miesviha

..palstalla hoetaan lähes päivittäin miesten harjoittamasta naisvihasta, mutta kuten olen todennut, feministien harjoittamaa väkivaltaa ja vihaa ei ole juuri tutkittu..

..alla olevan linkin takaa löytyvän artikkelin mukaan nathanson ja young-nimiset tutkijat väittävät miesvihan juurien löytyvän juuri ideologisesta feminismistä..

..artikkeli myöskin listaa tyypillisiä miesvihan ilmenemismuotoja:

   -miehelle nauraminen
   -alentuva suhtautuminen mieheen
   -miehen sivuuttaminen, syrjäyttäminen
   -miehen nöyryyttäminen
   -miehen demonisoiminen

..tämäntyyppisen ideologian edustajina artikkelissa mainitaan muiden muassa adrea dworkin, valerie solana, susan griffin yms..


http://en.wikipedia.org/wiki/Misandry
151173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

voi kulta pieni, mitä muuta voi tehdä.... Ei vaan, te miehet olette suloisia ihania lutukoita, mutta olettehan te tosiaankin hiukan avuttomia :D

Äänestä
  • Aloittaja

    ..jospa tietäisit, niin epäilenpä, ettei naurattaisi..

    ..mutta se kyllä saattaa pitää paikkansa, ettei mies saa siinä määrin yhteiskunnallista tukea kuin nainen..

    ..tässä on mielestäni huutava vääryys..

    Äänestä

  • On hyvä hyväksyä oma avuttomuus ja myöntää oma tarvitsevuutensa, myös avun ja tuen tarve. Jos nauraa toisen avuttomuudelle, niin samalla nauraa oman itsensä avuttomalle puolelle, jonka haluaa kieltää. Ei kuitenkaan elämässä pääse pitkälle uskottelemalla itselleen, että on täydellinen, haavoittumaton ja täysin itsellinen ihminen joka ei tee koskaan virheit, ei tunne koskaan epävarmuutta, eikä tarvitse ketään toista auttamaan itseään.

    Äänestä

  • nyt mä kyllä nauroin sinun viestillesi, eli sinulle....
    :DD

    Äänestä

nimissä sallin feministeille ihan millaisen suhtautumisen minuun koska minä suhtaudun useaan heistä kuten suhtaudun. Tietenkin on olemassa tapauksia jotka kuvittelevat olevansa feministejä mutta ovatkin vain vinksahtaneen maailman kuvan omaavia itserakkaita vespäitä.. Ei jaksa nyt ketään kukkasta esiin nostaa mutta kuitenkin...

Ja jos auttaa minnuu saa nauraa, se vain pidentää ikää ja auttaa mielenterveyteen.

Äänestä

sovinismiakin yritetään, vakiintuneen termin keinoin, pitäyttää yksinomaan miehisenä ominaisuutena. ikäänkuin sovinismi olisi jotenkin sukupuoleen sidottu ominaisuus. kyseessä on kuitenkin englanninkielisen termin chauvinist male pig käännöslyhelmän "sovinistisika" tiheätoistoisen käytön aiheuttama semanttinen vääristymä, kuten feministinen retoriikka usein muutenkin tahtoo olla. alkuperäisesti sovinismi on tarkoittanut kiihkoisänmaallisuutta ja myöhemmin kehittynyt tarkoittamaan oman sukupuolen paremmuuden korostamista toisen kustannuksella.

sovinismi on siis "tasa-arvoinen" ideologia ja maailmankatsomus, ja jos et muuten usko, niin lue wikipediasta lisää:

http://en.wikipedia.org/wiki/Female_chauvinism

Äänestä
  • Aloittaja

    ..ei olle siinä määrin rinnastettavissa opinluonteiseksi kuin feminismi..

    ..toisaalta mielestäni pitäisi pitää erossa myös käsitteet naisasia ja feminismi..

    ..naisasia kuulostaa jotenkin neutraalimmalta..

    ..feminismi puolestaan yrittää omia kaikkien naisten ongelmat itseensä, vaikka feminismin ydin on aivan muualla..

    Äänestä

Tiedätkö, mitä on wikipedia?

Itse olen miesvihaaja, mutta silti en koskaan tuputa omaa "uskoani" muille, enkä tahallani koeta vieraille miehille tuottaa mielipahaa käytökselläni/sanomisillani.
Suhtaudun heihin vain välinpitämättömästi, siinä se. He eivät sitä huomaa, sillä vieraisiin suhtaudutaan yleinsäkin välinpitämättömästi.

Syy, miksi tämmöinen viha on minulle tullut;
Vääränlaisia tuttavuuksia; en tunne yhtäkään miestä, joka ei minua vihaisi, joten vihaan takaisin. Lisäksi, saan heidän osaltaan yleinsä tylyä kohtelua, joten miksi väkisin ajautuisin sellaiseen?

Miesvihaaja olen, suljen heidät "maailmastani", mutta ymmärrän, että minun mielipiteeni on vain yhden ihmisen näkemys.
Tokihan voisin kiertää haukkumassa, kuten miespuoliset vihaajat, mutta minusta se sellainen on turhaa. Tuleehan siitä ylevä olo hetkeksi, mutta sen alla on tyhjyyttä.

Ihmisiähän tässä ollaan ja en minäkään jokaista maailman miestä vihaa. En vain pidä pienistä pojista, nuorista, aikuisista, vanhoista.
Mutta toki on poikkeuksia. Pyrin käsittämään ihmiset yksilöinä, mutta vaikka saatan olla ensin kylmähkö jotakuta kohtaan siksi, että hän on mies, en tarkoita sillä pahaa.
Minulla on vain omat ennakkoluuloni. Kun ne osoittautuvat virheellisiksi tapaamani yksilön kohdalla, saatan jopa ajatella, että hän on ihan hieno ihminen.
Tällaiset tuttavuudet ovat harvassa.
Hienojahan te miehetkin olette, en sillä tarkoita, että teidän olemassaolonne olisi paha asia, mutta minä en vain yksinkertaisesti pidä teistä. Ja se ei ole yksilön vika.

Äänestä
  • Aloittaja

    ..wikipedia on monikielinen hanke, vapaaehtoisprojekti, jonka tarkoituksena on luoda jatkuvasti kasvava ja tarkentuva vapaan sisällön tietosanakirja, englanninkielinen wikipedia aloitti tammikuussa 2001 ja suomenkielinen vuoden 2002 elokuussa..

    ..wikipedia on nopea ja käyttökelpoinen tietolähde asioihin perehtymiseksi, koska siitä löytää usein viitteet tehtyihin tutkimuksiin ja kirjallisuuteen, se tarjoaa myös yhden tavan hahmottaa aiheeseen liittyvä kokonaisuus...

    ..mutta ehkä sinulla on vielä jotakin lisättävää..??

    Äänestä

  • Jos minä en saa kirjoittaa teidän palstallenne niin älä sinä kirjoita meidän palstoillemme (meillä tarkoitan muita kuin lesboja). Teille on tehty sinne oma karsina, johon ei nähtävästi kukaan muu ole tervetullut. Pysykää siellä.

    Äänestä

Minusta on sääli, jos vihaa jotakuta ihmistä tai vielä pahempi vaikkapa toista sukupuolta. Nimittäin viha on kyllä kaikkein kuluttavinta ihmiselle itselleen. Jokainen vihaa joskus, luulisin, mutta vihansa yli pääsee kyllä käsittelemällä asioita ja myöntämällä itsessä se puoli miksi tuntee vihaa.

En usko, että meissä ihmisissä on paljonkaan sellaisia, jotka vihaisivat toista sukupuolta. Ja sellaiseen käytökseen ja tunteeseen on syy itsessä sisällä. Jokseenkin turhanpäiväistä jauhatusta siis kuvitella, että nainen vaikkapa vihaa miehiä, siis kaikkia, jos nainen ei pidä vaikkapa joistain piirteistä joissakin miehissä ja samoin miehen kohdalla. Eikä feministinen toiminta minusta tarkoita miesvihaa. Sellaisen kuvittelu kertoo eniten sanojan omasta ajatusmaailmasta. Asiat asioina, vaikka välillä tunteet kiehuvatkin. Joskus on hyvä miettiä syytä omalle vihastumiselleen, sieltä se löytyy omasta päästä, kokemusmaailmasta :)

Äänestä

Niinpä, ajalla ennen feminismin nousua, olivat ajat niin toiset ja auvoiset.

Ajatella, silloin naurettiin naisille ja suhtauduttiin heihin kovin alentuvasti. Puhuttiinpa jopa, etteivät naisen aivoille ole edes biologisesti mahdollista oppia samaa kuin miesten. (Oi miten viisaita miehet olivat silloinkin :D )

Sivuutettiin heidät, juu, ei annettu edes rahaa omaan käyttöön.

Nöyryytettiin juu, myytiin tai annettin jalkavaimoiksi, poltettiinkin joskus. Ja tuo viimeinen polttaminen tehtiin juuri, koska naiset olivat demonisia, pirun kanssa liitossa. Sellaista, onnen aikaahan se oli.

Silloin ei

-miehelle nauraminen > ei, heitä ihailtiin
-alentuva suhtautuminen mieheen > ei, heitä pidettiin ritareina ja sankareina
-miehen sivuuttaminen, syrjäyttäminen > ei, he hallitsivat lakeja, yhteiskuntaa, oikeutta, kaikkea
-miehen nöyryyttäminen > ei, vain naisia nöyryytettiin
-miehen demonisoiminen > vielä muuten ei ole yhtään miestä poltettu roviolla. Tätä pitää kokeilla joku päivä, naiset hyvät!

Niin, että onnitelkaa itseänne, rakkaat feministit. Kyllä se joukkovoima puree. Just don't give up.

Ja Pukkilalle kiitos kertausmahdollisuudesta!

Äänestä
  • Aloittaja

    ..kuten olen jo palstalla moneen kertaan esittänyt, niin monet feministien väittämistä ovat tarkoitushakuista menneisyyden tulkintaa nykyisyyden perspektiivistä..

    ..esimerkiksi syytökset noituudesta eivät tiettävästi ole koskeneet mitenkään erityisesti naisia, vaan molempia sukupuolia, oheisen tilaston mukaan pikemminkin miehiä, ilmeisesti feministinen miesviha jylläsi jo tuolloin..

    ..kunakin aikana ihmisillä on vain erilaiset käsitykset siitä, mikä kuuluu kullekin ja miten maailman pitää toimia, tai miten maailma toimii..




    http://www.chronicon.com/noita/hame_2.html

    Äänestä

  • Tuosta ajasta on kulunut aika paljon aikaa. Uskon että uskontojen leviämisellä on ollut noiden häviämisen kanssa aika paljon enemmän tekemistä kuin feminismillä. Feminismihän on miesten hyväksymää. Jos miehet eivät olisi sitä sallineet niin feminismiä ei olisi vieläkään.

    Äänestä

  • Tietäjä_ kirjoitti:

    Tuosta ajasta on kulunut aika paljon aikaa. Uskon että uskontojen leviämisellä on ollut noiden häviämisen kanssa aika paljon enemmän tekemistä kuin feminismillä. Feminismihän on miesten hyväksymää. Jos miehet eivät olisi sitä sallineet niin feminismiä ei olisi vieläkään.

    Se avioliittolaki, joka antoi yli 25-vuotiaalle naidulle naiselle varallisuuden omaan käyttöön säädettiin 1930-luvulla. Joten se uskontojuttu oli kyllä tuolloin vielä aika lailla voimassa.

    Myös oikeus naisten kouluttautumiseen, yo-tutkintoon etc. saatiin vasta tällä vuosisadalla. Tämä aivojen biologinen riittämättömyys oli tuolloin vastalause.

    Ja mielenkiintoista kyllä, feminismiä on liikkeenä esiintynyt vaikuttavana voimana vain 1900-luvulta alkaen, vaikka sen alkujuuret menevätkin pidemmälle.

    Uskonto sinällään on kylläkin miehinen keino hallita naisia, mutta koska asiasta voidaan tehdä muitakin tulkintoja, en kinaa siitä. Silti, Japanissa hallitsee yhä keisari, Jumalan asettamana. Samaa rataa asetettiin nainen ja palvelijat paikoilleen.

    Varmasti on joukko miehiä, jotka hyväksyvät feminismin. He ovat niitä, joiden järkeen voi vedota, jotka ymmärtävät kun asioita esitetään suoraan ja järkeen vedoten. Ei miesten kielto olisi feminismiä tuhonnut, sen sijaan se olisi edennyt hitaammin ja useampien yhteiskunnallisten häiriöiden kautta, kuten älyttömien vankilatuomioiden ja sakkojen. Koska naiset olisivat osallistuneet kiellettyyn toimintaan kuitenkin. Mutta, onneksi aina on myös niitä järkeviä miehiä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7873588 kirjoitti:

..palstalla hoetaan lähes päivittäin miesten harjoittamasta naisvihasta, mutta kuten olen todennut, feministien harjoittamaa väkivaltaa ja vihaa ei ole juuri tutkittu..

..alla olevan linkin takaa löytyvän artikkelin mukaan nathanson ja young-nimiset tutkijat väittävät miesvihan juurien löytyvän juuri ideologisesta feminismistä..

..artikkeli myöskin listaa tyypillisiä miesvihan ilmenemismuotoja:

   -miehelle nauraminen
   -alentuva suhtautuminen mieheen
   -miehen sivuuttaminen, syrjäyttäminen
   -miehen nöyryyttäminen
   -miehen demonisoiminen

..tämäntyyppisen ideologian edustajina artikkelissa mainitaan muiden muassa adrea dworkin, valerie solana, susan griffin yms..


http://en.wikipedia.org/wiki/Misandry

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu