En ole nähnyt näitä kaikki jaksoja, etenkin alkupää jäi näkemättä. Mutta nauratti kyllä tuossa kun tämä Hanna pyyteli anteeksi niiltä lehmiltä, tökkäskö se sillä heinähangolla vahingossa niitä lehmiä? Hehe :D
Kyllä vaan Hannan olis kannattanut opetella viäntämään sovon murretta ja olemaan rempseempi, että olis Ristolle kelvannut. Ehkäpä Hanna oli vähän liian fiiniä tyyppiä Ristolle, mutta saipahan kumpanenkin julkisuutta. Hanna on kyllä kaunis nainen ja varmaan löytää miehen, semmoisen oikean tyyppisen miehen itselleen ja toivottavasti Ristokin löytää sopivamman tyylisen naisen itselleen.
Kyllä vaan Hannan olis kannattanut opetella viäntämään sovon murretta ja olemaan rempseempi, että olis Ristolle kelvannut. Ehkäpä Hanna oli vähän liian fiiniä tyyppiä Ristolle, mutta saipahan kumpanenkin julkisuutta. Hanna on kyllä kaunis nainen ja varmaan löytää miehen, semmoisen oikean tyyppisen miehen itselleen ja toivottavasti Ristokin löytää sopivamman tyylisen naisen itselleen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä tökkäs ja kaks kertaa peräkkäin. Oli kyllä huvittavaa kun pyyteli lehmiltä anteeksi. Voi anteeks anteeks!!!
Onko tuossa jotain kummallista? Meillä ainakin paskahännät toi nupinsa aina syöttöpöydälle, kun kuulivat jonkun tulevan ja etenkin, kun heinien kahina alkoi kuulua. Lehmät tiesi, että nyt tulee märehdittävää. Olivat joskus tosiaankin niin innoissaan (ei toki nälissään), että heinähanko osui arkoihin paikkoihin. Aina pyydettiin anteeksi ja silitettiin turpaa pahoitellen tapausta.
Kaikesta huomaa, että kaupunkilaiset eivät tiedä navettatöistä mitään. Lehmä on tunteva eläin ja kyllä siltä voi pyytää anteeksi, mikäli sitä on satuttanut. Ainakin meidän äidille lehmät olivat ikäänkuin "kavereita". Se jutteli niille ja lehmät ilmoittelivat kuka mitenkin, että asia on ymmärretty.
millon savosta on miehiä löytyny... niitä tyhjänpäiväisiä naaman vääntäjiä kylläkin.
No ei tässä ollut tarkoitus loukata ollenkaan, se lehmäjuttujan oli ihan sööttiä ;)
... etenkin just pyydellessään lehmiltä anteeksi. =) Toivottavasti Hanna löytää vielä sopivan ja ihanan miehen itselleen, vaikka Riston kanssa ei synkannutkaan.
joskus samalla tavalla entisessä elämässä.
Ei paljon tarvi talikon heilahtaa tai lehmän kääntää päätä niin osuuhan se.
Anteeksipyynnöt kyllä kuulosti herttaiselta ja vilpittömältä.
Hannalla kyllä oli asennetta ;olis kyllä kelvannut mullekin .
Nykyinenkin on Vaasasta ja sekin on pärjännyt.
Mua alko kanssa naurattaan se insertti siellä navetassa. Oli ehkä hauskinta sarjassa vaikk en kaikkia jaksoja katsonutkaan.
"anteeks ny kauheest ku mä täss hangon kanssa heilun ja ammun ruokarauhaa häiritten".
Ja lehmä kattoo et niinku mitä?:D:D
No,kyllä niitä lehnmiä pitää osata varoa,ei kannattais mennä sörkkimään jos ei osaa.Muutenkin se kimma on sellanen onneton inisijä....ei sais ärsyttää mut ku sitä tekee kuiteski.Onnex ei tavi sitä vikinää enää katella