Siinäpä kysymys?
Oliko Kekkonen hyvä
valtiomies?
791548
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 28 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 28 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 79
Vanhimmat
EU-jäsenyyttä perustelleiden alamaisuuspyrkimykset on pyritty johdonmukaisesti naamioimaan Urho Kekkosen Neuvostoliiton suhteisiin, ikäänkuin EU-alamaisuus olisi olevinaan hyväksyttävää Suomen tuohon aikaan Neuvostoliiton taholta tulleeseen poliittiseen painostukseen viitaten.
EU:n selän taakse piiloutumalla yritetään vakuuttaa Suomen itsenäisyyden muka lisääntyneen. Tällöin perusteluna itsenäisyydelle on yritetty tulkita pelkästään suhdetta edesmenneeseen Neuvostoliittoon.
Tällöin tarkoitushakuisesti unohdetaan, että tietyn tasoisesta painostuksesta huolimatta Suomi täytti itsenäisen valtion tunnusmerkistön, toisin kuin nyt EU:n osavaltiona.
Kekkosen merkitys Suomen itsenäisyyden säilyttäjänä ansaitsee erityisen arvonannon. Hän toimi maailmanpolitiikan kannalta paljon vaikeammissa olosuhteissa kuin nämä nykyiset poliitikot, joista täysin perustellusti voinee käyttää nimitystä "poliittiset kääpiöt".
Mitenkäkös se voi olla hyvä vaikka hänen otteensa olivat kaukana kansandemokratiasta? Mitä demokratiaa se sellainen on että järjestetään nukkevaaleja?
Taas näkee kuinka kaukana IPUlaiset on siitä mitä ne väittää olevansa.
kiintoisaa tietää oliko äskeisen kirjoittaja
ns kansandemokratian kannattaja vai muuten vain historian tuntemusta vailla
Homman nimi oli se, että kansa oli tyyväinen ja koki olevansa vapaa. Tuohon aikaa ns täysi demokratia
oli mahdottomuus. Tarvittiin nimenomaan vahvaa
uskottavaa johtajaa joka pärjäsi Neuvostoliiton pomojen kanssa neuvottelupöydissä ja joka kykeni
pitämään kansan reaalisesti vapaana.
Siinä Kekkonen onnistui.
kekkonen oli kovan linjan kansan mies hän johti joukkoja erestä ja kansan enemiston toiveiren mukaan käy esim kirja tamminiemi tai käy kuulemassa hänen puhe v66 helsinin jäähallissa siellä on hänen polittinen perintö sanoissa maahan on luotava hyvinvointi joka nousee sen matalampiinkin majoihin ja niin
>>>>>
http://www.aretalogia.com/aretalogia.37/sivu.12.html
Eli harvainvalta on sallittua kun kansa kokee olevansa vapaa. Hmm...
Kekkonen myi Suomea Neuvostoliitolle. Kekkonen olisi pitänyt ampua!
Kekkonen oli sankari ja osti Venäjää, aikansa idänkauppa oli noin 25% edullisempaa kuin mitä tuotteista länneltä saatiin.
Idänkaupan romahdettua elintasoamme leikattiin mainitulla prosentti määrällä.
Ja Venäjähän on vallassa nyt, olkaatten onnellisia. Ja ostaa Suomea siinä missä Euroopan Unionikin. Ajatuksellisesti siis kapitalismi molemminpuolin Suomi-neidon vuoteessa ja Suomi köyhtyy.
Ei kukaan "leikannut" elintasoamme vaan se leikkautui kun idänkauppa romahti.
Mitä onnellista on siinä, että Venäjä on olemassa?? Terroristivaltio, joka suorittaa tälläkin hetkellä kansanmurhaa Tsetseniassa. Te kommunistiänkyrät haluaisitte Suomen kuuluvan Venäjään.
ONNEKSI OLEMME EUROOPAN UNIONISSA LIITTOUTUNEINA IDÄN UHKAA VASTAAN!
Voi näitä nykynuoria, jotka ovat vain oman suppean suunnan perimätiedon varassa ja mielipiteittensa vankina. Ei ole ollut mahdollisuutta omaan arviointiin. Mutta näinhän se valitettavasti aina on.
Kekkosen vertaista isänmaamme johtajaa ei ole ollut toista omana elinaikanani!
Hänen johdollaan kansamme nousi vaurauteen sodan jälkeisestä ahdingosta.
Luokkataistelun mainingit ja asennevammaisuudet tasaantuivat ja Kekkonen pystyi yhdistämään eri osapuolia lähemmäksi toisiaan, sillä hän ymmärsi kansan merkityksen hyvinvoinnin perustana.
Kuuntele vaikka hänen puheitaan, jos jostain saat koosteen niistä ja vertaa niitä muiden presidenttien pitämiin. En koskaan unohda sitä tunnelmaa Uuden vuoden päivänä, kun perheenä istuimme kuuntelemaan niitä.
Kaikkinainen kunnia edesmenneen presidentin muistolle! Annettakoon anteeksi tälle nykynuorelle, sillä suurta tietämämättömyyttä hänen uhkauksensa paljastaa. Kansa on tiennyt enemmän, mitä puoluepolitikoijat ja heidän hännystelijänsä.
Kun et ymmärrä lukemaasi?, etkä voi irrottautua lieastasi.
Malttia istu perseelles ja mieti!
Pitää uskaltaa katsoa tosiasioita sellaisina kuin ne olivat aiemmin ja ovat nyt. On vaikea kumota tosiasioiden perusteella väittämää, että eikö juuri Kekkonen ollut keskeisesti vaikuttamassa Suomen kansan yhtenäistymiseen ja samalla kansan varallisuuden nousuun.
Kekkonen sanoi, että "eikö meillä ole malttia vaurastua". Kekkonen kykeni arvovallallaan vaikuttamaan yhtä hyvin oikeistoon kuin keskustaan ja vasemmistoon. Malttia vaurastumiseen löytyi. Kekkonen panosti myös tuloerojen kaventamiseen ja onnistui siinäkin tavoitteessaan varsin hyvin.
Kekkosen kaudella kokoomusta pidettiin tosin paitsiossa hallitusvastuusta melko pitkään, mikä on aihettanut oikeistopiireissä sammumattomalta tuntuvaa vihaa Kekkosta kohtaan aina näihin päiviin saakka.
Em. "tahra" ei silti himmennä hänen ylivertaisuuttaan Suomen merkittävimpänä valtiomiehenä kautta koko itsenäisyyden ajan historiamme. Tämän hetken EU-Suomen johtavista poliitikoista yksikään ei yllä lähellekään Kekkosen antamaa panosta maamme hyväksi. Päinvastoin nykypoliitikot ovat kovaa vauhtia tuhoamassa Kekkosen ja hänen aikalaistensa ansiokkaan ponnistelun aikaansaannokset Suomen kaikkinaiseksi hyvinvoinniksi.
voi taivas suomi oli vapaa maa kekkosen kaurella vasta hänen jälkeensä tulleetovat suomen myyneet ja jo menisit lukisit niin sekin selviäisi
milloin sieltä onkaan tullut uhka historiamme aikana on ikävää kun on niin ymmärtämättömiä ihmisiä tutki 30 lukuamme missä senkin soran alku soitot soiteltiin ja mitä sitten tapahtui
koska IPU ihannoin kommunismia ja pitää todistetusti yhteyksiä NL-kommareihin tänäkin päivänä (ainakin Pesonen). Idän kortillahan Urkkikin pelasi
tierän koremuksesta ertä kerkonen oli maarpertturiri
Kiistämätön tosiasia kuitenkin on, että Kekkosen aikaan Suomi täytti itsenäisen valtion tunnusmerkistön. Sensijaan EU-jäsenyyden aikaan näin ei ole.
Kekkosta ei edes epäilty maanpetoksellisesta toiminnasta. Puheet siitä ovat nousseet esille vasta EU-mielisten "hörhöjen" taholta ikäänkuin Kekkosta panettelemalla saisivat hyväksyttävät perusteet Suomen itsenäisyyden lopettamiselleen. Tuo teko, eduskunnan 18.11.-94 2/3 enemmistöllä tehty päätös liittää Suomi EU:n alamaiseksi täyttää asiantuntijoiden näkemyksen perusteella maan- ja valtiopetoksen tunnusmerkistön.
Hakalehto ja Karhu asiantuntijoita?? :)
Kylvet tietämättömyydessä, änkyrä!
On kovin outoa, että joku "Democration" uskaltautuu keskusteluihin ilman Fakta-tietoa itseään selvästi enemmän asioihin perehtyneiden kanssa.
Minäkin suosittelen Democrationille edes aiheen alkeisiin perehtymistä, ettei aja itseään syyttä suotta noloon tilanteeseen.
Kaikista hänen lyhyistä perustelemattomista "tokaisuistaan" paistaa läpi säälimättömän paljastava tietämättömyys.
Opiskele asiat, niin syntyy tasokkaampi keskustelu!
Ei Kekkosta voinut edes epäillä, koska jo Neuvostoliiton nimittelisestä Venäjäksi hyssyteltiin. Miten siinä ilmapiirissä pystyi yleensä mitään sanomaan? Miten YYA sopimus täyttää itsenäisen valtion tunnusmerkistön?
Kummallista, yhteistyössä EU:ssa osallistumalla demokraattiseen päätöksentekoon on maanpetturuutta, mutta rähmällään olo kommunisteihin onkin isänmaallisuutta!!!
Sinun viestisi keskustelua??
ole MITÄÄN FAKTAA TAI ASIAA viesteissään!!!!! Hän on
pelkkä suunsoittaja. Liekö Eniro palkannut kaverin palstalle
häsläämään ja tyhjää paskaa jauhamaan???
koskas joku sopimus on täyttänyt itsenäisen valtion
tunnusmerkit??? Eiköhän se ennenki ollu valtio ku ne
merkit täytti tai sitte ei. Ja vuoden 1995 alusta ne ei vaan
oo enää täyttyny. Se asia ei muutu miksikään vaikka
kuinka selitettäs kuinka "demokraattisessa" yhteisössä
ollaan mukana. Mutta vähän perkeleen kalliiksi se vaan
tälle valtiolle tulee, viime vuonnakin pelkkää persnettoa
628 miljoonaa Euroa!!!! Mitä me saatiin sillä rahalla?????
Tietääkö kukaan????? Missä se panostus näkyy yhteiskunnassamme?????
talolinen!!!11!! on eeUUU-muurarri1!!11!!! joka on ,,,,,, tulllut häirittemääääään1!!!!!!!!!! keskustelua ja 1!!!!1johtaamaaaaaaana hhaaaarrrhaaaaannn1!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sinä et niistä maksuista verojen muodossa kuitenkaan penniäkään maksa!
Voi, voi, menikö pulla väärään kurkkuun aamukahvilla?
Yritähän nyt selviytyä tähän päivään. Joulukin kohta tulee...
Kekkonen oli suurpääomapiirien ja rappareiden kaveri. Ketäs tukikaan Kekkosen aluepolitiikka jos ei suuryrityksiä, joihin pumpattiin "kabinetin" toimesta veromarkkoja. Väliin devalvoitiin sopivasti jolloin eliitti rikastui kysynnän parantuessa, mutta kansa köyhtyi josta osoituksena kunniakas sija 65 parhaan vertailussa eri maiden varallisuudesta.
Kekkosen aikakaudella Suomi vaurastui sotakorvauksista huolimatta.
EU:n aikaan rikkaat rikastuvat ja köyhät köyhtyvät ja kaikkein köyhimmät saavat elantonsa ruokajonoista.
Kekkosen aikaan Suomi oli itsenäinen valtio.
EU:n aikaan Suomi on alamainen, Euroopan Unionin mitätön osavaltio vailla vähäisintäkään oma päätösvaltaa.
Parempi osana EU:ssa kuin sateliittina kommunisteille. Kekkosen aikana Suomi oli ilman omaa tahtoa, kaikki piti kysyä Moskovasta.
Rikastuttu ollaan nytkin. Se että tuloerot eri ammattiluokkien välillä ovat kasvaneet johtuu rakennemuutoksesta. Ei olla stallareita enää.
Nyt on jo lopulta kauppatieteilijän tunnustettava tosiasiat ja etsittävä jostakin luettavakseen Ari Ojapellon todellinen vuosisadan suurteos AHNEUDEN AIKA, jonka jälkeen myös "kauppatieteilijä" löytää teksteihinsä uskottavuutta.
Kun pikku-tieteilijä sitten löytää perusteet näillä sivuilla kirjoittamiselleen, voidaan aloittaa analyyttinen keskustelu. Nyt siihen ei päästä "kauppatieteilijän" kovasti puutteellisen tietomäärän vuoksi.
EU on merkinnyt suomalaisille vaurautensa siirtymistä maasta pois. Tätäkään pikku-kauppatieteilijä ei ole huomannut.
Perehdyppäs pikku tiedemiehenalku vaikkapa EU:n myötä kasvaneisiin talousrikoksiin ja niiden seurauksiin.- Se on kuules sillä tavalla, että talousrikosten seurauksena yhteikunta jää ilman sille kuuluvia miljardiluokan tuloja. Ja paljon muuta tietoa löydät perehtymällä asiaaineistoon.
Älä luota enää sokeasti EU-propagandaan, veikkonen.
Se Ojapellon teos on tarinankerrontaa, jossa on ovelasti sekoiteltu kirjoittajan omaa poliittista suuntautumista, faktaa ja fiktiota. Ei riitä täyttämään tieteellisen kirjallisuuden kriteerit.
Mistä lähtien minun pitäisi määritellä änkyräpuolueiden kriteerien mukaisesti analyyttinen keskustelu? Ok, voidaan määritellä että Suomen kielen perusasioita pitää osata ilmaista oikein - se lienee vähintä mitä voidaan vaatia. Kuten perehdyppäs ei ole Suomen kieltä, joten jos vaadit tasoa keskustelulta niin kirjoita äidinkieltäsi.
Aina on tehty talousrikoksia, oli EU tai ei. Vai miten Enron liittyy Unioniin. Ja tiesitkös että Suomen ulkomaankauppa on ollut miljardeja vuosittain ylijäämäinen - tulonsiirtoa Suomeen.
En tunne yhtään köyhää, Suomessa ei ole köyhiä. Pienituloisia kylläkin.
Tämä IPU on omituinen puolue. Karsastetaan harvainvaltaa, mutta ihaillaan Kekkosta valtiomiehenä. Inhotaan suurpääomia ja niiden piirejä, mutta Kekkosta ihailtiin kun hänen aikakaudellaan tehtiin tulonsiirtoja näille piireille. Milloin devalvoiden ja milloin verovarojen avulla. Tuokin on omituista, että puhutaan itsenäisyydestä, mutta ihaillaan YYA -sopimuksia, joka oli määrittelemästänne itsenäisyydestä yhtä kaukana kuin se kuuluisa sika sateliitista.
Yhtään argumenttia ette osaa perustella. Yritätte säälittävästi vedota johonkin "itsenäisyyteen", arvo joka muka toisi itseisarvona onnea ja ihmeitä vaikka tosiasiassa ne ovat päätökset jotka tuovat mahdollisuuksia. Tuntien suomalaisen virkamieskunnan ja päätöksentekokäytännöt itsenäisyys ei ole läheskään aina ilomme.
Te olette tuomittu häviämään. Teitä ei kannateta, EU-jäsenyyden aikana kannatuksenne on romahtanut 2/3 osaa, joka on luku mitä mikään puolue ei ole onnistunut tekemään parissa vuodessa miesmuistiin. Teikäläiset eivät ole tunnetusti yhteistyökykyisiä, joka on välttämättömyys politiikassa. Kommunistien kanssa vehkeilyt ovat monella muistissa ja puolueohjelmanne teema itsenäisyys on kätkettyä kommunismia siinä muodossa jota te esitätte.
Teesienne mukaan, kukaan ei saisi rikastua. Joka ikiseen pääoman sijoittamiseen pitäisi valtion puuttua, joko viemällä jotain Tobinin veroa tai vastaavasti rankaisemalla tuotantoteknologisista innovaatioista, jolloin alakohtaista kehitystä halutaan estää ja rajoittaa. Tämä taas tietää suomalaisten yritysten kilpailukyvyn heikkenemistä.
Sitten tämä rahakysymys. Mikä ihme siinä valuutan formaatissa on niin ihmeellistä? Eiköhän se ole paras vaihtoehto että rahan arvo on mahdollisimman vakaa. Se että jonkin etupiirien johdosta pitäisi devalvoida, ei tunnu minusta kyllä kovinkaan kansanetujen mukaiselta, koska devalvointi tietää kollektiivista köyhtymistä.
Äänestän Kokoomusta.
EU on teille änkyröille (stallareille) pelkkä sylkykuppi, jota voi syyttää jopa huonosta säästä.
Palstalle on saapunut jälleen yksi oikeistolainen änkyröiden ja eristäytyspolitiikan kurittaja!
ELÄKÖÖN EUROOPAN YHDYSVALLAT!
ELÄKÖÖN VAPAUS!
Eristäytymispolitiikan siis.. :D
Sillä varauksella, että "pikku-kauppatieteilijä" ja "democration" ovat kaksi eri persoonaa, teille täytyy edelleen antaa kehotus perehtyä väheksymäänne Ari Ojapellon kirjaan AHNEUDEN AIKA. Sen lukeminen antaisi teillekin oivallista asiatietoa riittävän tasokkaaseen keskusteluun valitsemastanne aiheesta.
On kohtuutonta, että te ressukat tuomitsette puolueettomien asiantuntijoiden arviot ko. kirjasta sitä lukematta. Älkää pikku-tiedemiehen alut moiseen syyllistykö.
Nyt te suloiset änkyriäiset olette ajaneet itsenne noloon tilanteeseen, kun olette vihkiytyneet keskustelemaan pelkän EU-propagandan pohjalta asiakokonaisuuksista, mikä aihepiiri vaatisi ehdottomasti laajempaa perehtyneisyyttä voidaksenne antaa itsestänne uskottavan vaikutelman.
Eihän voi olla oikein, että yksi pieni kansanosa kerää miljoonaomaisuuksia lopultakin ilman omia ansioitaan, suuren kansanosan köyhtyessä päivä päivältä yhä enemmän. -Tämä EU-aika on ryöstökapitalismia parhaimmillaan. Tämä väite tulee ansiokkaasti todistetuksi juuri hyljeksimänne Ari Ojapellon kirjan AHNEUDEN AIKA nimisen kirjan sivuilla.
Lukekaapa veijarit ko. kirja lopultakin!
EU-jäsenyys merkitsee kaikille sen jäsenmaille eristäytymispolitiikkaa. EU:n jäsenet eivät voi enää toimia itsenäisesti ulospäin. Mm. ulkopolitiikka. kauppapolitiikka ja maatalouspolitiikka ovat EU-johtoisia. Ei edes YK:ssa jäsenvaltio voi toimia itsenäisen näkemyksensä perusteella, vaan joutuu siellä toimimaan EU:n kannan mukaisesti.
EU-jäsenyys merkitsee siis ERISTÄYTYNEISYYTTÄ.
Miten voi olla eristyksissä 25+2 maan yhteisön jäsenenä? Aivan täysillä UM hoitaa Suomen ulkopolitiikkaa. Kerropas meille käytännön esimerkkejä. Kauppapolitiikkakin on aivan omissa käsissä, maatalouspolitiikassakin saa maksaa kansallista kompensaatioita - tuistahan siinä on loppupeleissä kysymys.
Itsenäisyyspuolue on eristyksissä kansasta, sen todistaa 0.1% kannatus.
Mitä tämä Ojapelto on muuta aikaansaanut kuin IPU myönteisiä kannanottoja, joita hän jakaa Vapaa Suomi -roskalehdessä? Mistä lähtien poliittisten julkaisujen kirjoittajat ovat riippumattomia?
Minua ei kiinnosta änkyräpuolueen tulkinnat uskottavista vaikutelmista. Itsenäisyyspuolueen uskottavuudesta on enemmän kysymys, joka mitataan neljän vuoden välein.
Onko 0.1% uskottavuutta?
Mielenkiintoista oli, että mm. pikku-änkyriäisten esikuva kok:n presidenttiehdokas Sauli Niinistö myönsi presidenttivaalikampanjansa yhteydessä Suomen ulkopolitiikan oleva EU-johtoista. Sama asia todetaan myös Maastrictin sopimuksessa ja EU:n perustuslaissa, minkä Suomen eduskunta vastoin kansan pääosan mielipidettä ratifioi 5.12.-06. juuri ennen maan perinteistä itsenäisyyspäivää, jolla päivällä tosin on enää muistopäivän merkitys.
Olipahan ratifioinnin ajankohtakin yksi osoitus EU-mielisen eduskunnan röyhkeydestä ja piittaamattomuudesta kansan arvostamaa juhlapäivää kohtaan.
Eivät massat ole aina oikeassa, jos olisivat ei esim. sotia käytäisi.
Totuus on usein alkuvaiheessaan vain pienen piirin omaksuma, kunnes vähitellen massat vapautuvat heitä harhauttavasta progandasta.
Eiköhän ne kymmenet miljoonat ihmisetkin olleet Hitlerin propagandakoneiston työn uhreja! Sinun mielestäsi kuitenkin massat tuolloinkin olivat oikeassa, vai kuinka? -Hitlerhän sai suuren kannatuksensa vaaleissa.
Niin kyllä se Nykypäiväkin on ihan yhtä poliittinen julkaisu kuin Vapaa Suomikin, joten se siitä painoarvosta.
Pienten piirien omaksumasta se Hitlerinkin ajatus lähti liikkeelle. Näitä pieniä piirejä on erittäin paljon.
Ensinnäkään, oikeaa ja väärää ei ole absoluuttisessa mielessä ole olemassa. Jollekin toiselle oikea on väärä ja päinvastoin. Tuo oikea/väärä -ajattelu leimaa koko Itsenäisyyspuoluetta. Minusta on pelottavaa, että etenkin joku vallassapitäjä tai sinne pyrkivä käyttää mielipiteistään termiä 'oikea'. Sen subjektiivisen oikeuden perusteella ollaan valmiita tekemään karmeitakin päätöksiä kuten otit Hitlerin esimerkiksi. Mitähän tapahtuisikaan, jos IPU:n "syvälliset" ihmiset alkaisivat toteuttamaan subjektiivisesti "oikeaa" politiikkaa?
Kammottava puolue.
Etsiydy asialinjalle äläkä vaivu itsesääliin, siilä se ei pelasta edustamiasi valheen ja petoksen voimia vastuustaan.
Nykypäättäjät, nuo "poliittiset kääpiöt", ovat sälyttäneet harteilleen ikuisen painolastin liittämällä Suomen EUroopan Unioniin petoksia ja valheita hyväksi käyttäen.
Sen sijaan Itsenäisyyspuolueen johdolla ei vastaavia petoksia ja valheita ole kannettavanaan. - Jos sinä tällä perusteella näet Itsenäisyyspiolueen leimautuvan "oikeassa olevaksi", niin hyvä on.
>>Suomi on eristyksissä eu:ssa,sen todistaa 1,4% osuus päätäntä vallasta!!!!!
Mikäli Ilkka Hakalehto valittaisiin presidentiksi, hän varmaan ajaisi Kekkosen linjaa.
Hänestä ei ole enää mihinkään.
Hän olisi erittäin kykenevä itsenäisten valtioiden välisiin kanssakäymisiin ja uskoisin että hän saisi aikaan erityisen hyviä kauppasopimuksia eri Euroopan valtioiden kanssa. Kansan miehenä hän tietää mistä puhaltaa, joten uskoisin hänen pystyvän ohjaamaan markkinoita kansan haluamaan suuntaan vaurastuttamalla kansakuntaa tasapäisesti.
SOSIALISMI ON RIKOS!
Varallisuuden kohdentaminen yhteiskunnan vähäosaisille ei ole rikos. Tasapuolisten mahdollisuuksien toteuttaminen sosiaalisesti järkevällä tavalla palvelee kansantaloutta parhaiten.
Se toimi 80-luvun loppuun, kunnes tuli riistokapitalistin säännöt valtaan ja kansakunnan varallisuus ryöstettiin. Saalinjaolle eivät päässeet tavalliset kansalaiset, vaikka he ovat valtio.
Vai mitä mieltä olette kansalaisten turvallisuuden heikkenemisestä samaan aikaan kun tuloerot ovat kasvaneet?
Älyttömät väitteesi osoittavat, että olet joko täyttä ymmärrystä vailla tai pihalla kuin lumiukko. Demokraatti et missään tapauksessa ole, mutta äärioikeistolaiselta vaikutat. Kenties olet demokraatiksi tekeytyvä fasisti.
Harvainvallan kannattaminen ja sen kieltäminen kertoo melkoisesta kaksinaismoralismista Itsenäisyyspuolueessa.
Kekkosta syytetään pelkästään taktisista syistä yksinvaltiaaksi, koska hänen panettelullaan EU:n taustavoimat Suomessa kuvittelevat saavuttavansa eräänlaisen legitimiteetin Suomen alistamiselle EU:n osavaltion asemaan.
Kekkonen oli tosiasiassa koko toimintakautensa ajan riippuvainen Suomen eduskunnan tuesta. Eduskunta oli puolestaan kansan valitsema. - Tässä yhteydessä on tärkeää huomata, että Suomen silloinen eduskunta ei ottanut edes äänestykseen Suomen liittämistä minkään suurvaltion alamaiseksi.
Suomelle ei esitetty omien päättäjien toimesta siirtymistä omasta valuutasta jonkin suurvallan valuuttaan. Samoin kukaan ei Kekkosen presidenttikausina esittänyt Suomen liittymistä johonkin suureen sotilasliittoon. - Myöskään paljon parjattu YYA-sopimus ei merkinnyt sotilasliiton jäsenyyttä Varsovan liitossa. Tässäkin suhteessa Kekkonen piti tietyn hajuraon kaikkiin liittoumiin.
Verrattaessa EU-Suomen asemaa Kekkosen ajan Suomeen, voidaan varauksetta tehdä johtopäätös, että presidentti Kekkosen aikaan huolimatta Neuvostoliiton voiman vuosista, Suomi säilytti kuin säilyttikin itsenäisyytensä toisin kuin nykyisenä EU-vallan aikakautena.
Tätäkin taustaa vasten tarkasteltuna Kekkonen oli lopulta isänmaallinen demokraatti toisin kuin nykyiset päättäjät, joita professori Keijo Korhonen on luonnehtinut osuvasti "poliittisiksi kääpiöiksi".
...demokratia Kekkosen omavaltaisuudestakin huolimatta koko Suomen ja suomalaisten parhaaksi, sensijaan Koiviston, Ahtisaaren ja Halosen kaudella on suistuttu yhä enenevässä määrin harvainvaltaan. SDP viettelee pelkällä "sosiaalisuuden" ja "demokratian" valekaavulla globaaliin harvinvaltaan, kepu sen parhaana juoksupoikana ja aisankannattajanaan. Kenenkähän teot ja sanat ovat risitiriidassa keskenään, kellä kaksinaismoralistisuuden ja fariseusten "kehät" yhä selvemmät, yhä selvemmin perikatoon johtavia? Luehan hiukan mm. Ari Ojapellon teesejä nukymenon petollisuudesta, epäoikeudenmukaisuudesta, tuhoon johtavuudesta. Nyt on jo korkea aika saada yhteisten asioidettemme hoitoon täysmuutos!
IlkkaOH
Nyt "pikku-kauppatieteilijämme" sotkee jo YK:kin EU:n kaltaiseksi valtioksi. Nyt sinä ressu olet todella pihalla.
Missäs se YK:n perustuslaki viipyy? -Onko YK:lla parlamentti, johon valitaan jäsenet kansanäänestyksin?
Havitellaanko YK:lle presidenttiä? Onko YK:lla ulkopolitiikasta vastaava johtaja? Onko YK:lla oma raha? Onko YK:lla oma kauppa-, maatalous-,ulko- ja turvallisuuspolitiikka jne ..?
Nyt olet ressu tosiaan lopullisesti aivan ULA:lla.
Kuka sinua voisi auttaa? Löytyykö sellaista lähipiiristäsi?
Lueppas muuten se Ari Ojapellon kirja AHNEUDEN AIKA. Ehkäpä siihen tutustuminen olisi ensiapua ongelmiisi? Uskotaan ja toivotaan, että olisi.
Vertasinpa vain näitä Laihasen määritelmiä supervaltiosta, YK täytti noiden määrittelyiden mukaan Kaukon antamat kriteerit. Ne mitä sinä itse sanot tuossa, eivät olleet Kaukon jutuissa mukana.
Onko teillä niin heikosti asiat että voitte vedota aina vain siihen yhteen ja samaan yhden ihmisen kirjoittamaan satukirjan sisältöön?
kirjatkin,mitkä ovat totta ja mitkä satua?TAVAATKO NYT ENSIN VAIKKA SUOMEN PERUSTUSLAIN,NIIN LÖYTYY MÄÄRITELMÄ SILLE VALTIOPETOKSELLE!!!!Ala vasta se luettuasi viisastelemaan,niin et enempää nolaa itseäsi!Vai onko sekin satukirja???
Eräs nimimerkki näyttää tulkitsevan valikoidusti sanomisiani käsittäen samalla tekstini eräänlaisiksi määritelmiksi. Siitähän ei ole kysymys.
Tarkistin kirjoittamani, jossa totesin EU:lla olevan mm. perustuslain, tosin vielä hankkeen asteella olevan. Jos tuo toteamukseni tulkitaan määritelmäksi, on todettava YK:n eroavan EU:sta siltäkin osin ettei YK:lla tosiaan ole perustuslakia eikä tule olemaankaan.
On todella valitettavaa, että jotkut yrittävät vieläkin vähätellä EU:n liittovaltiotavoitetta.
Itseasiassa EU jo nyt on keskitetysti johdettu valtioliitto. Perustuslakihanke toteutuessaan tekee siitä kiistattomasti Yhdysvaltojen kaltaisen liittovaltion tosin sillä erotuksella, että Yhdysvaltojen liittovaltioilla on itsenäisempi asema kuin vastaavilla Euroopan Unionin osavaltiolla.
Mitä tulee esillä olleeseen Ari Ojapellon suurteokseen, näkisin kyllä jokaiselle hyödylliseksi tutustua ko. teokseen ennakkonäkemyksistä huolimatta.
Ystävällisesti!
Kauko Laihanen
Etkä ole sinäkään. Oikeuslaitos on tässä maassa sitä varten, joka jakaa tuomiot. Niin että riprap esitutkintapyyntöä tekemään valtiopetoksesta.
Valikoidusti tulkitsemisesta ei ole kysymys, vaan siitä että aika löyhin ehdoin aletaan määrittelemään mitä mikin on.
Kun Unionissa ei ole perustuslakia, niin ei sitä pidä ottaa keskusteluun mukaan vetoamalla sen mahdolliseen olemassaoloon.
Loppujen lopuksi, mistä on kysymys? Siis missä on pihvi tällä loputtomalla vastustuksella? Suomella menee helkkarin hyvin Euroopan Unionissa ja koko aika on valuuttaa myöten ollut jättimenestys.
Se mikä eniten rassaa tässä Itsenäisyyspuolueen poliittisessa ohjelmassa on se, että sillä ei ole tarjota mitään lisäarvoa teemalla itsenäisyys. Katsos kun se teidän määrittelemä 'itsenäisyys' ei elätä.
Mitä pahaa on yhdentymiskehityksessä, jos voidaan sopia standarteista ja käytäntöjen yksinkertaistamisessa, jotka helpottavat mantereenlaajuisesti toimimista esimerkiksi yhteneväisten infrastuktuurirakenteiden muodossa? Eipä näy rekkajonoja länteen päin.
EU:lla katsotaan oleva tiettyjä etuja mm. tavaran kuljetuksissa länteen päin. Toisaalta EU-määräykset estävät Suomea sopimasta suoraan Venäjän kanssa rekkajonojen purkamisen itään päin. Tästä asiastahan oli oli keskustelua muutama viikko sitten. -Suomelle ei voitu antaa erivapauksia, vaan oli noudatettava EU:n yhteistä toimintamallia.
EU:ssa harjoitettava uusliberalistinen talouspolitiikka, jossa pääomat saavat vapaasti liikkua sinne, mistä kulloinkin nopeimmin voivat napsia rusinat pullan päältä, on johtanut pääomapaon ja sen seurauksena myös työpaikkojen siirtymistä suurissa määrin rajojemme ulkopuolelle.
Virkamiehet, niin meillä kuin muuallakin, yrittävät häivyttää kiusallisia ongelmia erilaisilla tilastotempuilla. Työttömyyttä on häivytetty muuttamalla työttömyyden kriteereitä.
Nyt EU:ssa yritetään häivyttää maiden välisiä köyhyyseroja. EU:ssa tilastonikkarit ovat pohtineet pitkään mittareita sille, miten köyhyyttä pitäisi vertailla maiden kesken.
Asiantuntijoiden valinnat ovat muuttamassa dramaattisesti suomalaisen köyhyyden kuvaa tilastoissa. -Tätähän tämä on, todistetaan tilastoilla, että kaikilla menee tosi hyvin.
Pitää kuitenkin uskaltaa tunnustaa totuus. Maassamme eriarvoisuus, köyhyys ja työttömyys ovat jatkuvassa kasvussa. Tilanne on ongelmallinen.
Työpaikat ovat yhä useammassa tapauksessa projektiluonteisia. On pätkätöitä, osa-aikaisia töitä, vuokratöitä jne.. Työntekijältä vaaditaan rohkeutta suunnitella elämäänsä pitemmällä aikajaksolla.
Mikä merkitys on tiedottamisella ts. propagandalla? - Tiedotustutkijat arvioivat, että kaikesta, mitä amerikkalaiset näkevät, kuulevat ja lukevat uutisina, 40 prosenttia on vain hiukkasen muokattuja PR-yritysten tekemiä lehdistötiedotteita. Lisäksi huomattava osa uutismateriaalista koostuu äänistä ja kasvoista, jotka tarjoiltiin toimittajille valmiina paketteina.
Eiköhän juuri tästä samasta asiasta ole kysymys meilläkin, kun EU-mieliset tiedotusvälineet syytävät propagandaansa väittäessään, että "meillä menee hyvin"!
Kuitenkin yhä useampi uskoo enemmän omia kokemuksiaan, kuin EU-Suomen median propagandaa.
Euroopan Unionilla on selkeästi logistiikkavirtojen hallinnassa etuja esim. juuri yhtenäistämiskäytännöt jotka ulottuvat infrastuktuurien rakenteista hallinnolliselle tasolle saakka. Ketään ei palvele - vähiten elinkeinoelämää ja tavallsia ihmisiä erilaiset kirjavat käytännöt, jotka aiheuttavat jäykkyyttä ja kustannuksia. Kuka sanoo että Suomi pystyisi purkamaan ilman Unionin jäsenyyttä rekkajonot? Tuokin on äänestäjien aliarvioimista, että pidetään itsestäänselvyytenä että Suomi voisi tehdä sitä tai Suomi voisi tehdä tätä ilman EU:ta. Mikä ei todellakaan pidä paikkaansa, arvoitukseksi jää tämä, mutta arvoitukseksi ei jää mitä Suomi voi tehdä EU:ssa.
Pääomien ja työpaikkojen liikkuminen ei ole EU:sta kiinni, jo ETA-sopimus on mahdollistanut sen.
Surullisinta on että syytät virkakoneistoa tietoisista vääristelyistä ja harhaanjohtamisesta. Yksi asia on varma mikä ei johda harhaan ja se on BKT:n erittäin vahva kasvu. Ihan kuin tuntuisi siltä, että toiminta olisi systemaattisesti suunniteltua EU-vastustajia vastaan, siltä ihan kuulostaa. Oletko ajatellut että sitä samaa propagandaa - vielä räikeämpää sellaista -yritätte tuputtaa lukemaan. Ja mitä se amerikkalaisten saama media tähän kuuluu? Minkälaista propagandaa oli Kekkos -vainaan aikoihin kun virallinen tiedote ilmoitti Urhon olevan Suomen kovakuntoisin mies 79-vuotiaana?
Mikään ei puolusta sitä teoriaa, että IPU:n määrittelemänä "itsenäisenä" toimijana mainitsemasi ongelmat olisivat ratkaistu. Päinvastoin, talouden vire työllistää. Minkäpälainen tilanne olisi ilman tätä myötävirettä?
Minä uskon omia kokemuksia. En tunne yhtään köyhää.
Taidat olla "pikku-kauppatieteilijä" jonkin sipuliherran hemmoteltu karara, joka sähköaidoin suljetulta alueeltaan ei saa isältään lupaa mennä aidan ulkopuolelle tapaamaan köyhiä, ettei vaan köyhyys tarttuisi.
Puhut vekkuli hienoin termein, joita olet kirjoistasi opetellut, mutta olisiko sinusta käytännön logistiikkapäällikköksi esim. johonkin keskisuureen yritykseen? Tuskinpa?
Olet pihalla kuin lumiukko, kun et suostu avaamaan Ari Ojapellon kirjaa AHNEUDEN AIKA ja tyydyt pelkästään toistelemaan EU-propagandaa, joka unohtaa ympärillä vallitsevan todellisuuden. -Leipäjonot, pätkätyöt, osa-aikatyöt, vuokratyöt, irtisanomiset, tungokset sosiaaliluukuilla.
Hyvä on herran kakaran irvailla rikkaitten perheiden aidattujen ja hyvin vartioitujen asuntojensa kätköistä.-Karkaa isältäsi ulos linnoituksestasi ja tutustu avoimin mielin ankeaan todellisuuteen. Samalla voit lopettaa höpinät kasvavista vientituloista ja mahtavasta BKT:sta, katsos kun ne eivät auta muita kuin teitä siellä vartioiduilla alueillanne. -Avaa silmäsi poju!
Se, onko minusta mihin toimeen, ei ole sinun arvioistasi kiinni joten spekuloi ihan rauhassa.
Hassua kun täällä syytellään median propagandasta, mutta itse tuputetaan joka viestissä IPU/VSL -median ihmetuotosta 'ahneuden aika'. Kyllä on ihmeellinen kirja, kun löytyy vastaus joka paikkaan. Pitäisikö tuota suositella hotelliketjuille, että korvaavat yöpöydän Raamatun jollakin Ojapellon kirjalla? Mikä mies tämä Ojapelto on, joku turhautunut sosionomiko?
Se, että kasvavasta kansantulosta hyötyvät ahkerat ja yritteliäät ihmiset ei ole ollenkaan paha asia koska he ovat sen toimillaan aikaansaaneet.
Mene töihin, jotta saat osan siitä kakusta. Ei sitä laiskoille pidä jakaa ilmaiseksi!
Teidän ipuloisten tavoitteena on aloittaa ahkerien ja työteliäiden ihmisten tuottaman taloudellisen lisäarvon sosialisoiminen laiskoille loisijoille. Kyllä se vain on niin, että ahkerat ihmiset tienaavat enemmän ja niin sen pitää ollakkin.
Esim. Lilius maksaa optioistaan 60 % veroa. Sillä elätetään jo monta kaltaistasi laiskaa valittajaa!
... oli.
Eli: Eli Ja : Oli.
Kekkosella oli puutteensa. Hän ja hänen harvainvaltansa oli liian kauan vallassa.
Itsenäisyyspuolue on itsenäisyyden puolesta, muttei harvainvaltaa vastaan kuten tämä keskustelu on osoittanut sen todeksi.
Onko nämä keskustelusivut sinun mielestäsi jonkun puolueen virallisia kannanottoja vai pelkkiä yksittäisten nimimerkkien mielipiteitä?Jos ensin mainittuja niin eipä nuo kepu/sdp/kok puolueiden ns.viralliset sivutkaan paljon lupaa hyvää huomista odottaa....Taidan äänestää mustanaamiota....;)
...keskenään:
Kukaan ei ihannoi Kekkosen käyttämää "s:n tunarit", yms. korpraalimentaliteettia, kaikkein vähiten IPUn demokraattinen asialinja ja sen fiksut, tasapuoliset, demokraattiset, oikeudenmukaiset asiaedustajat.
Kun Kekkonen on nykypresidentteihimme nähden ylivoimaisesti parhaiten hoitanut yhteiset asiamme ja suhteemme itänaapuriimme, ei sillä ole demokratian kanssa mitään tekemistä, kyseessä on silloin täysimääräiset ja kansan velvoittamat vaateet hoitaa osaltaan yhteiset asiamme sillä tasolla kuntoon.
Se että häntä vedättivät eräät etupiirit liian kauan "vallassa", ei suinkaan ollut tuon silloisen prseidenttiyden lopunajan sairaan "vanhuspresidentin" vika, siitäkin ovat vastuussa aivan muut tahot kuin IPU.
IlkkaOH
Hmm.. mistä oikein tiedetään mitkä olivatkaan ne kansan tarpeet. Eihän Kekkoselle oikein uskallettu asettaa kilpailijoitakaan vaaleihin, koska punapääoman turvin hänet valittiin piittaamatta itsenäisen valtion käytännöistä.
Jos YYA-sopimus ja rähmällään olo itään on demokratiaa, niin mieluummin äänestän kyllä EU-myönteisiä puoleita. Sen näkee jo teikäläisten puolueohjelmasta läpi, että miten haikaillaan neuvostoaikoja.
Olet niitä sopuleita, joita "poliittiset kääpiöt" tarvitsevat tuhotakseen tämän maan itsenäisyyden.
Osaatko hävetä?
Näin Venäjä ei puutu enää Suomen asioihin. On maanpetturuutta suhtautua EU-jäsenyyteen kielteisesti. Niin tekevät vain idänpojat ja idänpoikien kohtalo on halkopinoa vasten ja PAM!
