kaupunkeihin.
Tutkimuksen mukaan 19 vuoden kuluttua alkaa jäätiköt hävitä hirveellä vauhdilla...
3305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ruotsin tulva-alueilla pelätään uusia sateita
14.12.2006 11:52
Länsi-Ruotsin tulva-alueilla odotetaan pelolla lännestä uhkaavia kovia tuulia ja niiden mukanaan tuomia uusia rankkasateita.

Ruotsin säätieteen laitos SMHI varoitti aamulla, että vedenpinta on edelleen äärimmäisen korkealla Ätranjoessa ja että joki uhkaa tulvia yli äyräidensä Falkenbergissa.

Myös Nissanissa, Viskanissa sekä Säve- ja Upperudsjoessa tulviminen jatkuu.

SMHI:n mukaan tulva-alueelle on odotettavissa kovia tuulia ja niiden mukana myös uusia rankkasateita.

Paikoitellen tilanne on kuitenkin ainakin väliaikaisesti kohentunut. Kungsbackassa Göteborgin liepeillä asukkaat ovat taas voineet käyttää vessoja, kun alueen viemärijärjestelmä saatiin keskiviikkona kuntoon. Parin päivän ajan asukkaat ovat joutuneet turvautumaan paikkakunnalle tuotuihin siirtokäymälöihin. (STT)

Äänestä

Ei tuollaista voi ottaa vakavasti. Luonnonsuojelu on vain keinotekoista kilpailun ja markkinoiden rajoittamista! EU tulee olla ja niin on hyvä.

Äänestä

Kohta joku änkyrä syyttää siitäkin EU:ta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kallista tulevaisuudessa kirjoitti:

Alankomaat ja monet osat Eurooppaa jä veden alle.
Helsinkiä ei pitäisi laajentaa Sipooseen vaan Mikkeliin, Lahteen ym. Salpauselän pohjoisempiin kaupunkeihin.
Tutkimuksen mukaan 19 vuoden kuluttua alkaa jäätiköt hävitä hirveellä vauhdilla...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu