..ja valtiovalta nukkuu.
Mitä, rekkajono jo 60 km
Virtsa ja muu jätös lemuaa
3115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
...voi kovinkaan paljoa vaikuttaa tähän markkinatalouden ilmiöön.
Suomen kautta Venäjälle kulkee tänä vuonna yli
800 000 rekkaa ja määrä lisääntyy jatkuvasti.
Ongelma on Venäjän puolella, eikä kenelläkään ole mitään pakkotoimia sen ratkaisemiseksi.
Jonoja, varsinkin vuodenvaihteessa, on ollut yli 10 vuoden ajan.
Vastaavat jonot ovat arkipäivää mm. Saksan raja-asemilla, sen on jokainen siellä liikkunut havainnut, tai jos ei ole, pitää mennä katsomaan.
Valtiovallan vaikutusmahdollisuudet vieraan valtion tullin toimintaan ja metsäpaloihin ovat hyvin vähäiset.
Ei valtiovalta mahda mitään lumettomalle Joulullekaan.
Mitähän jos lopetettaisiin tuo lapsekas syyttely tältä vuodelta.
Päivä kuitenkin pidentyy kaiken aikaa.
Lisääntyvä valo hillitsee mustaa pelkoa.
Nyt puhut kyllä osin palturia...markkinatalouden ilmiöön - joka sinällään on nyt positiivinen, mutta lievi-ilmiöt negatiivisia - ei varmaan mikään valtiovalta haluakaan puuttua. Kun nyt puuttuisivat kunnolla ja tarmokkaasti niihin lievi-ilmiöihin eli rekkajonoihin.
Suurimmat ongelmat varmaan ovat Venäjän puolella, mutta jos ne alkavat heijastua vakavassa määrin toisen valtion eli Suomen puolelle, niin niihin tulee puuttua. Pikku hiljaa alkaa ilmeisesti jotain positiivista kehitystä tapahtua, kts. HS nettisivut ja artikkeli 'Venäjä tehosti itärajan ylityspaikkojen toimintaa' - eli raja vetää paremmin. Valitettavasti ongelmat tietenkin näkyvät näin vuodenvaihteen tietämillä kaikkein räikeimmin.
Itsekin myönnät, että ongelma on luonteeltaan pitkäikäisempi, joka on vaivannut etenkin vuodenvaihteessa - näin on. Ongelma on kuitenkin viimenä parina vuotena ollut hyvin ajoittaista etenkin Vaalimaalla ja Nuijamaalla tämän tästä, eikä pelkästään vuoden vaihteessa.
Muistan nykyisen liikenne- ja viestintäministerin toteaman televisiosta, jossa hän vakuutteli "että ongelmiin on kyllä puututtu riittävän ajoissa."
-> Siis tänä vuonna ja pikemminkin vasta loppuvuodesta - jolloin ongelma alkoi levitä ns. käsiin ja piti keksiä erilaisia ns. hätäkeinoja ongelmien lievittämiseksi, kuten rekkojen parkkeeraukset moottoritielle, mahdollinen penkereen levennys rekoille jne. Nyt pysyviä rekkaparkkeja ollaan pystyttämässä 20 milj. eurolla veronmaksajien rahoilla Vaalimaalle ja Nuijamaalle. Ns. pakko-/ hätäkeinojen käyttöönotto kertoo omaa kieltään asiasta, eli ratkaisujen kanssa ollaan enemmän tai vähemmän myöhässä.
Minkä ihmeen takia nykyinen hallitus ei ole pystynyt saamaan tietulleja näille rekoille - kuten luin erään lehden mielipideosastolta: jos tämä kerran onnistuu keskisessä Euroopassa niin miksi ihmeessä ei meillä ??? Ymmärtääkseni esimerkiksi SKAL (Suomen Kuljetus ja Logistiikka) järjestö on ollut suopea näille ns. tiemaksuille/ -tulleille tai siis niiden käyttöönotolle.
On hyvä että Venäjällä markkinat vetää hyvin.
Mutta jos tuota eu-tullia ei olisi (15%) niin
vieläkin enempi olisi rekkoja jonossa.
Meillä sensijaan kasvaa vain leipäjonot.