Parkkipaikoilla kolarointi

ja suomalaisetko osaa mukaa ajaa - heh, heh - ei ainakaan parkkipaikoilla! Jukolist ~100 kolarointia joka päivä!

Oisko aika tunnustaa taidottomuus tai niskajäykkyys?
Ja hankkia auto, jossa on edes peruutustutka, mieluummin parkkitutka - siis sellainen molemmissa päissä oleva varoitin.
111128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei ihme että pellit kolisee. Pienet naiset hädin tuskin näkevät eteen micran ratin takaa, miten sitten voisi olla perillä auton kulmista? Ja vielä kun nykyään kuskaavat noita maastureita...

Muutenkin maalaisjärkeä voisi käyttää. Ei autoja perkele tuurilla peruuteta! Se on nähtävä minne mennään! Autokoulussa pitäisi olla palikkatestejä, jotta ihmiset voisivat harjoitella järkeviä ajokuvioita, kääntämistä ja peruutamista parkkialueilla, se sählääminen vähenisi.

Äänestä

Yhtä asiaa minä vaan en millään jaksa ymmärtää. Eli jos korvauksia kerran maksellaan noinkin paljon, niin mikä ihme siinä on, etteivät vakuutusyhtiöt tarjoa alennuksia parkkitutkan käyttäjille? Se on kuitenkin ihan varmasti sellainen väline, joka vähentäisi noita vahinkoja oleellisesti.

Äänestä
  • Onko autossasi parrkitutka keulan sivussa? Estääkö parkkitutka ylinopeuden parkkipaikalla? Estääkö parkkitutka sekoilemasta autonkäsittelystä? Ehkäpä se aiheuttaa jopa lisäkolareita kun siihen sokeasti luotetaan ja unohdetan muu.

    Äänestä

  • keulakin kirjoitti:

    Onko autossasi parrkitutka keulan sivussa? Estääkö parkkitutka ylinopeuden parkkipaikalla? Estääkö parkkitutka sekoilemasta autonkäsittelystä? Ehkäpä se aiheuttaa jopa lisäkolareita kun siihen sokeasti luotetaan ja unohdetan muu.

    Minulla ei ole keulassa tutkaa koska ne eivät olleet Tojon hinnastossa silloin kun se peruutustutka asennettiin. Ehkä ne anturit voisi jälkiasennuttaa, mutta voi myös olla että koko systeemi menisi silloin uusiksi. No ihan sama, koska parkkiin menen yleensä takaperin ja pois lähden niin loivasti, että ei tarvitse nokan sentin päästä viereistä autoa hipoa.

    Kaahailuun ei auta, sekoilemista vähentää koska on vähemmän panikoitavia asioita ja käytännössä toimii kyllä niin hyvin, että tavallaan aika sokeasti voikin luottaa. Ei pidä luulla, että peruuttelu silti tapahtuisi vain ääniä kuuntelemalla tai monitoria katsomalla, vaan kyllä sivuilta tulevat ja edessä olevat sekä kauenpana takana piilottelevat pitää silti itse havainnoida.

    Mutta sinun mielestä varmaan ESP on myös turha ja sen jokainen ulosmittaa kaahaamalla kahta kauheammin?

    Äänestä

  • keulakin kirjoitti:

    Onko autossasi parrkitutka keulan sivussa? Estääkö parkkitutka ylinopeuden parkkipaikalla? Estääkö parkkitutka sekoilemasta autonkäsittelystä? Ehkäpä se aiheuttaa jopa lisäkolareita kun siihen sokeasti luotetaan ja unohdetan muu.

    peruutustutka ja parkkitutka on eri juttuja.

    Mulla kun on molemmissa päissä tutkat, niin ne kyll varottaa myös etu- ja takaviistossa olevista ja liikkuvista esteistä - myös esim eteen/taakse tulevista pienistä lapsista...

    Kyljestä sissän yrittävistä kaahareista nekään ei 'puhune' mitään, mutt se onkin sitt jo toinen juttu.

    C4

    Äänestä

Se on se Kolehmaisen kyläkaupan parkkipaikka ainut paikka missä maalla sattuu useampi kuin yksi auto samalle tieosuudelle. Ei ihme että kolisee. :D

Äänestä

Mikä osuus on autojen nykymuotoilulla tuossa? Vyötärölinjat on niin korkealla, ettei lyhyempi läe kuin palan taivasta, peräkontti hipoo pilviä ja takalasi on niin pieni, että se pitää pestä pipetillä ja topsy-puikolla.
Joskus pistää silmään, kun joku lyhkäsempi naisihminen ajaa jollain nykytrendin mukaisella autolla, ja päälaki vain vilkkuu tuulilasin takana. Miten helvetti ne pystyy ajamaan niillä?

Äänestä
  • te sitten ostatte!
    Suuria möhköjä jotka ovat muka "turvallisia", mutta joita ette pysty hallitsemaan!

    "Turvallisuus" johtuu siitä, että automyyjillä turpa heiluu tyhjistä väitteistä ja ostajat sitten heiluttavat turpaansa puolustellessaan virhevalintaansa. Perussana on siis turpa, ei turva!

    Menkää itseenne ja ajatelkaa edes vähän!

    Äänestä

On ongelmaa pysäköinnin kanssa. Miten ja missä mitenkin pysäköidään. Ja sitten kun sattuu samaan aikaan kohdalle toinen samanmoinen,saattaa tulla "ville vahinko". Silloin kun läheltäpiti-tilanteesta selvitään,voidaan todeta: "viisaampi väisti". Ja kumpikin voi jatkaa... Ilman selvittelyjä ja syytöksiä.

Äänestä

Hei!!
Olen uusi jäsen ja on kysyttävä!!
Tänään parkkipaikalla kolaroin toiseen autoon. Molemmat peruimme ja mun auto oli juuri suoraan
(Honda accord sport) uuden veroinen
toinen kuski sytti mua jä mää olin niin paniikissa, etten ajatellut että pitää soittaa poliisille tai ottaa kameralla kuva!!
Mun autoon ei tapahtunut juuri mitään. toiseen autoon taka ovi meni noin kolme sormeen kokoista sisään
Nuori poika sanoi ilmoittavansa vakuutukselle??kuka on syllinen ja miten se menee!!
PLZ sanoka jotain!!:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yksi 'nöyrtynyt' kirjoitti:

ja suomalaisetko osaa mukaa ajaa - heh, heh - ei ainakaan parkkipaikoilla! Jukolist ~100 kolarointia joka päivä!

Oisko aika tunnustaa taidottomuus tai niskajäykkyys?
Ja hankkia auto, jossa on edes peruutustutka, mieluummin parkkitutka - siis sellainen molemmissa päissä oleva varoitin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu