Anekauppaa!

Monet adventistit tuntuvat uskovan siihen, että kymmenykset parantavat mahdollisuuksia päästä taivaaseen. MUTTA ASIA EI NÄIN HERRAN TÄHDEN OLE! Ajatuskin kymmenyksien pelastavasta vaikutuksesta on vakava ja salakavala synti. Kymmenyksiä maksava työkaveriperheeni asuuu muuten vuokralla ja ajaa vanhalla rämällä., lapsilla vakavia mielenterveysongelmia jne.
Minulla omakotitalo laadukas kulkupeli ja lapseni tasapainoisia kunnon ihmisiä.
10416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

vai eiköhän olis näin ollenkaan,vaan oliskii ihan toisinpäin,tai sittenkin.......???????

Äänestä
  • Miksi yksi teillä puhuu yhtä ja toinen toista, eikä kukaan kuitenkaan teistä usko kristinuskoon? Meillä taas ei ole vähäisintäkään tarvetta opiskella adventismia. Meillähän on kristinusko ja sen opetuksena Uusi Testamentti. Mitään muuta oppitapaa emme tunnusta. Raamattu on kaikin kohdin kuten se on kirjoitettu eikä siellä opeteta meille adventismin oppeja.

    Äänestä

Adventistit sanovat, että kymmenykset maksetaan Jumalalle.
Haluaisin tietää, miten se käytännössä tapahtuu ja kuka on se jumala, kenen tilille rahat menevät.

Äänestä
  • sen te olette tehneet minulle.Rahat menevät siis Jeesukselle!Rahathan menevät adventtikirkon erilaisiin hätäapu kohteisiin,sekä myöskin seurakunta työn tukemiseksi,kuten jokaisessa muussakin seurakunnassa.

    Adventistit ovat saaneet vedetyksi monet projektit,kehitysapua tarvitsemissa maissa.On tullut kaivoja,kouluja,sairaaloita ynm.Turhaa suunpieksäntää kaikki arvostelu tällä palstalla!

    Tehkää mieluummin tiliä siitä,että mihin omat uhrirahanne menevät ja ne pakkoryöstöllä otetut kirkollisverot?

    Tonkikoon kukin vain omia tunkioitaan!Vai kuis on?

    Äänestä

uhraavia,Jumalan armoon turvautuvia velvollisuuden tuntoisia ihmisiä.

Ei kuitenkaan yksin meidän vanhempien ansiosta,vaan Jumalan armosta.Kaikilla lapsillamme riittää opiskelun lisäksi myös lähimäisten auttamiseen.

Muistakaa,ettei meillä ole mitään omaa,vaan ainoastaan lainaa Jumalalta,sillä KAIKKI ON HERRAN,myös maa ja KAIKKI MITÄ SIINÄ ON!

Kiitos Rakas Taivaan Isä huolenpidostasi!

Äänestä

Kirkossa ilmoitetaan ennen kolehdin keruuta, minne rahat ihan konkreettisesti menevät. Seurakuntalainen voi päättää itse haluaako antaa ja minkä verran. Itse annan mieluimmin kotimaan kohteisiin ja joskus en ole antanut mitään, silti kukaan ei ole minua varkaaksi haukkunut.

Äänestä
  • Minua on haukuttu varkaaksi jo siitä jos käyn adventtikirkossa liittymättä siihen. Tämä tapahtui Hyvinkäällä!

    Äänestä

  • jo .... kirjoitti:

    Minua on haukuttu varkaaksi jo siitä jos käyn adventtikirkossa liittymättä siihen. Tämä tapahtui Hyvinkäällä!

    haukun sinua nyt valehtelijaksi, hau ,hau

    Äänestä

  • ja minä kirjoitti:

    haukun sinua nyt valehtelijaksi, hau ,hau

    Sinultahan tuo haukkuminen sujuu jo uskonnon puolestakin parhaiten. Suutari pysyköön lestissään!

    Äänestä

  • jo .... kirjoitti:

    Minua on haukuttu varkaaksi jo siitä jos käyn adventtikirkossa liittymättä siihen. Tämä tapahtui Hyvinkäällä!

    Kerroit tämän tarinasi kerran aikaisemmin. Osaavat adventistit olla todella tylyjä. Tarinasi totta on! Pastorihan sanoi sinun varastavan heiltä siunauksia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kymmenykset maksaen taivaas... kirjoitti:

Monet adventistit tuntuvat uskovan siihen, että kymmenykset parantavat mahdollisuuksia päästä taivaaseen. MUTTA ASIA EI NÄIN HERRAN TÄHDEN OLE! Ajatuskin kymmenyksien pelastavasta vaikutuksesta on vakava ja salakavala synti. Kymmenyksiä maksava työkaveriperheeni asuuu muuten vuokralla ja ajaa vanhalla rämällä., lapsilla vakavia mielenterveysongelmia jne.
Minulla omakotitalo laadukas kulkupeli ja lapseni tasapainoisia kunnon ihmisiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu