olisi mielenkiintoista tehdä tuttavuutta toisiin nykyadventismin kriitikoihin. En vastusta adventismin hyvää perusopetusta. Organisaation nykytoimintaa en vain voi hyväksyä. olisi mielenkiintoista tutustua muihin vastauskonpuhdistajiin:) Herrassa on viisaus, voima ja kunnia iankaikkisesti. Oikeus ja vanhurskaus on saatettava kunniaan. Amen.
Vastauskonpuhdistus
yhdistetään voimamme
3227
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sanot: En vastusta adventismin hyvää perusopetusta. Organisaation nykytoimintaa en vain voi hyväksyä.
Hyvä kun et vastusta, sillä adventistien perusopetus on Raamattu. Oletan että (rehellisenä ihmisenä) tunnet Adventistien-organisaation koska siitä noin leveästi puhut, vai oletko ehkä propagandan uhri? siinä tapauksessa: Jeesuksen veriuhri on paljon parempi.
Ota selvää ensin ennenkuin levittelet juoruja joiden paikkansa pitävyydestä et ole edes tietoinen tai vielä vähemmän varma.
Aloittaja oli ilmeisesti adventisti, kuten sinäkin. Ellenisti, joka tykkää perusopetuksesta á la Ellen White, muttei tykkää politiikasta kirkon sisällä.
Nyt ei ole niinkään uskonpuhdistuksen kuin ennalleen asettamisen aika.
Reformaatio puhdisti uskon, nyt ennen Herran Jeesuksen tulemusta on restauraation, eli ennalleen asettamisen aika. Seurakunta saa apostolisen voiman ja voitelun niin kuin ensimmäisenä helluntaina. Ovatko adventistit tässä ehtoosateessa mukana riippuu siitä, pystyvätkö he karistamaan legalistisuuden harteiltaan.
Galatalaiskirjeen mukaan Henki saadaan uskossa kuulemisen, ei lain tekojen kautta.