Minkä takia vietämme loppiaista, mikä on loppiainen?
Kumpi joukkue voittaa atet vai hihhulit.
Vastaus on looginen.
Pieni visailu kysymys
4
755
Vastaukset 4
Vihjeenä tulee kalenteri järjestelmät.
- Valkoparta
Siis kristillisessä perinteessä se on päivä, jolloin itämaan tietäjät löysivät Jeesuslapsen.
Kun viittaat kalentereihin, niin lienee uusivuosi jonkin kalenterin mukaan. Hihhuli voitti, koska ateisteja ei edes kiinnosta.
Tässä vastaus pitkän kaavan mukaan. Kellään ei täysin oikein, mutta toisaalta oikea vastaus olisi sotinut kristityn uskoa vastaan.
Erheellisesti ketjussa on puhuttu, että Jeesus kastettiin 6. tammikuuta muutaman päivän ikäisenä. Jokainen raamattua lukenut tietää, että Jeesuksen kastoi vasta Johannes Kastaja, tämän ollessa jo aikuinen. (Tämäkin tarina on päätynyt raamattuun, koska Johannes Kastajalla oli erittäin laaja kannatuksensa ei-kristillisissä piireissä profeettana, näin varmistettiin eri profeettoja palvovien yhdistyminen ja tästä siis, muka juhannus).
Jeesuksen syntymäpäivää on juhlittu 200-luvulta lähtien: aluksi juhlapäivänä oli ainoastaan 6. tammikuuta. Jeesuksen syntymän ajoittamiselle jouluun tai loppiaiseen on olemassa selityksensä.
Juutalaisessa mytologiassa suurhenkilöiden, kuolinpäiväksi katsottiin joko heidän hedelmöittymis- tai syntymäpäivänsä. Alkukristityt tunsivat tämän myytin, ja juhlivat Jeesuksen kuolinpäivää hänen hedelmöittymispäivänään;
- latinalaisen kalenterin mukaan se oli vuoden 33 pääsiäinen eli 25. maaliskuuta;
- kreikkalaisen kalenterin mukaan puolestaan 6. huhtikuuta.
,koska nykyiset päivät on sovittu latinalaisen kalenterin mukaan (Rooman keisari Konstantinopoliksen mukaan / Juliaaninen kalenteri) maaliskuu 25 9 kuukautta on 25. joulukuuta.
Kreikkalaisen kalenterin mukaan puolestaan 9 kuukautta 6. huhtikuuta laskien on 6. tammikuuta; tätä päivää juhlitaan loppiaisena.
Mielenkiintoista on myös se, että samaisen keisarin johtamassa Nikean kirkolliskokouksessa päätettiin, että pääsiäistä vietetään kevätpäiväntasauksen jälkeisen ensimmäisen täysikuun jälkeisenä sunnuntaina. Eli ajoittuu latinalaisen kalenterin mukaan Suomessakin 22-25 maaliskuuta.
Eli krisseleitten kaste juhla on oikeasti kuoleman juhla tai toisaalta; syntymäjuhla joulu on myös kuoleman juhla, itse asiassa myös pääsiäinen on kuoleman juhla – melkoinen kuoleman kultti; toisinkuin pakanoilla joiden kaikki vuodenkierron juhlat perustuvat valoon ja uuden odotukseen. Näillä myyteillähän ei ole sinänsä ateistille merkitystä, koska kaikkien näiden juhlien kohdilla ollut ennen K-uskoa omat juhlansa, mutta hauskaa on se kuinka numeroita ja lukuja pyörittämällä saadaan hyviä (siis todella surkeita) selityksiä pakanoiden iloisten juhlien korvikkeeksi.- absurdisti
Tässä muutama
1. Itämaan tietäjät
2.Vanha 'joulu' eli Jeesuksen synttärit (loppiaisena on vieläkin jossain kirkoissa joululaulutilaisuus)
3. Jeesuksen kasteen juhla (idän ortodoksit juhlivat tätä loppiaisena)
4. Kaanaan häät
5.Joulukuusi heitetään roskiin
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 142794
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.2761226Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671148- 84980
- 87863
- 63828
- 72775
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?24765Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?141732Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69731Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?142691- 47670
- 57656
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47644Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25643Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri37637Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46624Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32618- 40574
- 55558
