taas pitäisi keksiä jotain henkevää....*säästä ei enää jaksa*
Viikko vielä, ja sitten saa rauhoittua joulun viettoon. Yksi perinteistäni on laittaa tämä levy soimaan:
http://www.yle.fi/aanilevysto/firs2/levymerkki.php?Id=Finlandia records facd 911 ( cd )
Mitä tällaisia vastaavia perinteitä itsekullakin on?
Huomenta jälleen kaikille, t. MM.
Joopa joo -
14
1690
Vastaukset
- ppvv
Melkein että joulu olisi JO ohi. Kyllästynyt jo jouluun kun joka paikka toitottaa joulu, joulu, ettei varmasti kukaan unohda sitä.
Mielestäni joulun parhaimpia kappaleita on Kutri Helenan laulama joulumaa.
Saapahan kinkkua... - SolaQuussa
Lumiukko ...se piirretty filmi...Se täytyy katsoa joka jouluaatto...Walgin In The Air....:)
- SolaQuussa
Man-of-Mystery kirjoitti:
Tuskin tänä jouluna lumiukkoa muualla näkeekään....
vielähän tässä on viikko aikaa..ehtii äijälumet maahan.. :)
SolaQuussa kirjoitti:
vielähän tässä on viikko aikaa..ehtii äijälumet maahan.. :)
onhan maa jo kuurassa (jäässä?) - mistä sen tietää....
- SolaQuussa
Man-of-Mystery kirjoitti:
onhan maa jo kuurassa (jäässä?) - mistä sen tietää....
kissat loikki siihen malliin, että enteet kertovat huomenna lunta satavan..Quu on meedio ja sola luki vielä kahvinporoista saman viestin...(*pthyi*).. ;)
Sitäpaitsi myö nähtiin kirkkaansininen miltei topaasi viiru alataivaalla..se ei ollut vihreiden silmiemme tuottama kollektiivinen harha! SolaQuussa kirjoitti:
kissat loikki siihen malliin, että enteet kertovat huomenna lunta satavan..Quu on meedio ja sola luki vielä kahvinporoista saman viestin...(*pthyi*).. ;)
Sitäpaitsi myö nähtiin kirkkaansininen miltei topaasi viiru alataivaalla..se ei ollut vihreiden silmiemme tuottama kollektiivinen harha!asia kunnossa sitten. Toinen on meedio ja toinen ennustaa kahvinporoista - sehän on selvä....
Mutta:
>Sitäpaitsi myö nähtiin kirkkaansininen miltei topaasi viiru alataivaalla..<
Jos se olikin....*ne tulee ja hakee mut pois*- SolaQuussa
Man-of-Mystery kirjoitti:
asia kunnossa sitten. Toinen on meedio ja toinen ennustaa kahvinporoista - sehän on selvä....
Mutta:
>Sitäpaitsi myö nähtiin kirkkaansininen miltei topaasi viiru alataivaalla..<
Jos se olikin....*ne tulee ja hakee mut pois*..voihan se olla tai olla olematta..maailma on täynnä mystisiä juttuja ja skepsismi ei anna vastausta mihinkään varmasti..tuo vain uusia kysymyksiä mieleen..paitsi ei tietenkään meille, jotka kykenemme näkemään huuhaan tuollepuolen... ;)
Onhan noita....
Faijan ja setien haudoilla kynttilät heti aamusta. Kympiltä mutsille joulupuurolle... sit rauhoitutaan joulun viettoon...=))))
Niin ja huomenta sheriffillekin ja hyvää sellaista...=))))- nyyperi
TV:STÄ TUYLEE KATSOTTUA AINA SITTEN SAUNA
JOULUATERIA HAUTAKYNTTILÄT JA N17.00 LÄHTEE PUKKI MATKAAN .- Alien-8
se on julistettu iät ja ajat.Tuli lapsena käytyä monet kerrat "paikan päälläkin"
Ja huomenta vaan muillekkin:)! Joulurauhan julistuksen katsominen telkusta (lapsena kuunteleminen radiosta) on aina kuulunut mun jouluuni. Siitä alkaa joulu :)
Yhtenä vuonna se meni tohinassa ohitse ja jotenkin koko joulu tuntui silloin vaillinaiselta.
Tässä samalla toivottelen kaikille Huuhaalaisille Hyvää Joulua.
- lähemmäksi
joulua,silloin taas varmaan kiinnostaa populaa.Huomenta.
- Iso-Iita
laitetaan joulukuusi ja paistetaan kinkku.
Aattona haetaan anoppi tänne viettämään joulua, pukkia ei meille vissiin tule kun ei ole pikkulapsiakaan..:)
Ketjusta on poistettu 29 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p416085Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2804977Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1594831Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1314640Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil193867Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192394Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32178Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill251762- 701746
- 2131446
