Vanhasen EU-puheenjohtajuusfiasko

Mannertenvälisen nahjuksen Matti Vanhasen EU-puheenjohtajuus on ollut täydellinen fiasko. Mitään konkreettista ei saatu aikaan Libanonin kriisin kohtuullisen hyvän hoidon lisäksi. Libanonin kriisikin hoidettiin hyvin ainoastaan sen takia, että taitava ulkoministeri Erkki Tuomioja hoiti asian ILMAN Matti Vanhasen sekoilua.

Ulkomailla lehdistö on arvioinut erittäin kriittisesti Suomen tämän kertaista puheenjohtajakautta. Arvioissa on todettu, että tällä kertaa Suomella on heikompi tiimi kuin edellisen kerran Suomen ollessa puheenjohtajana. Aiheellisesti on todettu, että valtiomies Paavo Lipponen oli Vanhasta osaavampi ja taitavampi.

Matti Vanhanen on kielitaidoton tampio, jolta puuttuu kansainvälinen osaaminen tyystin.

Ainoa missä Vanhanen onnistui, oli puheenjohtajuuskaudelle budjetoitujen kustanusten huomattava ylittäminen. Koskapa KEPUlainen olisi mitään talouden pidosta ymmärtänyt.

5

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • CITY-Kustaa

      Se on täydellinen fiasko koko äijä.

    • on kritisoitu

      on Känän jutut, ja Känän jutut on sama kuin lumeen kusisi tai ilmaa sekaisi kepillä.

      • Asioita seuraava

        Kannattaa tutustua Ulkoministeriön lehdistökatsaukseen. Ministeriö kerää Suomea käsitteleviä artikkeleita ja juttuja maailman lehdistä.

        Yleissävy Suomen nykyistä EU-puheenjohtajuutta käsittelevissä kirjoituksissa on erittäin kriittinen. Suomen kautta pidetään välikautena ennen Saksan puheenjohtajuutta. Suomen (lue Vanhasen) puheenjohtajuudella on epäonnistuttu oikeastaan lähes kaikessa. Ainoastaan tuo avauskirjoituksessa mainittu Libanonin kriisin ratkaisu on laskettu onnistumisiin.


      • puoli vuotta kestää
        Asioita seuraava kirjoitti:

        Kannattaa tutustua Ulkoministeriön lehdistökatsaukseen. Ministeriö kerää Suomea käsitteleviä artikkeleita ja juttuja maailman lehdistä.

        Yleissävy Suomen nykyistä EU-puheenjohtajuutta käsittelevissä kirjoituksissa on erittäin kriittinen. Suomen kautta pidetään välikautena ennen Saksan puheenjohtajuutta. Suomen (lue Vanhasen) puheenjohtajuudella on epäonnistuttu oikeastaan lähes kaikessa. Ainoastaan tuo avauskirjoituksessa mainittu Libanonin kriisin ratkaisu on laskettu onnistumisiin.

        Ja etsikää sellainen puheenjohtajamaa ja kausi joka ei olisi saanut ollenkaan kritiikkiä.


    • Keksi parempaa

      "Mannertenvälinen nahjus" oli Kekkosen Rafael Paasiolle antama nimitys. Vanhaselle sopisi paremmin vaikka "reisienvälinen nahjus".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe