pyhyys

Ortodoksikirkko on säilyttänyt pyhyyden kirkoissaan. Luterilainen kirkko on menettänyt pyhyyttään arkipäiväistämällä pyhyyden.
Toivottavasti ort.kirkko ei mene samaan arjen ihailuun pyhyyden kustannuksella.
2170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

.. jatkuvasti ort.kirkkoa ja ev.lut.kirkkoa verrataan toisiinsa? -Esitän kysymyksen yleisesti, en nimim. Ikiyölle.
Luterilainen kirkko erosi room.kat.kirkosta ei ort.kirkosta. Jokaiselle lienee selvä, että erot kansakirkkojemme välillä on kuin yöllä ja päivällä.

Äänestä
  • ...vertailuun saattaa olla siinä, että viime vuosikymmeninä ortodoksiseen kirkkoon on liittynyt runsaasti jäseniä luterialaisesta kirkosta, ja silloin saattaa mieleen pulpahtaa niitä asioita, jotka esimerkiksi ovat vaikuttaneet tähän liittymispäätökseen, joten sitä esittää asioita ikäänkuin vertailuna. Ja kai se on ihan luonnollista. Kyllä minäkin joskus sanoin, että en "jaksanut" herätä sunnuntaiaamuisin jumalanpalvelukseen, joka alkoi parin kilometrin päässä sijaitsevassa kirkossa; paikkakunnalla, jolla silloin asuin, ei ollut ortodoksista kirkkoa ja pisimmillään kirkkomatkani oli 90 km suuntaansa - eikä minun ollut vaikea herätä niihin palveluksiin...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ikiyö kirjoitti:

Ortodoksikirkko on säilyttänyt pyhyyden kirkoissaan. Luterilainen kirkko on menettänyt pyhyyttään arkipäiväistämällä pyhyyden.
Toivottavasti ort.kirkko ei mene samaan arjen ihailuun pyhyyden kustannuksella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu