Mitä Saddam on tehnyt?

Mitä Saddam on oikeasti tehnyt, että ansaitsee kuolemantuomion? Kuinka moni nyt vallassa oleva maiden hallitsijoista on tehnyt tai vastuussa suuremmasta määrästä viattomia ihmisuhreja, mutta mennä porskuttaa. Voi kaksinaismoralistista maailmaa.
2172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kuka tällä hetkellä vallalla oleva valtionpäämies tapatti (mahdollisesti henkilökohtaisesti tappoi) tyttäriensä miehet koska nämä olivat hänen kanssaan eri mieltä?

Ja on Bush komentanut joukkojaan tappamaan miten monta tahansa, ketään niistä ei ole tapettu sinappikaasulla.

Jatketaanko?

Äänestä
  • herra John F Kennedy.

    muistuttaisin teitä eräistä historiallisista seikoista:

    Saddamin hyökkäys kuwaitiin (joka oli amerikkalaisille erittäin suosiollista) johti irakissa kurdien kapinaan joka tukahdutettiin amerikkalaisten lahjoittamilla aseilla, kapinan tukahduttaminen oli siis tämä niin sanottu "sinappikaasu joukkomurha".

    luuletteko tosiaan että USA rankaisee pahoja johtajia kuin poliisi siksi koska he ovat tehneet ikäviä asioita? (kuten saddamia) hoh, miksei rankaistu mao:ta? miksei rankaistu kimiä? miksei rankaistu putinia? miksei kambodzan tilanteeseen olla puututtu? miksei afrikassa tapahtuviin asioihin kiinnitetä mitään huomiota (ellei siellä ole tuettavia ideologioita kommareita/islamisteja vastaan)?
    entä filippiineillä?

    listaa voisi jatkaa koko kuukauden muttei jaksa.


    Irakissa kuolee keskimäärin 100 ihmistä päivässä useiden "tutkimusten" mukaan ja muutama miljoona lähtenyt karkuun rajojen yli, kapinan kukistus vs täysimittainen sota joka on johtanut sisällissotaan.. uh, en jostain syystä ymmärrä ihmisiä jotka puolustelee tällaista asiaa


    meneppä kysymään irakilaisilta onko amerikkalaisten hyökkäys hyvä juttu, todennäköisesti jokainen irakilaisperhe on menettänyt omaisensa tässä sodassa, luulen ettet saisi muuta kuin luodin kalloosi noilla sun "älykkäillä vedoillasi"

    kysynpä vielä, miksei kerrostalon maan tasalle pommittaminen ole joukkomurha? se on "pieleen mennyt ilmaisku, oho" ..

    jatketaanko?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmettelevä kirjoitti:

Mitä Saddam on oikeasti tehnyt, että ansaitsee kuolemantuomion? Kuinka moni nyt vallassa oleva maiden hallitsijoista on tehnyt tai vastuussa suuremmasta määrästä viattomia ihmisuhreja, mutta mennä porskuttaa. Voi kaksinaismoralistista maailmaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu