Talouselämä: Ruotsi kaunistelee työttömyyslukuja.
No se pitää ehdottomasti paikkansa.
Mutta, mutta...
Niin tekee Suomikin.
No se pitää ehdottomasti paikkansa.
Mutta, mutta...
Niin tekee Suomikin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
sairaanhoitajia , metalliammattilaisia itävaltaan , saksaan , ja norjaankiin.
http://www.mol.fi/mol/fi/99_pdf/fi/06_tyoministerio/08_tyollisyyskatsaukset/08_2006/TAMMI06.pdf
280 000 löytyy suoraan kortistoista ja "toimenpiteiltä" toinen mokoma: 280 000.
SUMMA = 600 000.
Mennäämpä toisin päin. Keskipalkkoja julkaistiin jokin aika sitten. Julkistamisista luovuttiin, kun joku pelle kyseli, millaisesta populaatiosta ne on laskettu. Ne, (keskipalkat, 2800 eur/kk) on laskettu KOKOPÄIVÄTYÖTÄ tekevien osalta, joita oli laskelmassa n. 1,3 miljoonaa.
Jos suomi-työvoima on vaikkapa 2,6 miljoonaa, tai peräti 3,15 miljonaa, niin mitä tekevät muut? Entä heidän "keskipalkat", mitä ne ovat?
Mielestäni seuraava on oikein meilenkiintoinen pohdiskelu (se on luettava pari kertaa)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000020695272
lukuja ilmoitellaan.
On kaksi vaihtoehtoa:
1) Työvoimatoimistossa työttömiksi ilmoittautuneet (=280 000) sielä "toimenpiteille" ohjatut ja kirjatut (=280 000).
2) Tilastokeskuksen (suunnattu?) gallup-kysely. Sen mukaan työttömiä olisi n. 176 000 !!!!!!!!!
Tilastokeskuksen gallup-kyselyn kuponkia en ole koskaan nähnyt tai kuullut muun nähneen. Erittäin salainen paperi. Tv:ssä opposition edustaja totesi, että kupongissa työlliseksi määritetään hlö silloin, jos olet yhden TUNNINkin töissä viikossa !!!!!!!!!!!!!!
KIKKAILUA VAI EI ?
Voisi näet olla hyödyllistä tietoa sekä hallitukselle että tilastokeskukselle, eikö totta.
On käynyt niistä työttömistä lukion , ja ilman ammattikoulutusta?
- monenko ammattitaito ennen ahon aiheuttamaa lamaa?
Muistaakseni on niin, että nimenomaan nuoret, jotka työmarkkinatuen menetyksen uhalla patistettiin kortiston sijaan joko kurssille tai koulun penkille, eivät missään muotoa kuulu työttömien. Sitä kuuluvatko siihen "toimenpide"-joukkoon en aivan varmasti tiedä eli en ole jaksanut lukea sitä mollin linkkiä niin tarkkaan.
Mm. varhaiseläkeläiset (siis työttömyyseläkeläiset) eivät kuulu kumpaankaan edelliseen, vaan ovat poissa työelämän kortistoista kokonaan. Myös ns. työvoiman ulkopuolelle heidät on heitetty, vaikka ikä olisi vasta 58v normaalin 63/65 eläkeiän sijaan.
Viinaa eivätkä halua mennä töihin , siinä on ne prosenttis, vai oletko koulutukseltasi ylioppilas ja töissä siivousfirmassa ?
muutama on näkynyt ylioppilastodistus on sen arvoinen kuin soft embo suomessa .
Lukko ja avian auringossa.
Joten minun osalta katksei tähän menen nukkumaan.