Kerro esimerkki missä Jt on toiminut väärin, loukannut sinua tms..
Olen aina ollut siinä luulossa, että Jt on kuuliaisia kansalaisia, maksavat veronsa, tekevät työnsä tunnollisesti ja yrittävät elää hyvää elämää. Ja vaikka ne kulkee ovelta ovelle niin mitä siinä on tapahtunut sellaista, että se on loukannut sinua? eikö ole lähtenyt pois kun olet pyytänyt? Käyttäytynyt huonosti? Vai?
Olen nimittäin kiinnostunut heidän uskonnostaan ja ihmettelen tätä vihan määrää mikä täällä on.. mistä se johtuu? Kun pahempiakin asioita on maailmassa aikalailla
Olen aina ollut siinä luulossa, että Jt on kuuliaisia kansalaisia, maksavat veronsa, tekevät työnsä tunnollisesti ja yrittävät elää hyvää elämää. Ja vaikka ne kulkee ovelta ovelle niin mitä siinä on tapahtunut sellaista, että se on loukannut sinua? eikö ole lähtenyt pois kun olet pyytänyt? Käyttäytynyt huonosti? Vai?
Olen nimittäin kiinnostunut heidän uskonnostaan ja ihmettelen tätä vihan määrää mikä täällä on.. mistä se johtuu? Kun pahempiakin asioita on maailmassa aikalailla
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jehovan todistajien keskuudessa sattuu aina silloin tällöin, että omat uskonveljet hyökkäävät kimppuun. Lue opettava tarina ja kuuntele keskustelut, niin olet viisaampi tämän asian suhteen:
http://koti.mbnet.fi/jpoika/myllynkivet/index.htm
Tämä tarina on tosi.
Sähköposti: [email protected]
suositteletko,etten liittyisi Jt? Onko Jehovaa olemassa?
Lue uudesta
testamentista Jeesuksen puheita niin huomaat ettei
Jeesus puhunut jehovasta mitään.
Jeesus käski rukoilemaan isää hänen nimessään.
Jeesus sanoi että hänen seuraajansa tekevät samoja tekoja kuin hän hänen nimessään, siis Jeesuksen nimessä eikä minkään Jehovan.
Jt on vain kuollut uskonto ja oppi jos etsit elävää
uskoa etsi Jeesusta.
Jehova tuli kylään "kyökin kautta" kuin varas , käärme.
Vei perheeni,vaimoni,lapseni,omaisuuteni,terveyteni ja melkein järkeni. Säryin ja sain kirouksen päälleni.
Eheydyin, rakensin uuden elämän. Jumala antoi jopa varallisuutta menetetyn tilalle.
Olen silti katkera, parhaat vuoteni menetin (15 v) kaikki valui hiekalle. Todistajat yrittivät tehdä minusta hullun kun en liittynyt heihin, maineen pilatiin. Oli saatanalliset säkeet. Ihan puistataa kun muistelen menneitä
en oikein ymmärtänyt mitä tarkoitit?
Mitä tapahtui? Tuliko vaimosi uskoon ja sinä et hyväksynyt sitä? Mutta kuitenkin suomessa on uskonnonvapauslaki, jopa aviopuolisot saavat olla eri uskontoa ja sen ei pitäisi vaikuttaa.
hajoitti perheeni. Minut syrjäytettiin täysin perheestä ja eristetiin, kun en kuulunut joukoon.
Perhemallit ja ohjeet perhe-elämälle haetiin salilata. Olin vain maksumies ja spermanluovuttaja.
>>Kerro esimerkki missä Jt on toiminut väärin,
Väärin kenen kannalta? Ovenavaajan vai Vt-seuran käännytystyön?
Ovellani kävi jehovantodistaja, joka valehteli ilmiselvistä ja yksikertaisista Vt-oppikysymyksistä. Erona sitten niihin, joita hän ei sanonut edes tuntevansa.
Mielestäni on väärin tulla valehtelemaan sellaisen henkilön ovelle, joka ei halua purskahtaa nauruun valheita kuullessaan. Siinä joutuu puremaan kieleen niin maan perusteellisen kivuliaasti.
>> loukannut sinua tms..
Minua ei loukkaa se, että jehovantodistajaksi miellettävä kirjoittaja väittää minun valehtelevan, mutta ei tarkenna väitettään.
>>Olen aina ollut siinä luulossa, että Jt on kuuliaisia kansalaisia, maksavat veronsa, tekevät työnsä tunnollisesti ja yrittävät elää hyvää elämää.
Ollessani jehovantodistaja minäkin luulin, että jehovantodistajat ovat suunnilleen niitä ainoita säntillisiä veronmaksajia ja tunnollisesti työnsä tekeviä sekä hyvää elämää viettäviä. Sittemmin olen ollut havaitsevinani, ettei asia ole näin.
säälittäviä. Kaikki demonisoidaan. Et voi tulla Jehovan todistajaksi lukemalla Raamattua. Lisäksi siihen tarvitaan Brooklynin tuotteita aivopesua varten. Kokouksissa luetaan vartiotornia ja herätkäätä ja vastaillaan orjan tekemiin kysymyksiin. Et saa lukea mitään muuta hengellistä koska kaikki muu on saatanasta. Jos ihmiset eivät päästä sisään niin sen katsotaan olevan vainoa ja todiste tosi uskonnosta. etc...
ei kauhiast tullut vastauksia ... oikeen konkreettisia jot mitä pahaa ne on SULLE tehnyt.Tommosta yleistä höpinää vaan. Jotta ei ne niin pahoja taida ollakaan:)
Ainakin omalta osaltani totean, että eivät ole tehneet mulle mitään pahaa. Tuossa ovella käyvät joskus ja ystävällisen tuntuisia ovat.
Jotenkin ajauduin katselemaan netistä enemmänkin tätä JT-asiaa, ja nyt on tullut käsitys, että kaikki ei välttämättä ole aivan sitä miltä näyttää.
Ilmeisesti tulokkaita otetaan mielellään, mutta ajan myötä voi ilmetä ongelmia.
Sanot avausviestissä olevasi kiinnostunut heidän uskonnostaan. Sinun kannattaa ehkä lueskella rauhassa ko uskonnon omakohtaisesti kokeneiden juttuja täältä:
http://www.aimoo.com/forum/categories.cfm?id=311102&CategoryID=3459&zb=5543780
salilla ovat vasta varsinaiset raatelevat sudet, joihin et törmää ovellasi.
Näin on. Sudet tyrannisoivat laumaa. Näkeehän sen esim. Espoossa.
Mutta ei syyllistetä tavallisia lampaita. Heistä löytyy paljon hyvää.