Lueskelin näitä saddamista kirjoitettuja juttuja ja järkytyin. Tai siis kyllä, Saddam teki todella väärin! Hän pilasi monen elämän mitä kauheimmalla tavalla. Siitä ei tarvitse sanoa kahteen kertaan. Mutta miten me suomalaiset voimme "juhlia" hirttotuomiota? Tai siis oksettavaa lukea miten joka aikoo juoda kys. asian takia ja on hilpeällä tuulella. Kyllä, tuomio oli ihan oikein ja meni suoraan oikealle henkilölle. Tuntuu vaan sairaaloiselta juhlia kyseistä asiaa.
kauhistuttavaa puhetta.
Pupidi
4202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Se on niin, että ihmiset iloitsevat aina kun toiselle käy huonosti. Suomalaisetkin ovat iloisia kun saavat täällä olla turvassa, mutta jos itse joutuisimmekin sotaan niin ääni muttuisi kellossa.
Ihmiset olisivat pystyneet lopettamaan jo aikoja sitten esim. nälänhädän maailmassa, mutta itsekkyytemme takia joka päivä kuolee ihmisiä ruuan puutteessa.
Ihmisen luonne on sellainen, että nautimme kun joku kärsii. Kuitenkin itsekin olen sitä mieltä, että teloitusta ei saisi kenellekään lankettaa vaan ennemmin vankilatuomio.
Ilkamoivien viestien on tarkoitus ärsyttää palstalla lymyäviä kommunisteja jotka rakastivat saddamia ja pitävät häntä sankarina.
Saddamia puolustavat kirjelmät ovat juuri näiden komukkain haaveita. He uskovat vahvasti, että saddam joko elää tai herää kohta kuolleista ja tappaa kaikki amerikkalaiset.
Palstaa on aina käytetty vihan purkamiseen ja vihan synnyttämiseen. Tosikot kommunistit ovat hyvin herkkiä eikä tarvita juuri puolta sanaa enempää kun he jo ryntäävät esiin ja alkavat kirkumaan usa vihaansa.
Jos kysyt palstalla on kaurapuuro terveellisempää kuin ruispuuro niin viimeistään kolmas vastaus sisältää kertomuksen siitä miten paha usa on.
Kuolemalla ei pidä huvitella mutta kaikki eivät malta mieltään halutessaan sorhoa kommunistien kireitä hermoja.
Ei sitä nyt tarvitse olla kommunisti, jos pitää vallasta väkivaltaisesti syöstyn, nöyryytetyn ja vangitun entisen johtajan teloitusta tarpeettomana ja traagisena tapahtumana.
Vaikka kuinka paljon kannattaisi Yhdysvaltojen uuskolonialismia, on sentään se, että tunkeutuu vieraaseen maahan ja teloittaa sen johtajan ilman kunnollista oikeudenkäyntiä aika barbaarista.
Ja eikös Saddam noussut valtaan CIA:n tukemana ja kouluttamana? Oliko tässä eliminoinnissa kyse siis siitä, että USA katsoi voivansa kohdella omia lapsiaan miten haluaa? Tätä teoriaa tukee valittu teloituspäiväkin. Tänäänhän muslimit muistelevat uhrausta, jonka Abraham oli valmis tekemään Jumalan vaatiessa häntä surmaamaan oman poikansa.
Kyllä tuo hirttäminen kauhealta tuntuu ja en ota tässä kantaa Saddamin tekosiin. Ei sillä asialla voi juhlia. Itsessään kauhea tapahtuma eikä anna oikeutta juhlia tai olla ylpeätä ihmistä!