Sydämeeni joulun teen pudotettiin pois Kauneimmista joululauluista.
Ei voi muutakuin yhtyä Vexi Salmen kommentteihin ja ihmetellä joidenkin ihmisten ahdasmielistä asennetta!!! Minä olen ihminen (mies 45v) joka oikeasti olen vihannut koko elmäni joulua ja sen tuomaa hössötystä.
Mutta kun tuo laulu aikoinaan julkaistiin ja nimen omaan Vesa-Matti Loirin esittämänä, niin se ainoastaan saa minut herkistymään joulun tunnelmaan ja tarkoitukseen.
Jos ihmisellä ei ole joulu sydämmessään, niin se on vain pintapuolista hössötystä, niinkuin varmaan monille onkin. Itse en ole uskonnollinen, kuulun kyllä kirkkoon.
Teille ahdasmielisille Suomen Lähetysseuran ihmisille toivotan VÄHEMMÄN ahdasmielistä Joulua.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200612205517635_uu.shtml
Suomessa Ahdasmielisiä uskovia
4
206
Vastaukset
- Siinä?
Uskis=ahdasmielinen ja tyhmä
vielä monta kaunista ja puhuttelevaa laulua. Tärkeintä on sydämen asenne, henkilökohtainen rakkaussuhde joulun Herraan, Jeesukseen.
- tutkija007
Käväisinpä minäkin laulamassa!
Ko laulu puuttui, mutta uusia oli mukana ehdokkaaksi uusien joulujen hiteiksi. Laulujen pitääkin uusiutua, olkoon ne miten hyvien taiteilijoiden tahansa.
Herää ajatus, että jos jokin uskontoon tms muuttuu, ei se ole hyvä ja jos mikään ei muutu, ei sekään ole hyvä. Mikä on siis hyvä oikeasti?
Olkoon kunnia Jumalalle korkeuksissa ja maassa rauha ihmisten kesken, joita kohtaan Hänellä on hyvä tahto!
- Joulua!
"...se ainoastaan saa minut herkistymään joulun tunnelmaan ja tarkoitukseen."
Kun Jeesus saa joskus valloittaa sinut omakseen, ymmärrät kyllä mikä ero on "tunnelmalla ja tarkoituksella".
Uskonnollisuus onkin pahasta; sen sijaan luottamus Herran Jeesuksen Kristuksen sinunkin puolestasi suorittamaan lunastustyöhön on elämän ja kuoleman kysymys - sinullekin. Jeesus syntyi maailmaan kuollakseen ja kärsiäkseen sinun ansaitsemasi rangaistuksen. Ja minun. Kaikkien meidän syntisten puolesta Jeesus antoi henkensä, että me saisimme ikuisen elämän. Siinä on ilonaihetta meille kaikille. Tunnelman kera tai ilman.
Siunattua Joulua sinulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.129950- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837