Hei vaan. Sumuvalot häikäisevät minua. Miksi porukat ajaa sumarit päällä, vaikka ei ole sumuakaan ? Onkohan tätä asiaa vielä koskaan käsitelty S24 liikenne-palstalla ?
Sumuvaloista asiaa
Haittavaikutus
5404
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Käsiteltäisiinkö nyt?
Se on kuule sellainen tauti, jossa sumuvalot häikäisee jopa kirkkaassa auringonpaisteessakin, sen nimi on "mä nuolen lainlaatijan persettä, niin kaikkien muidenkin pitää nuolla" -tauti.
No joo, mäkin vittuilen tuolle porukalle...
Ostakaa omat sumarit ei tarvi kiukutella.Näette pimeälläkin sivuille paremmin.
valojen täytyy näyttää, eikä sivuille, Jos maantienopeuksissa sumuvalojen kantamalla jotain näkyy,edessä tai sivulla, on asialle hyvin vähän tehtävissä. Näkeepähän tärkemmin mihin törmäsi.
Kerro huvikseen mikä sun mielestä on maantie nopues.Mun mielestä se on 80 alueella korkeintaan 85km.Mulle riittää yhdet sakot.Siinä vaudissa ehdin tehdä kaikki tarpeellisen henkini pitimiseksi.Mitä iloa on katsella kilometrin päähän.
http://keskustelu.suomi24.fi/servlets/search?start=0&q=sumuvalot
Päiväsaikaan ne lisää auton näkyvyyttä, pimeällä niitä ei tarvitsi käyttää koska jo ajovalotkin häikäisee liikaa taajama-ajossa.