Köyhyys on synti

Nk. "menestyksen teologian" mukaan köyhyys on synti.

Onhan se merkki siitä, että jumala ei ole sinua rikkaudella siunannut. Tämä tarkoittaa jumalsuhteesi olevan epäkunnossa. Jos jumalsuhteesi on kunnossa, menestyksen teologian mukaan taloudellinen menestys on palkkiosi jo tässä elämässä.

"Menestyksen teologialla" on ollut erityisen paljon kannattajia USA:ssa. Seurakunnan jäsenyys onkin houkutellut erityisesti vakavaraisia eli siis siunattuja jäseniä...
7565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

USA:ssa jossa kannatetaa liberalistista näkemystä.

Äänestä

Niin, eikö Jeesus sanonut jotenkin tähän tapaan: helpompi on kamelin mennä neulansilmän läpi kuin rikkaan päästä taivaaseen.
Ja hän antoi myös neuvon rikkaalle miehelle:myy kaikki omaisuutesi,anna se köyhille ja rupea julistamaan sanaa

Äänestä
  • "ja rupea julistamaan sanaa"?!? Onko vähän liian pitkälle menevä päätelmä? Eikö hän sanonut: "ja seuraa minua"?

    Eikö pääasia ole että itse noudattaa sanaa? Mielestäni sanan julistaminen on ikäänkuin spontaanimpi toimenpide, ei tyyliin: "jotta pääset taivaaseen, julista sanaa" tai: "kaikkea muuta olen nyt tehnyt, enää pitää julistaa sanaa jotta pääsen taivaaseen". Esimerkiksi jehovalaisista tekee ärsyttäviä juuri se että he ravaavat ovelta ovelle "teennäisesti" suorittamassa velvollisuuttaan: sanan julistamista.

    Uskontojen ei pitäisi olla tuollaisia 'teko-palkka, synti-korvaus, käsky-toteutus' tyylisiä "tekopyhiä" järjestöjä. Ikuinen elämä jonka saa palkaksi pyyteettömästä hyvän tekemisestä ja rakastamisesta on mielestäni aika ristiriitainen pyrkimys.

    Äänestä

  • ...siis vain sitä, että eihän missään uskonnossa pointtina pitäisi olla tiedon julistaminen, "välittäminen", eteenpäin. Ilmaisin asian yllä vähän tökerösti. Uskonnoissahan pyritään sisäiseen muutokseen.

    Äänestä

  • Mietiskelijä4 on oikeassa: Jeesus todella sanoi näin, tosin hän käski seuraamaan itseään, eikä (varsinaisesti)julistamaan.

    Äänestä

Rikkaat luulee että taivaspaikat ovat myynnissä. Heidät on harhautettu ja meidän on hyvä muistaa Jeesuksen asiaan liittyvät opetukset!

Äänestä

sanoisimpa että parempi olla köyhä kun rikas.kun jeesus oli vaikka jumala tai kuningas,ajatellaan et kaikki kuninkaan ohitukset ovat pienelle ihmiselle vaikeita suorituksia.jeesuksella ei ollut suuria omaisuuksia,joten on vaikea pitää suuria omaisuuksia täällä ajassa,kenties mahdollista kyllä,ainakin mainitsemasi ameriikan ihmiset sanovat,epäilen heidän menneen harhaan.ja syntyneen suuri babylon.eli helpommin kamelin mennä neulansilmän läpi jne.sama paljosta oppiarvoista joista vopi mielestäni sanoa samoin kun jeesus sanoi rahasta.eli helvetti on täynnä rikkaita ja opineita hah! hah!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Atte Ateisti kirjoitti:

Nk. "menestyksen teologian" mukaan köyhyys on synti.

Onhan se merkki siitä, että jumala ei ole sinua rikkaudella siunannut. Tämä tarkoittaa jumalsuhteesi olevan epäkunnossa. Jos jumalsuhteesi on kunnossa, menestyksen teologian mukaan taloudellinen menestys on palkkiosi jo tässä elämässä.

"Menestyksen teologialla" on ollut erityisen paljon kannattajia USA:ssa. Seurakunnan jäsenyys onkin houkutellut erityisesti vakavaraisia eli siis siunattuja jäseniä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu