Miksi

kysyn mä

ateistit ovat vähemmistö?

5

369

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tristar

      Kirkon valta on vielä syvässä nykymielessäkin, vanhaa pyhää vastaan ei uskalleta nousta. Nooh, pistä parikyt vuotta ja katsotaan uudestaan.

      ***

    • m-ilian

      kauaa.

      Muutaman aikaa menee kun ihmiset uskaltautuvat alkaa ajattelemaan omilla aivoillaan eikä niele enää kaikkea mitä koitetaan syöttää.

      Se on vähän kuin hidasta ruokailutottumuksien muuttamista, eihän nää nykypäivän vanhat mammat ala leipomaan mihinkään terveysrasvoihin pulliaan. Sitä vanhaa punasta kunnon kirnuvoita käyttävät, vaikka tietävät että sydäriin se loppupäässä ajaa...
      Halutaan turvautua vanhaan tuttuun malliin vaikka henki menisi :D

      Kun noilta hönteiltä on se henki sitten pois, ei tilalle ilmaannu enää kovinkaan montaa vanhan keinon käyttäjää; ovat fiksumpia ja tajunneet ottaa tiedon oikeana.

      Hitaasti (?) mutta varmasti uskonnotkin katoavat. Veikkaampas että jo minun eläkepäivilläni puhutaan kristinuskostakin menneessä muodossa.

      "ajattele...ei siitä oo kun kymmemen vuotta aikaa kun oli vielä niitä jotka luuli että joku -taivaan jumala- on luonut kaiken, heh heh...".

    • Selityksiä on useita.

      Suomessa suurin ja merkittävin syy on valtion Kirkko, joka pakko kastaa lapsensa luterilaisuuteen. Kasteen kautta Kirkolla on oikeus tunkeutua, jokapäiväiseen elämään. Kuten päiväkoteihin, kouluun, armeijaan, yliopistoihin, valtiopäiville, vankeinhoitoon, yhteisöverotukseen jne. Moni ateisti tai agnostikko kuuluu Kirkkoon lähinnä lapsi kasteen kautta ja monet ajattelevatkin Kirkkoa lähinnä perinteenä.

      Tilanne olisi toinen jos Kirkkoon liittyvältä 15-vuotiaalta vaadittaisiin molempien vanhempien suostumus. Ilman suostumusta olisi odotettava täysi-ikäisyyttä, eli tilanne olisi sama kuin Kirkosta eroavalla nykyisin.

      Toinen idioottimainen syy, joka ei kuulu nykypäivään on kommunismi. Esimerkkinä ateismin yhdistämisestä kommunismiin näkyy demokratian malli valtiossa USA:ssa Onkin yleinen tieto vastata maahantulo viisumi kyselyissä olevansa mieluiten agnostikko, kuin ateisti, välttääkseen idioottien tulkinnoilta.

      Kolmas tekijä on se, että olet osaltaan myös väärässä väitteessäsi. Esimerkiksi Buddhalaisuus, joka on suunnaton maailman uskonto. On myös ateistinen uskonto. Thaimaassa siis tuo väittämäsi ei pidä paikkaansa.

    • Agneisti

      Viisaus ei löydy ryhmistä vaan individualisteista. Aina ne jotka kulkevat aikaansa edellä ovat olleet vähemmistön edustajia. Massat raahautuu sitten perässä. Eräänlainen luonnonlaki kai.

    • ja valta on aina vähemmistön käsissä.

      Mitä siitä tulisi, jos kaikki olisivat johtajia? Kuka tekisi paskat duunit, kenen rahoilla eläisimme?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      42
      5662
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      5193
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3638
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3603
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3086
    6. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      83
      2979
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      45
      2758
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      56
      2663
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      47
      2248
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      36
      1754
    Aihe