Kierrätyksestä. Neuvoja, kiitos!

Opri-

Neuvoja kierrätykseen. Kiitos!
Pitäskö peltipurit, lasipurkit ja esim. maitopurkit pestä tai huuhdella ennen keräykseen viemistä ja valuttaa, kuivata hetken? Vai kissanruokapurkit esim. vain sellaisenaan keräykseen, kun lusikalla soseet kaavittu purkista pois? Alumiiniset maksalaatikkorasiat? Kiitos vastauksestasi! :)

11

517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiertokapula

      Kyllähän ne kannattaa ainakin huuhdella etteivät tuholaisia houkuttele.

      • Käyvät semmoisessa uskonnonvastaisessa tulessa, että huuhtelulla ei mitään merkitystä, jos et pohjavettä halua haaskata.


      • jätteitä!!

        Ajatelkaa nyt vähän! Täällä sitä pestään jätteitä maailman puhtaimmalla vedellä! Ja maailmassa on kova puute ylipäänsä juomavedestä. Jo on maailma perseellään. Menkää käyttämään tuokin lajitteluenergianne jonnekin, mistä kaikenlaisesta tekemisestä olisi jotain todellista hyötyä.


    • fossiilihiili

      Miksi tuhlataan kalllista energiaa Esim. maitopurkkien ja muovipakkausten kierrätykseen kun ymmpäristölle saataisiin suurempi hyöty ottamalla niissä oleva energia talteen. Polttokelpoisten jätteiden sisältämä energia säästäisi uusiutumattomia fossiilisa polttoaineita ja säästäisi kaatopaikka tilaa.


      Muuten minkähän vuoksi autoillekin piti saada kierrätysmaksu vaikka ennen romukauppias haki romun pihastasi ja jopa maksoikin siitä sinulle vähän. Eivät pihoissa lojuvat romuautot ole Suomessa mikään ongelma.

      Toimiko vanha "järjestelmä" liian hyvin ja oliko se kuluttajalle joidenkin mielestä liian edullinen?

    • Uskomatonta hommaa

      Miksi ei ihmiset tajua, että heitä viedään kuin pöljää narussa minne sattuu.

      Ensin tyrkytetään kaikenmaailman humpuukia ostamaan ja sitten myydään kierrätystä ja muuta talletusta. Suunnatonta idiotismia ja joka ikinen paikka on turvoksissa niistä purkeista ja purnukoista.

      Ja niitä vielä pestään "puhtaalla" vedellä, josta maksetaan vuosittain melkoinen hinta ja täytyy olla aina isompia ja tehokkaampia vedenpuhdistamoja.

      Eikö sullakin tule mieleen, että jätä hyvä ihminen ostamatta ne purkit ja törpöt?

      Ja anna lemmikillesi irtosilakka ja lihanpala, ja anna sekin omasta kädestäsi, koska muutenkin käyt käsien pesulla, niin siinä säästyt aika monelta turhalta asialta.

      Ja ihmisten täytyisi lopettaa maito ja piimäpurkkien ostaminen. Jos ei niitä saa omaan pänikkään kaupasta, niin silloin ollaan ilman.Noin esimerkkinä.

      Eikö niin?

      • asiaakin.

        Ongelman alkusyy on tosiaan se, että ostetaan moninkertaisesti pakattua, tarpeetonta roinaa, ja vaikka olisi tarpeellista ruokaakin, sekin pakataan tässä hygieniahysteerisessä maassa senkin seitsemän kelmun sisään. Sitten joudutaan maksamaan kallis jätehuolto ja kaatopaikat.

        Joka paikka pursuu muovia ja muuta roinaa. Eipä näytä naapurin pihasta romuautotkaan (12 kappaletta) lähtevän romuttamolle. 25 vuotta ovat siinä lojuneet ruostumassa, öljyjä maahan valuttamassa.


      • JOKU RAJA
        asiaakin. kirjoitti:

        Ongelman alkusyy on tosiaan se, että ostetaan moninkertaisesti pakattua, tarpeetonta roinaa, ja vaikka olisi tarpeellista ruokaakin, sekin pakataan tässä hygieniahysteerisessä maassa senkin seitsemän kelmun sisään. Sitten joudutaan maksamaan kallis jätehuolto ja kaatopaikat.

        Joka paikka pursuu muovia ja muuta roinaa. Eipä näytä naapurin pihasta romuautotkaan (12 kappaletta) lähtevän romuttamolle. 25 vuotta ovat siinä lojuneet ruostumassa, öljyjä maahan valuttamassa.

        Tätyy olla ostosten paketoinnissa. Ihan hirveä roskanpaljous on hoidettavana, jos jotain erehtyy ostamaan.

        Perhana kaksi muovipussia täytyy päivässä viedä roskapöntölle, vaikka koittaa laihduttaa jatkuvasti.
        Jotain on pahasti pielessä, eikä kauppiaat tajua mitään.
        Siispä ihmisten on kieltäydyttävä jyrkästi ostamasta niitä tuotteita, jotka on pakattu valmiiksi.
        Silloin myös tuoreus pääsee pintaan automattisesti.


    • kaveri,

      kyllä on ikävää kun syntyy naiseksi..sikäli kun he eivät monastikaan osaa suhteuttaa asioita.

      juuri irtosi 60neliökilometrin kokoinen jääkimpale jossain,jonne ei silmällä näe.ja täällä sitä kysellään neuvoja kierrätykseen.

      maailmaa ei paljoa kierrättämällä voi pelastaa,sillä mm.laiva kuluttaa öljyä yhdessä tunnissa noin 2000litraa ja laivoja on satoja tuhansia merillä.

      paljonko lentokone kuluttaaa?????

      entäpä miljoonat autot?

      ihmisen ahneus ja rahavoinat pitää huolen että maailma tuhoutuu tai muuttuu sietämättömän ikäväksi helveteiksi seuraavassa 50kymmenessä vuodessa.

      laita hei kaveri asiat johonkin suhteeseen ja huomaat ettei kierrätyksesi hyödytä kuin itseäsi,vain sinä voit saada siitä tyydytystä,luonto ei

      • WilleHeikki

        Mitä SINÄ ajattelit tehdä luonnon hyväksi?

        Ajattelitko vain syytellä toisia?

        "Eise minun vikani ollut, syyllinen oli joku muu, mistähän se syyllinen löytyy, minä se en ainakaan ollu...t"

        Mitähän MINÄ olisin voinut tehdä paremmin?


      • k. yyniikko

        ole jälkeläisiä tullut hommattua ja millään ei voi 50 vuotta olla elinaikaa jäljellä, ehkä 25.

        Eli eipä tässä itsellä mitään hätää, nuoria ja lapsiperheitä ei tosin käy kateeksi.


      • touhua

        No voi hyvä jumala sentään. Onhan se ihan varma ettei maailmaa voi pelkästään kierrättämällä pelastaa, mutta senkö takia se kierrätys pitäis sitten kokonaan jättää tekemättä? Tuskin kukaan järkevä ihminen kuvittelee maitopurkkia kierrätykseen viedessään pelastavansa sillä koko maailman...

        Jos kerrot miten tämmöinen "tavallinen tallaaja" voi muuten ottaa ympäristöasiat huomioon kuin omilla valinnoilla (kuten kierrättämällä jätteet) , niin olisin todella kiitollinen.

        Ja vielä lopuksi: tuo ensimmäinen kommenttisi oli täysin turha.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      82
      2443
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      195
      1575
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1475
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1391
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      60
      1092
    6. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      919
    7. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      72
      916
    8. Gallup: Mikä ruoka kuuluu sinulla ehdottomasti juhannuksena ruokapöytään?

      Juhannuksena ruoka on tärkeä osa juhlaa. Mittumaarina syödään hyvin, ehkä myös grillataan ja nautitaan juhlasta. Kats
      Ruoka ja juoma
      30
      771
    9. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      60
      767
    10. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      41
      761
    Aihe