Apple iPod - suuri huijaus ?

Kusetettu

Ostin tyttären pyynnöstä hänelle joululahjaksi Applen iPod nano -soittimen marketista. Nyt sitten selvisi, että kyseiseen värkkiin ei pysty lataamaan musiikkia muuta kuin iTunes-softalla.

No siinähän ei sinänsä mitään, kun ilmaisen version saa ladata Applen sivulta. Ongelmaksi tulee meillä se, että Apple tarjoaa softaansa vain Windows2000 tai XP-käyttiksille. Niinpä kotikoneemme WinME:hen ei iTunes asennu. Tilanteen korjaamiseksi pitäisi ostaa uusi käyttis ja meidän tapauksessa samalla uusi tehokkaampi kone.

Yhtä kaikki, tällaisista vaatimuksista ei kaupantekohetkellä ollut mitään infoa tarjolla, enkä ole varautunut investoimaan satoja euroja konepäivitykseen mokoman soittimen takia. Veikkaan, että vastaava tulee monelle muullekin ikävänä yllärinä, kun iPodeja on joululahjaksi osteltu.

Mielestäni olen oikeutettu kaupan purkuun, mutta mitä sanoo suuri raati käsityksenään ?

7

1525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hjkghk

      Lataa jokin linux. En kyllä ole varma toimiiko kun en noista mitään tiedä. Voisi olla ihan hyvä ratkaisu.

    • se on

      noin mullekkin kävi.

      huomasin sitten, että kyllä se laatikon kyljessä manitaan, että xp tarvitaan.
      Onneksi olin jo muuten henkisesti valmis hommaamaan uudemman tietokoneen

    • melkein kusetettu

      Kiitos paljon tiedosta, sillä kerkesin juuri pari päivää harkita kyseisen vehkeen hankintaa ja olisin varmaan hankkinutkin, enkä olisi osannut kysyä mistään tuollaista.

      Tarjoan tässä sinulle virtuaalibisseä ja kiitän muutaman sadan euron säästämisestä.

      Mielestäni laitteissa pitäisi kunnolla olla merkittynä, että millä ohjelmilla se toimii ja myyjänkin pitäisi osata varmistaa se.

      Kusetettu asiakas on entinen asiakas.

    • urpourpo

      se on paras soitin mitä rahalla voi ostaa, riippuen toki raaskitko ostaa kasikybäsen, vaiko jonkin kaikkein edullisimman mallin. Roudaa se konees kaatsille tai dyykkaa sieltä uusi xp. Hoh hoijaa en mä jaka suo enempää valistaa. Ugh!

    • ipodi

      Minun ipodini paketissa kyllä lukee konevaatimukset (tosin pienellä fontilla), joten ihmettelen ettei moista infoa ollut myös nanon paketin kyljessä. Myyjää ei välttämättä voi syyttää, koska Windows XP on ollut tarjolla jo useita vuosia, puhumattakaan kakstonnisesta. Monikaan myyjä ei siis voi kuvitella ettei jompaa kumpaa käyttistä löytyisi sellaisen ihmisen koneelta, joka on kuitenkin ostamassa mp3-soitinta. Moisen laitteen käyttö on kuitenkin naitettu niin tehokkaasti tietokoneen kanssa.
      Kuitenkin olisi mielestäni reilua myyjän puolelta, että tässä tilanteessa kaupat peruttaisiin asiakkaan niin halutessa. Asiaa ei kuitenkaan oltu huomattu ostohetkellä.

      Kuitenkin... Windowsista on vuodenvaihteen jälkeen tulossa jo uusi sukupolvi korvaamaan XP:nkin. Tältä pohjalta ajatellen konekantaasi on ehtinyt ajan hammas puraista jo pahemman kerran, joten koneen päivitykseen (tai itseasiassa kokonaan uusimiseen) löytyy kyllä varmasti monia muitakin syitä kuin yksi mp3-soitin.

      Nykypäivänä elektroniikkaa ostaessa oma apu on paras apu. Netistä löytyy niin paljon tietoa mistä tahansa laitteesta, ettei kannata mennä ostamaan sikaa säkissä. Myyjien on mahdotonta pysyä mukana kaikkien laitteiden mukana, joten heihin ei voi paljon luottaa.

    • Ensinnäkin aina ei pidä näihin suhtautua kuin johonkin sotaan asiakkaan ja kaupan välillä. Monilla liikkeillä on ihan normaalistikin palautusoikeus. Vaikka ei yleisesti ole, asiasta kannattaa mennä keskustelemaan ihan asiallisesti ilman mitään lakikirjaa. Microsoft on lopettanut tuen Windows Me:lle, joten muutkin alkavat karsia sitä tukivalikoimastaan. Me tosin taitaa olla sen verran paremmassa asemassa kuin 98, ettei se useimmille soittimille vaadi ajureita. Creativen Zen Nano Plus pitäisi toimia Me:llä.

    • rmac

      "Ongelmaksi tulee meillä se, että Apple tarjoaa softaansa vain Windows2000 tai XP-käyttiksille. Niinpä kotikoneemme WinME:hen ei iTunes asennu."

      Yrititkö kuitenkin asentaa iTunesia WinME -koneeseen? Nuo laitteistovaatimukset kertovat vain siitä, missä ympäristössä tuote on testattu ja missä sen taataan toimivan. Käytännössä on jo mahdotonta kehittää softaa joka toimisi varmasti myös ME:ssä sillä esimerkiksi Microsoftin kehittäjäpaketissa ei ole enää vuosiin tullut ME -medioita. Saako siihen edes tietoturvapäivityksiä enää?

      Joka tapauksessa kysymyksestäsi ei täysin selvinnyt yrititkö edes asentaa iTunesia vai luovutitko nähdessäsi viralliset vaatimukset. Kannattaa yrittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      532
      1746
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      867
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      853
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      796
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      711
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      687
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      666
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      65
      598
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      533
    Aihe