Kumpi oli pyhempi?

Kumpi oli Raamatun mukaan pyhempi, sapatti vai veri? No esimerkiksi kun nk. risunkerääjä Raamatun mukaan rikkoi sapattikäskyä keräämällä risuja sapattina, seurauksena oli kuolemanrangaistus. Verensyomiskiellon rikkomisesta oli määrätty aivan sama rangaistus.

Miksei Jeesus sitten syyllistynyt sapattikäskyn rikkomiseen kun hän paransi sairaita sapattina? Koska hätä ei lue lakia. Jeesuksen toiminta tässä ja verenvuototautia sairastaneen nainen tapauksessa osoittaa, että ihminen on poikkeuksetta tärkeämpi kuin mikään sääntö silloin kun kyseinen sääntö ei palvele mitään ihmisen välttämättömiä käytännön tarpeita.

Jehovan todistajat näkevät kyllä lain kirjaimen, mutteivät valitettavasti ymmärrä sen henkeä.

"Armoa minä tahdon, en uhria."
1125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mielestäni jehovantodistajat ovat jääneet samalle tasolle kuin fariseukset raamatussa. Jeesushan juuri halusi ravistella fariseusten perustusta osoittamalla heille kuinka sokeita he ovat. Esim. paransi sapattina sairaita vaikka Mooseksen laissa työnteko oli kielletty sapattina. Raamattuunhan sisältyy kaksi liittoa, vanha ja uusi.Laki annettiin kasvattajaksi uuteen liittoon. Vanhalla liitolla haluttiin osoittaa että kukaan ihminen ei pysty sitä täysin noudattamaan. Periaatteessa ihmisellä on mahdollisuus vanhaa liittoa noudattamalla tulla Jumalan edessä vanhurskaaksi mutta käytännäössä ei. Raamatussa sanotaan että ihmisen syntisyyden tähden se on mahdotonta. Mitä sitten tekee lailla? Se on ajamassa meitä uuden liiton sovituksen varaan. Koska Jeesus oli ainut synnitön, Hän pystyi täyttämään kaiken lain. Siinä on uuden liiton viisaus ja hulluus. Jos uskomme evankeliumin Jeesuksesta sellaisena kuin se on, eli tunnustamme oman mahdottomuutemme lain täyttämisen suhteen, tajuamme tarvitsevamme Jeesuksen uhria pelastuaksemme. Silloin alamme etsiä Häntä elämäämme.Kun taas alamme lähestyä Jumalaa niin Hän lähestyy meitä. Jeesus itse lupaa että etsivä löytää ja kolkuttavalle avataan. Jeesus huusi ristillä: Se on täytetty! Laki ja rangaistus synneistämme on täytetty! Raamattu myös sanoo että sana rististä on hullutus niille jotka kadotukseen joutuvat, mutta niille jotka uskovat se on Jumalan voima. On myös kirjoitettu että kaikki jotka huutavat avuksi Herran nimeä pelastuvat. Jos käännymme ylösnousseen Jeesuksen puoleen ja kerromme Hänelle tarvitsevamme Häntä pelastuaksemme Hän kuulee meitä ja antaa armosta kaikki syntimme anteeksi! Jeesus itse lupaa raamatussa että jotka Hänen luoksensa tulee, niitä Hän ei heitä pois! Saammeko sitten heittäytyä ihan laittomuuden valtaan? Emme tietenkään! Kun pyydämme Jeesusta elämäämme, luovutamme oman mahdottomuutemme Hänelle niin Hän uudestisynnyttää meidät Jumalan valtakunnan kansalaiseksi. Siirrymme pimeydestä valkeuteen ja saatanan valtakunnasta Jumalan valtakuntaan. Näin juuri raamattu tapahtumaa kuvaa. Jumala antaa meille myös rakkauden Häneen niin että haluamme tehdä Hänen tahtoaan, ei tuomion pelosta vaan kiitollisina siitä että olemme saaneet syntimme anteeksi.Ja silloinkin kun epäonnistumme Jumalan tahdom tekemisessä, saamme luottaa siihen mitä Jeesus ristillä teki puolestamme.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


totuuden etsijä kirjoitti:

Kumpi oli Raamatun mukaan pyhempi, sapatti vai veri? No esimerkiksi kun nk. risunkerääjä Raamatun mukaan rikkoi sapattikäskyä keräämällä risuja sapattina, seurauksena oli kuolemanrangaistus. Verensyomiskiellon rikkomisesta oli määrätty aivan sama rangaistus.

Miksei Jeesus sitten syyllistynyt sapattikäskyn rikkomiseen kun hän paransi sairaita sapattina? Koska hätä ei lue lakia. Jeesuksen toiminta tässä ja verenvuototautia sairastaneen nainen tapauksessa osoittaa, että ihminen on poikkeuksetta tärkeämpi kuin mikään sääntö silloin kun kyseinen sääntö ei palvele mitään ihmisen välttämättömiä käytännön tarpeita.

Jehovan todistajat näkevät kyllä lain kirjaimen, mutteivät valitettavasti ymmärrä sen henkeä.

"Armoa minä tahdon, en uhria."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu