Saitteko te sen pimeänajo todistuksen itsellenne? Mietin vaan, kun mä en saanut.
Autokoulussa sanoivat vaan, että laittavat sen mun papereihini.
Ja nyt jotkut väittää, että mulla pitäs olla se kun meen kakkosvaiheeseen=o
Autokoulussa sanoivat vaan, että laittavat sen mun papereihini.
Ja nyt jotkut väittää, että mulla pitäs olla se kun meen kakkosvaiheeseen=o
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oletko vielä autokoulussa, sillein että et ole vielä suorittanut inssiä?
Itse kävin tässä välivaiheessa sen pimeän ajon, ja sain sieltä todistuksen itselleni. Kysy tarkemmin vielä sieltä autokoulusta, kyllä ne sulle sen siellä kertoovat!
samassa autokoulussa et tarvise välttämättä todistusta itsellesi, ei sillä nyt ole muuta merkitystä, kuin että säästyy turhat paperityöt ja paperi. Mikäli vaihdat autokoulua voit pyytää todista nyt tai myöhemmin.
Inssi on ajettu ja no kaippa se todistus sitten on siellä autokoulussa, kun kakkosvaiheeseen meen ja samaan autokouluun.
Kiitos!
Todistushan on sinun asiakirja, että olet käynyt ko. kurssin.
Siksi monet autokoulut panttaavat sitä itsellään, että saisivat saman oppilaan tulemaan kakkosvaiheesen.
Jos tahdot suorittaa kakkosen jossain muussa autokoulussa, niin mene vain sinne autokouluun, jossa kävit sen pimeän kurssin ja pyydä heiltä todistus. Se todistus käy missä autokoulussa tahansa ja myös poliisipiireille ympäri maan.
ET SILLAI..
Joo elikkä 2 vuotta sitte sain I-vaiheen suoritettua ja nyt hiukan viimetinkaan sain kakkosvaiheen ajat autokoulusta varattua... isän kanssa sillo alettii ajaa ja käytiin samalla kerralla liukasrata sekä pimeänajo! Nyt autokoulu kyselee sitä pimeen todistusta, eikä meillä sitä oo missään! Missähän sen pitäis olla?? muistaako joku mihin ne todistukset menee?? poliisille? vai jääkö ne jopa sinne inssiin...
kaikki paperit on kyllä säilytetty, eli pois niitä ei ainakaa oo heitetty!
^Löysitkö sitä todistusta mistään? Minunkin pitäis tossa kuukauden päästä mennä 2-vaiheeseen, enkä tietääkseni omista koko todistusta. Oon ehtinyt kaikki paikat, mutta en löydä sitä mistään. Onko se autokoululla vai missä?
Autokoulut ei monesti annanniitä eteenpäin koska suurin osa omista oppilaista tulee suorittamaan IIvaiheen samaan kouluun.
Todistuksen saat pyytämällä autokoulua lähettämään sen vaikkapa sinne missä suoritat IIvaiheesi.
Eilen kävin autokoulussa kysymässä, ja siellä sanottiin että todistus on annettu mulle. En todellakaan muista että se olis mulle annettu..
Jokainen autokoulu on kyllä velvollinen antamaan uuden todistuksen jos on alle 5vuotta siitä kun suoritit.