Punaviiniä vieraille

-JoXX-

Minulle on tulossa jouluksi ja uudeksivuodeksi Ruotsin puolelta punaviinin ystäviä vieraiksi. Itse en paljoa punaviineistä mitään tiedä vaikka tulee niitä aika usein juotua.
Kysyisinkin apua viinin valintaan ensiksi perinteiseen suomalaiseen joulupöytään ja sitten uudeksivuodeksi ehkä rennompi seurusteluviini? Hinnat voisi olla jotain 10-40 euroa pullo.

12

3399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muualta

      Perinteiseen suomalaiseen joulupöytään ei mikään punaviini sovi hyvin. Voisit edes kysyä, mikä viini sopii "vähiten huonosti".

      Olut parempi.

      Ja tämä palsta on mahdollisimman huono paikka saada asiantuntevia neuvoja. Koskee tätäkin vastausta ;o)

      Kysy Alkosta. Myyjät saavat palkkansa siitä, että osaavat neuvoa.

    • !!!

      Kannattaa nimenomaan kysyä Alkosta, EI täältä tuollaista. Täältä saat mitä vastauksia sattuu, etkä pysty päättelemään, mitkä ovat järkeviä.

    • Miu

      Torresin aivan äärettömän hyvä punaviini. Käy hyvin ruoan kanssa sekä vaikka ihan seurusteluun. Vuosikerta on 2002, maksaa alkossa 29€

    • VIINEISTÄ

      löytyy osoitteesta www.viiniweb.net



      Tässä jotain:

      Alkon uudet tuotteet joulukuu 2006 -lehdessä (s.15) on mainittu viinejä, jotka sopivat hyvin perinteisten suomalaisten jouluruokien kanssa:



      Argentiina: Fuzion Cabernet-Malbec (0,75l 6,99€)

      Chile: White Chime Cabernet Sauvignon (0,75l 7,99€)

      Ranska: Chateau Larroque 2003 (0,75l 9,66€)

      Italia: Eleganza Valpolizella Classico Superiore Ripasso Natale (hanapakkaus 3l 29,50€)



      Suosittelen, että ostat joulupöytään tuon hanapakkauksen ja sitten myöhemmin otat esille ne paremmat viinit, sillä harvat viinit sopivat jouluruokien kanssa. Jos tarjoat kalliita viinejä ruuan kanssa, johon ne eivät sovi, niin kalliit viinit menevät ikään kuin hukkaan.



      Listan niistä paremmista viineistä löydät hinnan mukaan tuosta aluksi mainitsemastani osoittesta. Sivuilta löytyy parhaat viinit taulukko, jossa on mainittu parhaat viinit jokaisesta hintaryhmästä.



      HYVÄÄ JOULUA!

      • -JoXX-

        Kiitos hyvästä vastauksesta. Eiköhän näillä tiedoilla jotakin saada aikaan.

        Hyvää joulua!


      • Rapa

        Tuo italialainen hanaviini on todella hyvää!! Myös mieheni oli samaa mieltä. Suosittelen Jouluksi.


      • Käimän äki
        Rapa kirjoitti:

        Tuo italialainen hanaviini on todella hyvää!! Myös mieheni oli samaa mieltä. Suosittelen Jouluksi.

        Siis mikä italialainen hanaviini?


      • Rapa
        Käimän äki kirjoitti:

        Siis mikä italialainen hanaviini?

        Nimimerkillä VIINEISTÄ kirjoitttanut:
        Italia: Eleganza Valpolizella Classico Superiore Ripasso Natale (hanapakkaus 3l 29,50€)


      • Valpolicella

        Pitää olla Valpolicella, ei "Valpolizella". Merkitystä sikälikin, että jos haluaa googlata, niin ei onnistu tuolla tsetillä.


    • alkosta

      Kokeilepa Italialaista Amaronea.
      Hinta 30 paikkeilla.

      • niistä?

        Alkossa ainakin 5 eri Amaronea.

        Ovathan ne toki samaa viinityyppiä kaikki, mutta olisi mukava tietää vähän täsmällisemmin, mihin Amaroneen olet niin mielistynyt.

        Itse olen varannut sopivaan joulun hetkeen (EN suinkaan kala-, kinkku- ja laatikkopöytään!) Zenaton Amarone della Valpolicella Classicon. Maistui ainakin viime joulun maissa vallan mainiolta.


    • Viinit on jees

      Itselläni on joulupöydässä myös tuo samainen Zenaton Amarone. Toinen upea Amarone on Tommasin.

      Mitä muuta sitten joulupöytään ? Tietysti Amaronen "pikkuveli" eli ripasso ja Zenaton ripasso 17.xx€ on erinomainen ostos. Jos vieraasi ovat ranskalaisen viinin ystäviä (ruotsalaiset taivat usein olla?) niin suosittelen ehdottomasti Châteauneuf-du-Pape Domaine du Vieux Lazaretia joka viime jouluna toimi erittäin hyvin.

      Uudeksi vuodeksi yksi alkon paras hinta-laatusuhteelta oleva viini Rosemount GSM 19,98e samat rypäleet kuin tuossa Chateaunef-du-papessa joten voi tehdä pientä vertailua ranskalaisen (rypäleiden Grenache, Syrah ja Mourvedre alkuperämää) ja australiaisen viinin välillä. Hintakin on muuten molemmissa melkein sama, eroa vain 10 senttiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      177
      3463
    2. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      66
      2606
    3. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      27
      2527
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2149
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      199
      2055
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      41
      1670
    7. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      348
      1552
    8. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      26
      1381
    9. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      90
      1362
    10. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      197
      1357
    Aihe