jos Helsingissä kiellettäisiin pysäköinti katujen varsilla! Tulisi 1-2 kaistaa lisää ryhmittyä, ei vastaantulevaa autoa joutuisi väistämään siksi, että edellä on pysäköity auto. Lisäksi autot vähenisivät ainakin keskustassa, kun ei olisi parkkipaikkoja. Julkinen liikenne kukoistaisi. Helsinki voisi sitten rakentaa parkkitaloja, josta saisi ostaa pysäköintipaikkoja (n. 500 euroa/kk). Ihmiset voisivat pitää autonsa kotona parkissa ja kulkea niillä vain sellaiseen paikkaan, jossa on pysäköintipaikka. Loppuisi työvoimapulakin (?), kun firmat ilmoittaisivat, että heillä on pysäköintipaikkoja.
Aivan niin, minulla ei ole autoa!
Aivan niin, minulla ei ole autoa!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kävely kaduilla pitäisi kieltää. Julkiset liikennevälineet tulisi säätää pakollisiksi ja reittejä pitäisi lisätä lähes joka kadulle. Ihmiset pitäisi asuttaa siten että ulostulot olisivat rakennettu keskitetysti kortteleittain sopivasti julkisen liikenteen pysäkeille. Aivan niin, minulla ei ole aivoja.
..sen kyllä huomaa ettet omista autoa ja et paljoa maailmaa nähnyt. Jos joskus satut johonkin eurooppalaiseen pääkaupunkiin, vilkase malliks minkälevyisiä kadut on niissä. Stadissa on kuule 3kertaa väljempää kuin missään muussa pääkaupungissa ja jos pidät ruuhkana 10-15autoa liikennevaloissa niin onnea valitsemallesi tielle vaan.