Minulle on jäänyt epäselväksi

Mikä mahtaa olla näiden sumuvalojen käyttäjien motiivi. Onko kyse pelkästä kansa autoilijoiden kiusaamisessa vai kuvittelevatko nämä pienessä mielessään hyötyvänsä puskurin edustan valaisemisesta jaotenkin.
9654
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Siellä on niin synkkää, pitää saada hieman tivolivaloja liikenteeseen.

Äänestä

Jo autojen ajovalot taajamassa on periaatteessa liikaa. Koska ne sokaisee vastaan tulevia aina enemmän tai vähemmän. Jos kadut on edes kohtuullisesti valaistuja niin ajovaloista ei juuri ole hyötyä kuljettajalle. Pois lukien sateiset kelit.

Päivällä saa mun puolesta sumareita polttaa vaikka kotonakin.

Äänestä

Kyse on siitä että siinä autossa sattuu olemaan ne sumuvalot. Ja ne on niin cool.

Sumuvalot ovat elämän suola, ja tapa näyttää muille että tässä ei menekään mikään turha jätkä. On sentään sumarit.

Tuulipuvussa kun juoksee pitkin marketteja tarjous-kahvipaketin perässä ennenkuin menee tylsän vaimon luokse tylsää, aina samanlaisena toistuvaa, iltaa viettämään, on ne sumarit juuri _se_ juttu joka pitää elämän elämämisen arvoisena.

Tai jos on olutta mainostava lippalakki päässä, ja kreisi ilta tiedossa kahvia juoden muiden häviäjien kanssa huoltoasemalla, on sumarit myöskin justiinsa _se_ juttu.

Älä solvaa sumuvalojen käyttäjiä. Heillä on sentään elämä. He käyttävät sumuvaloja. Se näyttää sikacoolilta, ja kukaan ei voi heille nauraa. Heillä on sumarit.

Äänestä
  • Kysyin yhdeltä kaverilta kerran miksi käyttää niin vastaus oli, että auto näyttää matalemmalta ja siten coolilta. Tulin siihen tulokseen, että se nääs on perse-aukisten alustasarjan asentamista.

    Äänestä

ihme yökastelijoita täällä oikein pyörii,jos ei ole muita murheita,kun jotkut sumuvalot niin pitäisi olla todella tyytyväinen eikä naukua täällä päivät pitkät.
Etusumareista ei varmaan ole haittaa kellekkään varsinkaan jos valoteho riittää etupuskurin valaisemiseen.
Hommatkaa elämä ja opetelkaa vaikka ajamaan liikenteessä ilman nysväämistä ja toisten kyttäämistä.

Äänestä
  • Kyllä me jo muutenkin tiedetään, että olet homo.

    Äänestä

  • No kerro mulle Denso, miksi ne sumarit pitää olla päällä, jos ne ei näytä kuin puskurin eteen???

    Äänestä

  • Sumuvalot valaisevat hyvin puskurin ja metrin - kaksi siitä eteenpäin. Antaa ehkä tunnun siitä, että valoa tulee lisää ja tuleekin sinne, missä sitä ei tarvita. Kirkas puskurinedusta vie huomion ja valotehon sieltä, missä katseen pitäisi olla ajaessa. Sumuvalojen valo on hajavaloa , siksi pimeällä häikäisevät vastaantulijaa. Kuten tämä ja muutkin ketjut osoittavat. Eihän niistä mitään hyötyä ole, mutta näyttää itsestä makeelta.

    Äänestä

Että kun on heikot lähivalot ja tien pinta imee valoa jota,ei tule tarpeeksi. Etusumareista on se hyöty kun vastaantulee PIMEÄLLÄ auto jonka valot häikäisee ja keskellätietä. Näet paremmin tienreunan kun se on kirkkaammin valaistu. On mahdollisuus kohdistaa katse johonkin tiessä jolle,"tähtäät"... Eikä tarvitse hiljentää vastaantulijan vuoksi. Jolla on toinen lähivalo häikäsemässä väärin asenetun polttimon tai suuntauksen vuoksi. Sellaisia tapauksia on yllättävän paljon. Vaikka niiden pitäisi olla kunnossa kerran vuodessa katsastuksen jälkeen.

Takasumareista en sano muuta kuin sen että,sitä poltetaan vaan ja ainoastaan sen vuoksi että,se häiritsee takanatulijaa.
Tarkoittanette tässä niitä käyttäjiä joilla ne sumarit palaa jatkuvasti. Siihen asti kun polttimo lakkaa palamasta. Osa heistä ei sitä edes huomaa. Kun ovat tottuneet käyttämään niitä siitä asti kun autonmyyjä on sen kertonut "tuossa on sumuvalot..."

"meitä on niin moneen..." ja osa on pudonnut pois kyydistäkin ;) Ihmisten erillaisuus ärsyttää meitä monia. Toiset hyvässä,toiset pahassa. Ihmiset kun kokevat asiat eritavoin.

Itse en käytä takasumareita koskaan. Ne on joskus jopa muutettu jarruvaloiksi. Niistä on silloin suurempi hyöty. Etusumareita en jälki-asentaisi koska,niiden käyttö on pääasiassa tuomittavaa. Jolloin nekin on täysin turhat. Lähivalojen tulee olla niin tehokkaat että,sumareita ei tarvita edes alussa kirjoittamassa esimerkissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Valon kantaja kirjoitti:

Mikä mahtaa olla näiden sumuvalojen käyttäjien motiivi. Onko kyse pelkästä kansa autoilijoiden kiusaamisessa vai kuvittelevatko nämä pienessä mielessään hyötyvänsä puskurin edustan valaisemisesta jaotenkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu