yhteiskristillisyydestä

asioita mietittäväksi

"Yhteiskristillisyydessä" on mielestäni se vika että siinä täytyy luopua totuudesta.

Kristinuskon keskeisistä totuuksista ja opetuksesta vaietaan "yhteiskristillisissä" piireissä. Tämä on seurausta siitä että esim. ihmisen syntisyys, pelastuminen ja vaikkapa kaste sekä ehtoollinen ymmärretään aivan eri tavalla helluntailaisuudessa kuin esim. luterilaisessa tunnustuksessa. Siksi näistä sielumme pelastuksen kannalta keskeisistä opinkohdista ollaan vaiti "yhteiskristillisissä" piireissä jottei pahotettaisi kaverin mieltä eikä aiheutettaisi turhaa "riitaa".

Koska näistä edellä mainituista kaikkein tärkeimmistä asioista vaietaan, pitää tilalle keksiä jotain mistä suurin osa innostuu. Siksi esim. haalitaan paikalle ulkomaisia "tähtiä" jotka osaavat kutkutella kuulijoiden leuan alta lupaamalla kuulijoille kaikkea hyvää, paranemista, ihmeitä, merkkejä, suuren herätyksen Suomeen jne. Suomeen on lupailtu viime aikoina vaikka mitä hyvää. Näin tehdään koska ihmiset haluavat kuulla tätä. Tällä ei ole kuitenkaan mitään tekemistä totuuden kanssa.

Hyvät Kristityt, arvioikaa opetus ja seurakunnan kokouksissa julki tuodut profetiat raamatun valossa. Jos opetus tai profetia ei ole linjassa raamatun kokonaisilmoituksen kanssa, se tulee ehdottomasti hylätä. Paljon on nykyaikana sellaista profetointia jonka tarkoituksena on vain miellyttää kuulijoita. Se on kuitenkin suurta eksytystä.

Lisää aiheesta http://www.kristitynfoorumi.fi/jakobsnokia.htm

3

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • armoon

      tärkein pointti peastuksessa on uskoa Jeesuksen sovitustyö omalle kohdalle!

    • herramrks

      Jokainen suuntaus, seurakunta, kirkko, uskonto ja lahko uskoo olevansa se joka on "oikeimmassa"

    • ilosanoma kuuluu kaikille. Pyhä Henki vahvistaa sanan, ei kumoa sitä. Hän opettaa jokaista pelastunutta totuuteen ja rakkauteen Kristuksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      10
      3790
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      214
      3707
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      131
      3395
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3362
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2257
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      32
      1799
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      35
      1569
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1481
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1423
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1343
    Aihe