Olen tutkinut todistajien kanssa yli vuoden. Nyt olen tehnyt päätöksen jossa aion pysyä. Jätän Jehovan todistajien uskonnon, enkä etsi jatkossa hengellistä ravintoa heidän julkaisuistaan, tutkisteluista enkä kokouksista.
En halua olla missään tekemisissä uskonnon kanssa joka osallisena perhesuhteiden rikkomiseen, kuolemiin ja lukuisiin vääriin ennustuksiin.
Jehovan todistajien järjestö ei anna myöskään vapautta ajatella itse ja on lisäksi aivan liian suorituspainoitteinen. Häpeän että olen tuhlannut aikaani tälläiseen. Uskon että olen tehnyt nyt todella hyvän valinnan, jota ei tarvitse katua. Minua ärsyttää myös Jehovan todistajien käytös. He kehuvat järjestöään ja uskoaan pitäen sitä totuutena. Missään ei ole koskaan mitään vikaa, vaan kaikki on täydellistä, ja he ovat kaikessa oikeassa.
En halua olla missään tekemisissä uskonnon kanssa joka osallisena perhesuhteiden rikkomiseen, kuolemiin ja lukuisiin vääriin ennustuksiin.
Jehovan todistajien järjestö ei anna myöskään vapautta ajatella itse ja on lisäksi aivan liian suorituspainoitteinen. Häpeän että olen tuhlannut aikaani tälläiseen. Uskon että olen tehnyt nyt todella hyvän valinnan, jota ei tarvitse katua. Minua ärsyttää myös Jehovan todistajien käytös. He kehuvat järjestöään ja uskoaan pitäen sitä totuutena. Missään ei ole koskaan mitään vikaa, vaan kaikki on täydellistä, ja he ovat kaikessa oikeassa.
Vastaukset 36
Vanhimmat
kuitenkaan lasta pesuveden mukana, sillä jehovantodistajilla on myös tärkeää hyvää tietoa raamatusta, kuten esim. ennustus 70 vuosiviikosta ja 7 ajasta, joita ei kirkoissa opeteta, vaikka pitäisi.
Ota kaikista lahkoista hyvät puolet "kultajyvät" ja heitä typeryydet (esim. verensiirtokielto) "akanat" "uuniin", niin minäkin teen.
>>...on myös tärkeää hyvää tietoa raamatusta, kuten esim. ennustus 70 vuosiviikosta ja 7 ajasta, joita ei kirkoissa opeteta, vaikka pitäisi.
Ongelmana on vaan se, että jo pintapuolisesti tarkasteltuna molemmista Vt-seura valehtelee, ensimmäisen historiallisuutta kammetaan 10 vuotta sivuun ja jälkimmäisen 20 vuotta.
Joten tärkeästä ja hyvästä tiedosta on kyse ainoastaan silloin jos haluaa tuollaista tietoa.
Mistä tempaisit 10v heiton niissä 70 vuosiviikossa?
Kysymyksiä Markku Meilolle.
Mihin uskontoon itse kuulut?
Oleko helluntalainen vai mikä?
Vai käytkö minkään uskonnon kokouksissa?
Tulkitko itse omin päin Raamattua vai uskotko
Raamattuun ylipäänsä?
vastaan että jospa hän käyttää omia aivojaan,mitä jehovantod. eivät saa tehdä.
Mutta odotan vastaavan mitä hän edustaa?
Odotan mielenkiinnolla,mitä hän itse ajattelee
Raamatusta.Ei tarvitse tulla väliin.
Huonosti tunnet Vt-seuran opetuksia jos 10 vuoden vedätys ei ole tiedossasi, mutta viisaasti vaikenit 20 vuoden vedätyksestä.
Vuoden 1992 Vartiotorni-lehden lokakuun 1. päivän numerossa kiinnitetään sivuilla 11 ja 12 huomiota ennustukseen, jonka mukaisesti Messiaan piti ilmestymän. Kyseessä on 69 vuosiviikon pituinen aika ennustuksesta sen toteutumiseen:
”Ensiksi meidän on tiedettävä lähtökohta, päivä, jolloin ’tuli se sana, että Jerusalem on jälleen rakennettava’. Seuraavaksi meidän on saatava selville etäisyys tuosta ajankohdasta, se, miten pitkiä nämä 69 (7 62) viikkoa oikeastaan olivat. Kumpaakaan seikkaa ei ole vaikea selvittää. Nehemia kertoo meille hyvin täsmällisesti, että käsky muurin rakentamisesta Jerusalemin ympärille niin että kaupunki viimeinkin palaisi ennalleen, tuli ’kuningas Artahsastan [Artakserkseen] kahdentenakymmenentenä hallitusvuotena’ (Nehemia 2:1, 5, 7, 8). Näin alkamisajaksi tulee vuosi 455 eaa.”*
*) Alaviitteessä todetaan:
”Muinaiset kreikkalaiset, babylonialaiset ja persialaiset lähteet todistavat aukottomasti, että Artakserkseen ensimmäinen hallitusvuosi oli vuosi 474 eaa. Ks. Insight on the Scriptures, 2. osa, s. 614–616, 900.”
Katsotaan kuinka ”aukottomasti” Artaksekseen ensimmäinen hallitusvuosi oli 474 eaa., suomenkielinen Opas-kirja toteaa yllä lainatussa aiheessa seuraavaa:
”Jos Dareios kuoli 486 eaa. ja Kserkses kuoli 475 eaa., niin miten sitten voidaan selittää se, että jotkin muinaiset asiakirjat sanovat Kserkseen hallituskauden kestäneen 21 vuotta? On hyvin tunnettua, että kuningas ja hänen poikansa saattoivat hallita yhdessä hallitsijakumppaneina. Jos näin oli Dareioksen ja Kserkseen tapauksessa, historioitsijat ovat voineet laskea Kserkseen hallitusvuodet joko ajankohdasta, jolloin hän alkoi hallita isänsä rinnalla, tai hänen isänsä kuolemasta. Jos Kserkses hallitsi 10 vuotta isänsä kanssa ja 11 vuotta yksin, hänen voidaan joissakin lähteissä sanoa hallinneen 21 vuotta, toisissa taas 11 vuotta.” (it-2-FI s. 516)
Tarkastellaan hieman laajemmin Kserkseen tapausta ja Vartiotorniseuran ”aukotonta” ajanlaskutodistelua. C.T. Russell kikkaili Danielin 9: vuosiviikkojen kohdalleensovittamisessa jo heti alkuunsa. Hän ohitti historioitsijat, laski 483 vuotta taaksepäin vuodesta 29 ja etsi jonkun nimen tukemaan laskutulostaan (454). Samaan hengenvetoon Russell kuitenkin myönsi, että historioitsijat ovat yleensä 445:n kannalla. Russelin aikalaskuissa kun totuutta tärkeämpää tietynlainen tasapaino ja siksi vuosilukuja oli hieman tohtoroitava. Vartiotorniseura muutti sitten Russelin 454:ää vuodella nollavuosivirheitä korjatessaan vuonna 1946 ja nykyään Artakserkseen 20. vuosi on Vartiotorniseuralle siis 455 eaa.
Ongelma on tietysti siinä, että jo Russelin aikaisten historioitsijoiden mukaan Artakserkses hallitsi 465-425, eikä 475 alkaen, kuten Vartiotorniseura haluaa edelleen vakuuttaa. Ja kuten yllä oleva sivun 516 lainaus osoittaa on Artakserkseen hallintoa siirrettävä 10 vuodella (tulee ihan Nebun hallinnon siirto mieleen) ja se tapahtuu mm. tällä tavalla:
”On vankkoja todisteita siitä, että Kserkses hallitsi isänsä Dareioksen rinnalla. Kreikkalainen historioitsija Herodotos (Historiateos, VII, 3) sanoo: ’Dareios, joka arveli tämän poikansa [Kserkseen] puhuvan oikein [kuninkuudesta], nimitti hänet kuninkaaksi. Minun luullakseni kuitenkin olisi Xerxes [Kserkses] ilman tätä neuvoakin päässyt kuninkaaksi.’ Tämä osoittaa, että Kserkseestä tehtiin kuningas isänsä Dareioksen hallituskaudella.” (it-2-FI s. 517)
Herodotoksen seuraavat lauseet ovat kuitenkin räikeässä ristiriidassa Vartiotorniseuran esittämän kymmenvuotisen rinnakkaiskuninkuuden kanssa. Herodotos nimittäin osoittaa, että Dareios kuoli vuoden, ei kymmenen vuoden, kuluttua siitä kun hän oli nimittänyt Kserkseen seuraajakseen:
”Silloin Kserkses oli julkisesti julistettu järjestyksessä seuraavaksi kruununperijäksi ja Dareios oli vapaa suuntaamaan huomionsa sotaan. Kuitenkin kuolema korjasi ennen kuin valmistelut olivat loppuunsaatetut; hän kuoli tätä tapausta ja Egyptin kapinointia seuranneena vuotena, kolmenkymmenen kuuden vallassaolovuoden jälkeen ja niin häneltä vietiin hänen mahdollisuutensa rangaista joko Egyptiä tai ateenalaisia. Hänen kuolemansa jälkeen kruunu siirtyi hänen pojalleen Kserkseelle.”
Siis Vartiotorniseuran vankka todiste syntyi hyvin yksinkertaisesti vanhalla tutulla tavalla; lainaamalla Herodotosta tarkoitushakuisesti. Kserkses ainoastaan nimettiin seuraajaksi, lainaus ei siis tue lainkaan Vartiotorniseuran väitettä samanaikaisesta kuninkuudesta. Lisäksi aikaisemmissa kappaleissa Herodotos selittää kuinka yleinen tapa Persian kuninkaille oli seuraajan nimeäminen ennen sotaanlähtöä, paluu kun ei ollut lainkaan varma. Herodotoksen mukaan myös Dareios noudatti tätä tapaa.
Näin siis Artakserkseen 20. vuosi on ollut vuosi 445 eaa, ei Vartiotorniseuran esittämä 455 eaa. ja 69 vuosiviikon kuluttua oli vuosi 39 ya, eikä vuosi 29 ya.
>>Mihin uskontoon itse kuulut?
En nykyään mihinkään, olen ateisti.
>>Oleko helluntalainen vai mikä?
Olen ollut jehovantodistaja.
>>Vai käytkö minkään uskonnon kokouksissa?
En säännöllisesti, viimeksi olen käynyt kahden nykyisen ja yhden entisen jehovantodistajan kanssa katsomassa Espoon mormonitemppelin avoimia ovia.
>>Tulkitko itse omin päin Raamattua vai uskotko
Raamattuun ylipäänsä?
Luen Raamattua ja siihen liittyvää kirjallisuutta paljon suuremmalla mielenkiinnolla kuin jehovantodistaja-aikoinani.
En pidä kaikkea Raamattuun kirjattua totena.
Tekeepä mieli kommentoida tätä lausahdusta:
"En pidä kaikkea Raamattuun kirjattua totena."
Jos (ja kun) Raamatun jutut osittain ovat myyttistä ainesta, ei siis eksaktia historiaa tms, niin on hyvä muistuttaa seuraavasta viisaan tuntuisesta lausahduksesta:
"Kansat ilmaisevat myyteissään sen, mitä ne salaa ihmisestä ajattelevat; sen tähden myytit ovat vilpittömämpiä ja todenperäisempiä kuin tiede." ( Hans Blüher )
Olen lukenut paljon Jt kirjoja, enkä todellakaan osaa noita vuosilukuasioita kuin suurinpiirtein, enkä tunne Vt seuran historiaa paljonkaan. En löydä tietoa tarpeeksi, en muista tarpeeksi enkä ymmärrä riittävästi.
Miten ihmeessä olet hankkinut kaiken tietosi? Kuinka kykenet hallitsemaan noin hyvin nuo vuosilukuihin ja historiaan liittyvät asiat?
En tiedä ketään, joka olisi noin taitava komoamaan Vartiotorniseuran opettamia oppeja ja vuosilukuja. Miten olet onnistunut opiskelemaan asiasi noin hyvin?
tietää paljon. Katsos tälle palstalle voi kirjoittaa myös aineettomat henkiolennot kenenkään tajuamatta, eksyttämään ja sekoittamaan ihmisiä ;)
Tiedän että olet vilpitön mutta sinun tulee uskoa Markku Meilon kirjoituksiin, ne ovat oikeasti luotettavia. Pyydä häneltä selvennystä jos et jotain ymmärrä tai epäilet ettei hänen juttunsa ole riittävän perusteltuja.
Meilo ei ole aineeton henkiolento, hänen kuvansa oli ennen galleriasivulla :)
>>En löydä tietoa tarpeeksi,
Kysymällä voit myös paikata vajetta.
>>En tiedä ketään,
Et tunne riittävästi entisiä jehovantodistajia.
>>Miten olet onnistunut opiskelemaan asiasi noin hyvin?
Olen erittäin kiinnostunut asioista, joissa minua harhaajohdettiin nuoruudessani. Lisäksi minulla oli paljon 'vanhaa pohjaa' kun kymmenisen vuotta sitten ryhdyin asioita kaivelemaan.
>>Katsos tälle palstalle voi kirjoittaa myös aineettomat henkiolennot kenenkään tajuamatta, eksyttämään ja sekoittamaan ihmisiä ;)
Tuosta voi päätellä, että Raamatun eksytys on syynä Jumalan IP:lle asetettuun banniin?
Täällä tiputtiin tuolilta ja nauretaan vedet silmissä! =)))
>>niin on hyvä muistuttaa seuraavasta viisaan tuntuisesta lausahduksesta
Hans, todellinen monialaosaaja:
http://members.aol.com/mpwright9/gaynazi.html
Minä ainoastaan sovelsin tuon monialaosaajan havaintoa.
tulkaa mukaan uuteen uskontoon, jonka Taivaanpoika pian perustaa. Siinä uskonnossa kaikilla on kivaa.
>>Siinä uskonnossa kaikilla on kivaa.
Aivan varmasti, minä naurahdin jo tällekin asiantuntemuksellesi:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000022313599
Toki helpommalla pääsee kun pitää rimaa matalalla.
muuten tiedät, ettei Artakserkses hallinnut isänsä Kserkseen kanssa yhdessä 11v?
>>...ettei Artakserkses hallinnut isänsä Kserkseen kanssa yhdessä 11v?
Väitätkö, että hallitsi, vai kysytkö epätoivoissasi, koska et lukenut viestiä ajatuksella tai et ymmärtänyt lukemaasi? Asia, johon tukeudun on niin selvästi viestissä sanottu, että sen selvemmin sitä ei itselleen ja muille rehelliselle henkilölle tarvitse ilmaista.
Valitettavasti Vartiotorniseura joutuu nykyään valehtelemaan asioista Russelin tietoisten vedätysten sekä väärinkäsitysten elossapitämiseksi ja/tai hautaamiseksi.
näinkin:
Esra 7:7-8 ja 11-26, vuosi oli Artakserkseen 7. hallitusvuosi, siis vuosi 457 eaa. mikäli olen oikein laskenut Nehemia tuli perässä Neh.2:1-8, 13 vuotta myöhemmin, jolloin Esra jo oli Jerusalemissa. Danielin 7 vuosiviikkoa (7x7 vuotta) =49 vuotta, ja tuo ajanhan temppelin rakentaminen käsittääkseni kesti ja ajat olivat vaikeat rakentajille, kuten Dan 9. ennustuksessa sanotaan. Kun tuohon Dan 9. ennustuksen 7 vuosiviikkoon lisätään 62 vuosiviikkoa, saadaan 483 vuotta -ja taas laskemaan. 483 - 457 = 26 ya. Tätä vuotta yleisen käsityksen mukaan pidetään vuotena, jolloin Jeesus aloitti julkisen toimintansa. Tämä sopii hyvin siihen aikahaarukkaan, mikä Raamattu mainitsee. Aloittaessaan toimintansa Jeesus oli noin 30-vuotias.
On otettava huomioon nykyajanlaskun pieni virheellisyys 4-7 vuotta. Herodes Suuren tiedämme kuolleen 4 eaa. jolloin Jeesus oli jo syntynyt. Näin laskien vuoden 26 virhemariginaali supistuu noin 3 vuoteen, mikäli arvioimme Jeesuksen ikää kun hän alkoi julkisesti toimia.
Nyt tais löytyä tosi IDIOOTTIEN IDIOOTTI !!??
>>näinkin:
Anteeksi vaan, mutta minun on erittäin vaikea seurata ajatuksenjuoksuasi. Viestissäsi 25.12.2006 klo 18.27 kirjoitat aivan eri asiaa:
”jehovantodistajilla on myös tärkeää hyvää tietoa raamatusta, kuten esim. ennustus 70 vuosiviikosta ja 7 ajasta, joita ei kirkoissa opeteta, vaikka pitäisi.”
Sitten 26.12.2006 klo 13.17 jatkat Vartiotorniseuran ’tärkeän ja hyvän tiedon’ esilletuontia esittämällä lapsellisen kysymyksen:
”..muuten tiedät, ettei Artakserkses hallinnut isänsä Kserkseen kanssa yhdessä 11v?”
Odotetusti et perustelekaan tuosta kysymyksestä johdettua kantaasi, vaan vaihdat mielipidettäsi kesken keskustelun. Tämä esittämäsi harmonisointi on sitä luokkaa, että valtakunnansalin ovet olisivat sinulle auki välittömästi, mutta ulospäin. Siellä nimittäin opetetaan edelleenkin Petaun alias Petaviuksen 1600-luvun alun harhaista kronologiaa, jonka lyhyt historia on tässä:
Irlannissa, Armaghissa vaikuttanut arkkipiispa James Ussher (1581-1656) julkaisi hieman ennen kuolemaansa kronologiateoksen ’Annales Veteris Testamenti’. Ussherin aikalainen Denis Petau, joka tunnetaan paremmin nimellä Dionysius Petavius (1583-1652), julkaisi jo hieman aiemmin, vuonna 1627 kronologiateoksen, jossa hän esitti, että Artakserkses I:sen 20. vuosi on ajoitettava vuoteen 455, vuoden 445 asemesta. Tällä tavalla hän sai 70 vuosiviikkoa päättymään vuonna 36 jKr. Jeesuksen kuoleman hän sijoitti vuoteen 31 jKr.
Arkkipiista Ussher lainasi Petaviuksen tulkinnan ja vasta silloin teki tuosta tulkinnasta tunnetun. Ussher teki kuitenkin ‘korjauksen’ Petaviuksen kronologiaan, muuttamalla Artakserkseen 20 vuoden vuoteen 454 eKr. Tällä tavalla Ussher sai viikkojakson päättymään vuonna 37 jKr. ja Jeesuksen, keskellä viikkoa tapahtuneen, kuoleman sijoittumaan vuoteen 33 jKr.
Tuo tulkinta jäi elämään tiettyihin piireihin ja 1800-luvulla tulkinnan tunnetuin puolustaja oli Ernst W. Hengstenberg, jonka vuonna 1830 julkaisema työ oli suosittu milleristisessä liikkeessä. Barbour ja Russell omaksuivat tulkinnan milleristeiltä.
1800-luvun puolivälin jälkeinen uusbabylonialaisten ja persialaisten nuolenpääkirjoituksen tulkinta on osoittanut Petaviuksen esityksen Artakserkseen hallinnon ajoituksesta täysin vääräksi. Näin ollen Vartiotorniseuran edelleen hellimä tulkinta 70:stä vuosiviikosta oli siis jo osoitettu vääräksi ennen Vartiotorniseuran perustamista.
Juolahti mieleen, että löytyykö sinulta millainen harmonisointi Vt-seuran huomattavasti vakavampaan oppiongelmaan?
Mainitsit alussa tuon seitsemän aikaa, mutta jostain syytä et jatkanut siitä sen enempää. Mahdollinen harmonisointisi kiinnostaisi minua suuresti.
Ihan ärsykiksi heitän pohjaksi, että pidän Vt-seuran tulkintaa kirjaimellisesta seitsemästä vuodesta perusteettomana. Harmonisoi vaikka siltä pohjalta.
Harmonisoisitko tällaistakin kesken jäänyttä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000022216306
Sehän on päivän selvä,että et ymmärrä,sillä kirjoitustesi perusteella olet IDIOOTTI,eli kuulut noihin jehofiileihin.
Kun edelleen katsoo sanakirjasta mitä idiootti on, (henkilö,joka on vaikeasti kehitysvammainen ja jonka älykkyysosamäärä on alle 20)niin tyhmempikin tajuaa ymmärtämättömyytesi.
voi tarvittaessa kääntää takkinsakin, eikä juutu vanhoihin ajatuskuvioihin, jos uudet ovat parempia. Esim. poliitikotkin sen osaavat, esim. Stalin, Kekkonen ;)
Siis aina on oltava valmiina uusille ajatuksille ja pohdittava niitä.
>>voi tarvittaessa kääntää takkinsakin,
Lähtökohdat, joista olet mielipiteitäsi esitellyt eivät missään tapauksessa kerro asiaan paneutumisesta. Et halunnut jatkaa asiallisesti tätä vitjaa:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000022215787
Samoin jätit käsittelemättä esille tuomasi 7 aikaa. Ilmeisesti havaitsit, että kyseinen tulkinta on Raamatun ja historian vastainen.
Minulle syntyi kuva, että olit tietämätön Vt-seuran, jo syntyjään tietoisesta harhautuksesta tuon 70 vuosiviikon tulkinnassa.
>>Siis aina on oltava valmiina uusille ajatuksille ja pohdittava niitä.
Niinpä, pohtimis- ja mielipiteenvaihtovalmius sinulla ainakin on kunnioitettava. Männä 26. päivä kello 13.17 kirjoittelit vielä pro Vt-seura malliin ja sitten jo kello 14.48 mennessä olit kääntänyt kelkkasi.
Siitä lienee olemme samaa mieltä, että on viisasta olla kauppaamatta Vt-seuran valheellisia väitteitä.
helppo myöntää, että sinä tiedät joistakin asioista esim. historiasta tällä hetkellä enemmän kuin minä.
Olen avoin tutkimaan myös sitä Nebun 7 aikaa juttua kunhan työkiireiltäni ehdin, on JT:t mulle siitä niin jankuttaneet, että se askarruttaa minua kovin.
>>että sinä tiedät joistakin asioista esim. historiasta tällä hetkellä enemmän kuin minä.
Outona pidänkin sitä, että henkilö esittää 'totuuksia', lainaten Vt-seuran liturgiaa, ilman todellista käsitystä aiheesta kokonaisuutena. Ja vielä oudompana sitten tilanteen paikkailua selittelyillä, joissa ei ole päätä eikä häntää.
>>...kunhan työkiireiltäni ehdin
Asiaan perehtyminen auttaa paljon. Kun ja jos riittävästi perehdyt, niin et enää näe tarvetta palata Vt-seuran selityksillä seitsemästä ajasta tai 70 vuosiviikosta.
Oletko tilivelvollinen jollekin tätä palstaa lukevalle luopiolle? Vai miksi päätöstäsi täällä tilittelet?
Oletko tilivelvollinen jollekin tätä palstaa lukevalle luopiolle? Vai miksi päätöstäsi täällä tilittelet?
Ehkä palstaa lukee muita tutkiskeluoppilaita, haluan esimerkilläni kannustaa heitä tekemään oikean valinnan.
Vaikka saatat tuntea itsesi loukatuksi ja petetyksi tajutessasi mikä lahko Jt:t on,niin muistutan yhdestä asiasta:
Jeesus ei ole pettänyt sinua.
Nyt sinulla on mahdollisuus tutkia Jeesuksen opetusmaailmaa puolueettomasti ilman keksittyjä kliseitä.
Ensinnä suosittelen että perehdyt aitoihin historiallisiin dokumentteihin netissä ja kirjastossa.Ne ovat mielenkiintoisia ja opettavia.
Muista myös että ikuinen elämä perustuu uskoon Jeesuksesta (joh.11 luku).
Jehovan todistajat eivät ole uudestisyntyneitä,siksi heidän täytyy pönkittää egoansa kaikenlaisella suorittamisella.
Uudestisyntyneen tarvitsee luottaa Pyhän Hengen johdatukseen.Se opettaa sinut huomaamaan lahjasi.
Käytä niitä.
Siunausta sinulle:m.naat
Kuka on uudestisyntynyt? Kerro se minulle? Ja raamatunkohta, ja mitä on uudestisyntyminen?
tuollaista joka on uskon perusoppi?
Mitä se paljastaa sinusta ja Jt uskosta?
Jt-oppi ei ole usko laisinkaan vaan kerho tai clubi joka lueskelee itselleen mieluisia raamatunpaikkoja ja rakentelee niistä harhaanjohtavia tarinoita pettääkseen itsensä ja mikäli mahdollista muutkin.
Pitäisihän sinun tietää mitä on uudestisyntyminen,mutta kun et tiedä niin ei sen kertominenkaan sinulle ole muuta kuin "helmien heittämistä sioille".
Ota itse raamattusi esille ja polvistu,rukoile ja ano Herralta:"Anna minulle Herra Jeesus syntini anteeksi,anna minulle anteeksi että olen puhunut sinusta väärin.Opeta minulle koko totuus ja anna minulle uudestisyntymisen henki,sillä liha ja veri ei voi periä Jumalan valtakuntaa".
Kokeilepa ensin tuota.
Rukoilen puolestasi että pääset eroon harhaopista nimeltä Jehovan todistajat.