Pakanallista

Joulu on pakanallinen juhla. Kuusi pukki ja lahjoja. Ei mitään uskonnollista
2119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kristuksen syntymän muistojuhla.

Itse voit päättää pukista ja kuusesta ja lahjoista ihan vapaasti. Kukaan ei pakota niitä hankkimaan. Usein meille jöröille suomalaisille joulu on luonteva hetki osoittaa lähimmäisillemme lämpimiä tunteita, jotka muuten visusti pidämme piilossa.

Sellaisia "lahjoja" Kristus ei varmaankaan paheksu. Ei varmaan muitakaan.

Äänestä
  • Mikään kristuksen syntymäpäivä! Lue historiaa, joulu on pakanajuhla ja Jeesus syntyi helmikuussa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


joulua kirjoitti:

Joulu on pakanallinen juhla. Kuusi pukki ja lahjoja. Ei mitään uskonnollista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu