Miksi?
TV-aiheinen keskustelu poistettu?
Liian kovaa kamaa?
27629
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Oli kai liikaa?
Huomiseksi.
Halutaanko srk:laiset pitää edelleen pimennossa todellisilta asioilta?!
Salailu ja sensurointi kuuluvat olennaisesti adventismiin.
Se on järjestelmällistä jota todistettavasti harjoitetaan adventtikirkon johdon taholta.
Tästä kannattaa vetää ainoastaan yksi johtopäätös; he eivät siedä totuutta itsestään?!
hallitsijoiden palatseissa.
Voin ottaa yhteyden Betel-kirkon pastoriin ja hänen puolisoonsa, joita on melko rumasti kohdeltu palstalla olleissa viesteissä ja pyytää heitä ottamaan asiallisesti kantaa palstalla käytyyn keskusteluun.
TV-jumalanpalvelus tulee esimerkiksi Helsingin tai Turun tuomiokirkosta? Kirjoittaisitteko halventavia tekstejä palvelleista papeista, jumalanpalveluksen musiikista, luterilaisesta kirkosta ja sen taloudenhoidosta ym? Mitä seurauksia tuollaisella kirjoittelulla luulisitte olevan? Katson, että kirjoittajilla ei ole yhtään suurempaa vapautta kirjoitella halventavia tekstejä adventtikirkosta kuin luterilaisestakaan kirkosta. Meidän tulee kunnioittaa toistemme uskontoa ja jumalanpalveluksia.
Käytös voinee johtua adventistien arvostelevasta tavasta suhtautua uskoviin ja heidän tekemiseensä (sunnuntaina). Silloin ihmetellään juuri sitä, jota löytyy sanojasta itsestäänkin (adv.). Onhan se outoa, kun adventisti morkkaa lihansyönnistä, niin silloin näyttää varsin koomiselle adventistin kasvisnakkien syönti,kasvispihvit ja vastaavat jotka on tehty mahdollisimman syntisen näköisiksi niinkuin esikuvansakin. Tuossa näkyy se näyttäminen ja näytteleminen irvokkaimmillaan. Kun sitten olette ottaneet kirkkoonne toiminnassanne käyttöön yhtäläisyyksiä arvostelemistanne uskonsuunnista niin samaa näkee niden suhteen. Miksi te synnintekoa matkitte??
Mitä sinä sitä ihmettelet ja arvostelet, mitä adventistit syövät. Anna heidän syödä juuri sitä, mitä he haluavat. Vaikuttaako se sinun ruokapöytääsi? Yhtään sanaa ei mainittu adventistien ruokailutavoista TV-jumalanpalveluksen yhteydessä. Sinä et vastannut siihen, kun toisen uskonnon jumalanpalvelusta halutaan ilkeämielisesti ja häpeällisesti parjata yleisellä keskustelupalstalla. Se on kerta kaikkiaan sopimatonta ja luvatonta.
Juurihan selittelin syitä joista suhtautuminen voinee johtua, ja johtuneekin. Kyllä vastaukseni oli oikein mittatekoa viestiisi.
adventistien syödä sitä, mitä he itse haluavat tai olla syömättä sellaista, mitä eivät halua syödä. Miksi ihmeessä tämän asian täytyy sinua niin rienata? Minä en ymmärrä sinua tämän asian suhteen ollenkaan. Meillä on maassamme uskonnonvapaus. Eikö meillä saisi olla myös vapaus syödä sitä, mitä me itse sopivaksi katsomme? Me emme tee suoasta moraalista asiaa. Älä sinäkään siitä sellaista tee. Me emme ruoasta saarnaa kirkoissamme. Me saarnaamme Kristusta. Joko tuli viesti perille?
Ruoka ja uskonto.
Miksi valehtelet?
Minulle ruoka ei ole uskonto. Se on tosiasia. Näin on totta, jos minulta kysyt. Kysy toisilta, jos heiltä luulet saavasi erilaisen vastauksen. Älä usko kaikkien ulkopuolisten selityksiä. Usko niitä, joita asia koskee. Ainoa asia, joka ruoan ja uskonnon liittävät toisiinsa on ruokarukous. Minulla on tapana pyytää Jumalaa siunaamaan jokainen ateria, jonka syön. Muuten en liitä uskontoa ruokailuuni.
Tarkoitin todella, että miksi te sitten matkitte kokouskäytäntöjä myöten kirkossa mahdollisimman paljon muita, joita mollaatte. Ja sama juttu on syömisissä. Matkitte sitä josta moititte. Miksi teillä olisi VAIN LUPA TARTTUA muiden syömiseen? Miksi te olette muita valistamassa ikäänkuin te olisitte ihmisten malli ja esimerkki? Te ette taida nähdä itseänne ja kukkoiluanne niinkuin se muille näkyy. Sinäkin torut vain niitä, joille sinun virkasi ei riitä oikeasti sanomaan puolikasta sanaa.
syömiseen tai elämään. Kun väität, että teen, niin tuosta en pidä. Jos toiset tekevät, niin sitä en tiedä, koska en juurikaan lue heidän tekstejään. Minulle tulee aivan tarpeeksi näitä juttuja jo muutenkin.
Minä en tee ravintoon liittyvistä asioista uskonnollista asiaa. Tästä syystä minua ei juurikaan kiinnosta kirjoitella ravintoon liittyvistä asioista enkä ryhdy niitä Raamatulla perustelemaan. Minä syön sitä, mistä pidän ja sillä hyvä. Minulle on liikunta tärkeämpi ja hauskempi asia nykyisin, kun nuo ruokaan liittyvät asiat. Meillä vaimoni kanssa on jo niin totutut ruokailutottumukset, että eipä tässä juurikaan tarvitse pohtia, mitä valmistaisi ruoaksi. Enkä halua keittiöön liittyvistä asioista ulkopuolisille ryhtyä kirjoittelemaankaan.
Adventtikirkon Raamattukursseja jo vuodesta 1948 lähtien.
"Esimerkkejä Raamattukursseista:
Raamatun viimeisen kirjan salaperäiset näyt avautuneena. 16 opintovihkoa".
Ruoka&uskonto kurssi:
"Terveellistä elämää käsittelevä 18-osainen kurssimme. Kiitos ETRA-Liitto ry:lle kurssimateriaalin valmistuksesta".
Kuule kuhilas, nyt paastoat viikon ja rukoilet syntejäsi anteeksi sekä lopetat kirjanoppineisuutesi.
Usko nyt jo, kun vielä tämän kerran vastaan, että ruokaan liittyvät asiat eivät ole minulle uskontoa. Ne liittyvät terveyteni hoitamiseen. Jos en niitä itse arvosta ja seuraa, niin lääkärini niistä minulle puhuisi. Anna nyt ruoka-asioiden pysyä paikallaan. Liikunta ja lepo ovat minulle yhtä tärkeitä tekijöitä kuin ravintokin, mutta niistä et kysele yhtään mitään! Lopeta jo tuo turha vouhotus noista ravintoon liityvistä asioista. Vaihda levyä ja valitse liikunta.
Sinäkö olet ainoa joka ei täällä puhu adventismista. Kuka sinusta haluaisi puhua? Sinä itse? Mikä sinä?
Miksi te sitten puhutte muille syömisistä? Tasapuolisuuden vuoksi kysynkin, mitä aiot ottaa iltapalaksi?
Annat siis muille taustatukea sitomalla vihollisen joukkoja?
teksteistä. Luultavasti monet adventistit kirjoittavat palstalla, mutta asiasta en voi olla varma. Täällä on lukuisia henkilöitä, jotka saattavat tekeytyä adventisteiksi ja kirjoittelevat provoja, joskus myönteisiä ja suorastaan teksti menee yli korostuksen puolelle. On siis melko vaikea tietää, milloin teksti on aito ja milloin ei. Minä olen rehellinen ja en pidä ruoista kirjoittamista uskonnollisesti tärkeänä aiheena. Kyse on mielestäni terveysasiasta kuten liikunta ja lepokin ovat, mutta niistä ei palstalla näytä olevan kiinnostusta kirjoitella. Minua kiinnostaisivat liikunnan ja levon merkitys ihmisen terveydelle vähintäänkin yhtä paljon kuin ruokiin liittyvät asiat.
välillä, mutta on myös totta, että suurin osa teksteistä oli oikeasti koettuja ihmisten tuntoja asioista?
Miten on...voisiko pastori ja puolisonsa mennä myös itseensä näiden kirjoitusten perusteella?!
Eräs runoilijamme on sanonut, että ihminen on aidosti rakastava silloin, kun jaksaa loukkauksiakin kestää ja sietää?!
Pastori joka hoitaa tehtävänsä Jeesuksen esimerkkiä seuraten, harvoin joutuu kristittyjen ristiinnaulitsemaksi,...juutalaisena esiintyvällä fariseuksella voi olla toisenlainen kohtalo, hänet ehkä henkisesti kivitetään?!
Rukoileeko pastori silloin anteeksi häneen kohdistuneet syytteet, "anna anteeksi, sillä he tietävät mitä he tekevät?!"
Millainen on hyvä pastori, minkäläinen on hyvä pastorin vaimo...minkälainen päivä ja viikko-ohjelma hänellä on...miten hän käyttääytyy johtokunnan kokouksissa ja muissa tilaisuuksissa jne...ehkä tämäkin aihe herättää aitoa keskustelua asiallisella tavalla?!
niinpäin, että jos pastori EI joudu kristittyjen kivitettäväksi, hän ei ole tehnyt tehtäväänsä eli saarnannut "tehkää parannus!" Ihminen ja siis myös kristityt yleensä mielellään kuuntelevat sellaista pastoria joka puhuu lämpimiä, eivät sellaista joka sanoo synnin synniksi ja saarnaa parannusta. Se "kristityistä". Kokemusta on.
sillä niin rumaa kritiikkiä tuli tuutin täydeltä.Oikein inhotti, joten kaikkea en lukenut. Hyvä, että on poistettu. Jokainen, joka parhaansa tekee ja yrittää, kun esiintymisen vuoro on, on Jumalan mielessä kallis. Hän on nimenomaan Jumalan lähettämä teidän olohuoneisiinne. Niinkö otitte Jumalan ja hänen sanansa vastaan, kuin eilen luin.
Mikä sinä ihminen olet toista arvostelemaan, itse olet nimittäin samassa veneessä kanssani. Vain Jeesuksen avulla selviät, ja hän on ylpeitä vastaan, mutta nöyrille hän antaa armonsa.
Mikäs se semmoinen oli. Oliko eilen, kun en täällä käynyt? Voiko joku e-mailata, että minäkin näen?
ihan asiallisia oivalluksia....