pistää niin sapen kiehumaan kun ihmiset tulee tuputtamaan mututietojaan. ovat joskus ala-asteella oppineet yleisesti opetettua sontaa ja sitten sen pohjalta muodostavat mielipiteensä, tuomitsevat muut asiaan oikeasti perehtyneet ja eivät viitsi kuunnella oikeaa tietoa, kun ovat jo yhden totuuden omaksuneet. minä en tahdo lapsiani tähän viinan katkuiseen junttilaan. tahdon rauhaisaan lintukotoon jossa hampuusit laiduntavat ja eivät potki naapureita.
voi että eilen oli taas rakasta elämä ^^
hirvee ikävä tosin oli ja itkutti yömyöhällä, kun on niin rakas se kultunen, mutta oli sillä hetkellä niin kaukana. nähään taas vasta kahen viikon päästä. huh, mutta kolmen kuun päästä loppuu tämä epätasanen näkeminen. sitten alkaa rakkauden kevät kun vihdoin asutaan saman asvaltin päällä 8D
neuloin kultaselle täksi jouluksi lapaset. en ole koskaan kenenkään vuoksi niin aiemmmin jaksanut tehdä. mummokin sanoi, ehkä puoli vuotta sitten, että "se on menoa nyt" kun oli kuunnellut kuvailujani mussusta :> ei tosin minulle sitä ilmaissut vaan äitille, joka sittemmin kertoi sen minulle :)
olen tämän vuoden suurpuheenaihe sukuni keskuudessa ;) ihan hauskaa sinänsä..
käytin mummoa ja ukkia kirkossa ja mieleeni siellä penkissä istuessa tuli hautajaiset, kun musiikki alkoi soimaan. mietin miten hirveää on kun ajallaan oma mies kuolee. se jonka kanssa on tullut sitten niin tutuksi ja kulkenut samat vuosikymmenet.. siis enhän voi mitenkään varmaksi mennä sanomaan, että elämät kietoutuisivat yhteen kunnes kuolema meidät erottaaa, mutta ideaalitilannetta mietin. heijastui kaiketi mummon ja ukin tilanteesta tuo mieleen. ukilla kun on se syöpä ja ne on olleet naimisissa 55 vuotta ihan kohta.
joulu itsessään oli taas niin mitäänsanomaton. itseasiassa taidan inhota sitä vuosi vuodelta enemmän. rasittava juhla. tai siis ihmiset ja kapitalismi sen ovat sellaiseksi loihtineet. hyi olkoon!
mutta elämä hihertää tyytyväisenä ja minä mukana. muistakaa rakastaa!
voi vääryys ja ihanuus
2
491
Vastaukset
- ja väärinä
"Oikein ja väärin kuulevat-näkevät ihmiset ovat oikein ja väärin ihmisiä."
Ymmärätkö?
Elämässä on useampi vaihtoehto, eikä ainoastaa oikea ja väärä.
Elämä alkaa nuijia niin, että nuijasta sirut lentää, jos et sitä ymmärrä.
Opettele kuuntelemaan ihmisiä erilaisina ei oikeina ja väärinä.. Erillaiset ajatukset ja mielipiteet ovat rikkaus.
Kaiun kanssa ei ole mitään, vaikka toisto olisi kymmenkertainen.- netiti villasukka
ymmärrän mitä tarkoitat. toki ihmisillä on erilaisia mielipiteitä.
mutta minua ärsyttävä asia siis on se että ei suostuta kuuntelemaan. jos keskustelun toinen osapuoli nimenomaan on perehtynyt asiaan ja yrittää tuoda tutkittua, todistettua tietoa esille keskustelussa ja vastapuoli sulkee korvansa ja ei edes halua yrittää ymmärtää, niin onko ylireagoitua jos faktojen esittäjä siitä päänsä sisällä turhautuu?
lapsellisia toimintamalleja voi ymmärtää ja siihen pyrinkin parhaani mukaan. sellaiset keskusteluyritystilanteet vain tuppaavat olemaan pään seinään hakkaamista, ja siitä voi ennen pitkää aiheutua pääkipua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2355906SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p784739Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.813558SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2483019Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1462759Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur1802241Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2611699Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491215Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall281138- 621126