Vaikka on velkajärjestelyssä ja lapsi on muuttanut toisen vanhemman luokse, niin pitääkö ne palauttaa - siis ne maksetut elatusmaksut.
Omassa kaupungissa ei huomattu sitä, että kakara oli muuttanut äitinsä luokse vaan ne maksoi mulle niitä elatusmaksuja. Olen käyttänyt ne. Joudunko maksaan ne takaisin.
vaikuttaako se mun velkajärjestelyyn, että pentu muutti äitinsä luo? Kiitos jos joku vastais.
Omassa kaupungissa ei huomattu sitä, että kakara oli muuttanut äitinsä luokse vaan ne maksoi mulle niitä elatusmaksuja. Olen käyttänyt ne. Joudunko maksaan ne takaisin.
vaikuttaako se mun velkajärjestelyyn, että pentu muutti äitinsä luo? Kiitos jos joku vastais.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Isä siinä.Perkele sähän maksat ne takasin korkojen kera ilmasta rahaa ei ole.Kaupunki saa tietää väestörekisteristä lapsesi muutto(ei pentu/kakara ite oot!!) päivän.KÄYTÄ JÄRKEES!!!
...pitää maksaa ja parhaassa tapauksessa myös seuraa oikeudellisia seuraamuksia.
Kriittinen tarkoittanee oikeudellisilla seuraamuksilla sitä, että sosiaaliavustusten perusteetta hakemisesta / vastaanottamisesta on lätkitty petostuomioita aina silloin tällöin. Hyvä on muistaa, että rikos edellyttää yleensä tuottamuksellisuutta (tahallisuutta) joka ainakin sinun tapauksessasi täyttyy. Tämä on kuitenkin loppukädessä näyttökysymys.
Jos haluat pelata varman päälle, ehdotan että otat yhteyttä tukien maksajaan, kerrot että huomasit ylimääräiset/aiheettomat maksut vasta nyt ja että palautat rahat ensi sijassa. Vaikka asiasta ei koskaan seuraisikaan mitään, olisi rahojen takaisinmaksu ainoa oikea teko.
sen sijaan että maksaisit ne sosiaalivirastoon. Lapsen kuluja vartenhan rahat ovat. vai oletko maksanut lapselle elatustukea. Ja tietysti äisdin pitäisi ilmoittaa maksajalle että lapsi nyt asuu hänen luona. Elatustuet ja lapsilisät ei totisesti ole tarkoitettu ex-faijan arkipäivään luxusta tuomaan.