Kuten hermostuneesta tekstistä voi suoraan päätellä, EU-valta tulee jatkossa yhä selkeämmin perustumaan väkivaltaan ja urkintaan. Näinhän asianlaita on suurvalloissa ollut kautta historian.
Olen jo aikaisemmin todennut, että EU:n perustuslain 2 artiklan UNIONON ARVOT ilmoitetut käsitteet ovat alusta alkaen olleet nekin harkittuja valheita.
Näin sinne on kirjoitettu:"Unionin perustana olevat arvot ovat ihmisarvon kunnioittaminen, vapaus, kansanvalta, tasa-arvo, oikeusvaltio ja ihmisoikeuksien kunnioittaminen. Nämä arvot ovat jäsenvaltioille yhteisiä yhteiskunnassa, jonka ominaispiirteitä ovat moniarvoisuus, suvaitsevaisuus, oikeudenmukaisuus, yhteisvastuullisuus ja syrjinnänvastaisuus".
Tietysti sinä poloinen nimimerkin takana uhitteleva pikkupoika olet ihannevaltiosi periaatteista tietoinen vai ymmärrätkö sinäkin, että ne ovat vain harkittuja valheita?
Ainakaan et kovin suvaitsevalta vaikuta? Sinä onneton se vaan leikit PAM,PAM-nallipyssyllä.
Suomi24 anonyymipalstan tekstien mukaan voidaan suoraan päätellä että änkyrät katoavat puoluekartalta ensi eduskuntavaaleissa.
Unionin arvot ovat hyvät. Enpä kyllä näe Itsenäisyyspuolueessa mitään hyvää. Sosialisointi ja kontrolli on pahasta. Ettekö ole jo sitä oppinut?
Onko "pikku-kauppatieteilijä" varmasti lukenut kaikki läksykirjansa huomiseksi?
Lainaa ihmeessä hupiveikko se Ari Ojapellon kirja AHNEUDEN AIKA, niin sinun ei tarvitse joka puolella hyppiä "illistelemässä" asiallisille keskustelijoille.
Kai olet huomannut, ettei sinusta pidetä. Seurausta lähinnä tiedonpuutteesta johtuvista typeryyttä kuvastavista lausunnoistasi, joista delfoin oraakkelikin muuttuisi kateudesta tulipunaiseksi. Niin sekavia tekstisi ovat kauttaaltaan.
On varmasti sekavia oppimattomalle ja sivitymättömälle, eli tyypilliselle IPU -kannattajalle. Oletko varma että osaat lukea "suurteosta"? Siinähän voi olla vielä monta sivua ilman kuvia ja peräkkäin!!!
Miksi minusta pitäisi edes pitää? Toisaalta, jos Itsenäisyyspuolueesta pitää 0.1%, niin voisi esittää vastavuoroisen kysymyksen. Kummallista vaikka olette niin oikeassa ja vieläpä juhlallisesti itsenäisyyden puolesta =)
...kansamme tarpeethan tuolloin perustuivat juuri hyviin idän suhteisiin, olipa Karjalankin palautus jo aivan lähellä. Tarpeen ne reilut ja hyvät suhteet ja yhteistyöt - YYA:nakin - - ei liittymät! - ovat tänäänkin. Mietipä millä silmällä Venäjä nykyisin suhtautuu meihin "rähmäisenä EU-jäsenvaltiona" ja Nato-uhkanakin?
Sekoittelet edelleenkin lahjakkaasti "neuvostoajat" ja itsenäisyytemme, sen hankinnan ja säilytyksen. Sensijaan sosialistipresidenttimme - miten oikeistovoittoisessa Suomessa voi olla sosialistipresidentti toinen toisensa perästä?? -ovat hilanneet sosialisteinensa ja sen mukaisin virkanimityksinensä ja seuraamuksin jokseenkin kaikkialla yhteiskuntaelämässämme itsenäisyytemme johonkin aivan muuhun - samanmoiseen "euvostomielisyyteen"!!
IlkkaOH
Idänmies oli Kekkonen.. ja juoppo!
Onneksemme Kekkonen oli siinä määrin hyvä idänmies, että hoiti suhteet sinnepäin mallikelpoisesti.
Ulko- ja turvallisuuspolitiikan alkeisiin kuuluu panostaminen juuri idänsuhteisiin.
Lopulta suhteet itäiseen naapuriimme ovat ulko- ja turvallisuuspolitiikamme kulmakivi. Ne suhteet ratkaisevat ulko- ja turvallisuuspolitiikkamme hoidon tason. Sen on historiamme osoittanut, joskus karvaastikin.
Jos oli juoppo, ei se häirinnyt ratkaisevasti hänen työnsä hoitamista.- Lopulta ne ovat aika harvassa, jotka lasiin sylkäisevät.
Jos otamme rinnalle 2 puhdasta maitopartaa Virolaisen Johanneksen ja Vanhasen Matin, niin on kaiketi myönnettävä, ettei heille olisi tai ole uskomista ulkopolitiikan hoitoa. Varsinkaan vaikeina aikoina. -Onneksemme meillä oli "juoppo" Kekkonen.
Kekkonen oli aikansa lapsi. Mielestäni oli hyvä valtiomies, mutta Kekkosen kabinetti olisi voinut jättää touhunsa vähemmälle.
Kummallista kun ei Kekkosen pitäisi olla suosittu Itsenäisyyspuolueessa YYA -sopimuksen ja harvainvallan vuoksi.
...niin suhtauduin minäkin aluksi Kekkoseen valtiomiehenäkin tuolloin melko varauksellisesti, mutta kun tieto lisääntyy, niin Kekkosen ylilyöntienkin ja hänen hyötykäyttönsä aiheuttamat "traumat" vain vähenevät"...
Summa summarum: IPU, sen jäsenet, edustajat ja kannattajat eivät ihannoi Kekkosta hänen ja hänen hännystelijöittensä negatiivisista "tempauksista" yms. "ajopuisuuksista" - ainoastaan arvostamme häntä koko Suomen etujen ajajajana noin vaikeina sodanjälkeisinä nousuvuosina - osaamme kyllä eroittaa jyvät akanoista ilman sekoittavia ja vääriä otsaleimoja.
IlkkaOH