eutanasia

Olen tekemässä tutkielmaa eutanasiasta, ja haluaisin tietää hieman ihmisten yleistä mielipidettä asiasta.

Jos puollatte sitä niin mikä saa teidät ajattelemaan näin, tai jos se on teidän mielestänne väärin, niin mitä eettisiä ongelmia siinä näette?

Jos jotain hyviä esimerkkejä löytyy asian tiimoilta niin kertokaa myös niistä.
4283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kirjastosta löytyy kirja nimeltä "Elämän ehdot". Kirjoittajat ovat filosofit Heta Häyry ja Matti Häyry. Kirja käsittelee terveydenhoidon etiikkaa ja yksi luku on - Aktiivisen eutanasian oikeutus.

Enemmän asiasta eutanasia yhdistyksen sivuilta Exitus ry. http://www.exitus.fi/

Näistä vinkeistä päätellen arvaat, että ainakin itse kannatan eutanasiaa, mutta jätetään perustelut tällä kertaa filosofeille.

Äänestä

joku kipulääke?
olin sairaalassa makasin kovissa tuskissa, eikä mitkään rohdot kunnolla auttaneet ja lekurit väitti ettei sellaisia löydykään.
olisi tehnyt mieli sanoa että olen kuullut jostakin eutanasia-piikistä, joka kyllä auttaa
mutta pokkani ei pitänyt.

Äänestä

Mielestäni armokuolema tulee ilman muuta sallia, mikäli sitä vaativa henkilö on kykenevä vastaamaan teoistaan, eli ettei hänelle ole tähän päätökseen haitallisesti vaikuttavia psyykkisiä sairauksia.

Mielestäni tätä käytäntöä ei kuitenkaan saisi laittaa heti toimeksi jonkun vaatiessa itselleen armokuolemaa, sillä hän voi tuona hetkenä olla vaikka masennuksessa "aallonpohjalla" tms., ja muutenkin on hyvä asettaa jonkinlainen "harkinta-aika" riippuen eutanasiaa vaativan henkilön fyysisestä ja psyykkisestä tilanteesta - kovista ruumiillisista kivuista kärsivän/henkilön, joka elää korkeintaan tietyn ajan ja kärsii pitäisi saada lyhyehkö harkinta-aika, jotta armokuolemasta olisi varmasti hyötyä (ettei ehdi kuolla tuona "harkinta-aikana", jolloin päätöksen peruminen on mahdollista).

Koska haluat tietää hieman yleistä mielipidettä, kerronpa vielä, että eräällä koulutunnilla luokkamme keskusteli asiasta, ja reilu enemmistö oli eutanasian puolesta.

Äänestä

...ok juttu sattuvissa tapauksissa,kö ?!?
Miksikö moista kieltämään...kirjoitetun sanoman(kenen?) mukaan se lienee syntiä(?),kö ?!?
Luolamies kieltäityi syömästä...mutta nuotiokunta sen ei sallinut jatkua...kö ?!?
Kas kun hän oli porukan tarkin keihäänheittäjä,kö ?!? Eli yhteisön geenien jatkumisen tärkeys ollee ollut aina tärkeintä,kö ?!?
lol
;-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


iituli kirjoitti:

Olen tekemässä tutkielmaa eutanasiasta, ja haluaisin tietää hieman ihmisten yleistä mielipidettä asiasta.

Jos puollatte sitä niin mikä saa teidät ajattelemaan näin, tai jos se on teidän mielestänne väärin, niin mitä eettisiä ongelmia siinä näette?

Jos jotain hyviä esimerkkejä löytyy asian tiimoilta niin kertokaa myös niistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu