Eiks kellojen soittoa vois jo lopettaa,,onha nykyään tehokkaampiakin informaatiokeinoja.
Ei kivaa, ku ku kauhee mökä aina sunnuntaiaamusin.
Kirkko ilm saa erikoiskohtelua äänisaasteasioissakin.
Jos esim pojat pärisis mopoilla samoja desibelejä, ne äänet loppuis lyhyeen.
On jo aika ottaa tällainenkin asia puheeksi.
Kirkon kellot lyö kovaa
18
1321
Vastaukset
- toinen mulkvisti
..tuo narisijoiden ja tiukkapipojen luvattu maa.
Aiheet eivät lopu ja jos vaikka loppuisivat, niin keksimme lisää uusia ja nopeasti.
Säästä vaan valitus intosi jäärata-ajoihin, kaiken pahan alkuun ja vesistöjen saastuttajaan, metelin alkulähteeseen ja latuverkon ja kauniin päivän tuhoajaan.
Jospa vaan koitettaisiin hieman myötä elää ja olla suopeampia ?
Mutta eihän se nykysuomalaiselle kateudelle oikein sovi antaa jollekin jotain myönnytystä, josta ei itse hyödy.
huokaus huokaus ja huokaus
Vihreän tätin perintö näköjään elää ja voi hyvin......- Lähelläasuva
No aika ei kypsä tällaisille ajatuksille vielä.
Ihmiset on aivopesty,,,,
no more comments
- villa huvila
Ei voi lopettaa, sillä siitä ei pastori pitäisi, sitäpaitsi itsehän olet asuinpaikkasi valinnut. Häiritsevämpää on tuo koulun pihalta joka kolmen vartin välein raikaava 'vittu-homottelu' kera tupakin savun.
- täällä keravalla
kirkon kellot kalkkaa joka aamu ja ilta joka päivä, onko kivaa herä joka aamu kirkon kellojen paskankalkkeesee?
- uskonmies
kuule,,,muuta pokankylään kittilästä inariin vievän pikkutien varteen,ei kuulu kirkonkellot,sillä itte olet asuinpaikan valinnut,
- Lähelläasuva
kuule, tolla ajattelutavalla saisin jatkuvasti pakata tavaroitani. Jos valitsee karkuunlähdön linjan, saaki juosta Siperiaan asti. Sivistysvaltiossa pitää epäkohdista voida puhua ja vaatia niihin muutoksia.
- uskonmies
Lähelläasuva kirjoitti:
kuule, tolla ajattelutavalla saisin jatkuvasti pakata tavaroitani. Jos valitsee karkuunlähdön linjan, saaki juosta Siperiaan asti. Sivistysvaltiossa pitää epäkohdista voida puhua ja vaatia niihin muutoksia.
No siinä sulla on hommoo kun kirkonkellojen soiton kieltävän lain saat aikaseksi,onnea valitsemallesi urakalle,,heh heh,,,
- Lähelläasuva
uskonmies kirjoitti:
No siinä sulla on hommoo kun kirkonkellojen soiton kieltävän lain saat aikaseksi,onnea valitsemallesi urakalle,,heh heh,,,
Vois kai sydäntäki käyttää. Ei kukaa sivistynny ihminen huuda suoraan toisen korvaan.
Kellojen äänen vois säätää niin alhaiselle tasolle, että ääni kuuluu vaan kirkon tontin alueelle. Sinne voi mennä niitä kuulemaan kuka haluu.
........................
Siks toiseks nykyää on esim kännykät,,niihinhän vois tilata kirkolta soittoäänen,, siitä vois kirkko periä pientä maksuakin,, näin talouskin kohentuisi. - Anonyymi
Lähelläasuva kirjoitti:
Vois kai sydäntäki käyttää. Ei kukaa sivistynny ihminen huuda suoraan toisen korvaan.
Kellojen äänen vois säätää niin alhaiselle tasolle, että ääni kuuluu vaan kirkon tontin alueelle. Sinne voi mennä niitä kuulemaan kuka haluu.
........................
Siks toiseks nykyää on esim kännykät,,niihinhän vois tilata kirkolta soittoäänen,, siitä vois kirkko periä pientä maksuakin,, näin talouskin kohentuisi.Kirkolla on nykyään merkitystä niin harvalle, että olisi perusteltua lopettaa tuo äänihaitta ja vaikkapa soittaa halukkaiden kännykkään nuo kellonkalkatukset.
Mutta ei tuollainen hauomaavaisuus kirkolle kelpaa!
- tinnutus
todella kovaa. Asuin viisi vuotta Huvilakadulla ja kärsin. Muuten olisi minun puolestani sanut soidakkin mutta kun korviin sattui, varsinkin se yksi tietty sävel. Pakko oli pitää korvatulpat aina valmiina, jos oli pihalla tai parvekkeella.
- ympäristötarkastajaan
Ota yhteys Järvenpään ympäristötarkastajaan ja pyydä melumittaus.
Ne kirkonkellot pauhaa kyllä kovaa. Ostin tyttärelleni asunnon siitä löhistöltä mutta tuommoinen pauhu ei tullut mieleenkään asuntoa ostaessa. Kyllä asialle täytyisi voida tehdä jotain aika monet valittaa samasta asiasta.
- gandarelli
Olkaa hyvillänne, että kellot soivat vain kerran, pari viikossa. Johonkin toiseen uskontokuntaan kuuluvana maana ne soisivat Suomessa ja joka kunnassa 5 kertaa päivässä!
Yleensäkin olen sitä mieltä, että kyllä ihminen muuttaessaan kirkon lähelle, tietää että kellot soivat. Ja hiljaisia kelloja ei ole olemassakaan. Siispä kannattaa laittaa korvatulpat, jos ei tätä perinnettä kirkon kellojen soittamisesta kestä tai muuttaa maisemaa.
Kyllä kuuntelen kirkon kellon soimista paljon ennemmin, kuin tiukkapipoisten suunsoittoa tai pärinäpoikia. Vaan maailmaahan mahtuu niin monenlaisia muitakin mielipiteitä. - Lähelläasuva
gandarelli kirjoitti:
Olkaa hyvillänne, että kellot soivat vain kerran, pari viikossa. Johonkin toiseen uskontokuntaan kuuluvana maana ne soisivat Suomessa ja joka kunnassa 5 kertaa päivässä!
Yleensäkin olen sitä mieltä, että kyllä ihminen muuttaessaan kirkon lähelle, tietää että kellot soivat. Ja hiljaisia kelloja ei ole olemassakaan. Siispä kannattaa laittaa korvatulpat, jos ei tätä perinnettä kirkon kellojen soittamisesta kestä tai muuttaa maisemaa.
Kyllä kuuntelen kirkon kellon soimista paljon ennemmin, kuin tiukkapipoisten suunsoittoa tai pärinäpoikia. Vaan maailmaahan mahtuu niin monenlaisia muitakin mielipiteitä.Viittaan aikaisempiin kirjoituksiini.
Miks pitää mennä kauas. Ei tällaisella asenteella itse asiaa korjata. Kellojen lyönnin voi kokonaan lopetaa.
On paljon pienempiä uskontokuntia, esim jehovat ja hellutailaiset, jotka eivät häiritse naapureitaan uskonnollisilla rituaaleillaan.
Toivon gandarellilta asennemuutosta.
- Anonyymi
Ehdottomasti samaa mieltä kyllä soitot voisi lopettaa kokonaan, ei mitään järkee ei yhtään mitään!
- Anonyymi
Jos kanttori alkas kellotapulista soittaa jätelöauton melodiaa pimpelipom .
- Anonyymi
Varmaankin kannattaa ne valitukset suunnata sinne Järvenpään seurakunnalle? Suomi24:ssa valittaminen asiaa muuksi muuta.
- Anonyymi
Pitää paikkansa, mutta täällä on myös hyvä ottaa asia esille. Mitä useampi valittaa, sitä todennäköisemmin saamme muutoksen aikaiseksi!
Ruotsissa, missä kirkolla on vielä vähäisempi kannatus kuin täällä, on jo joissakin seurakunnissa ymmärretty harventa ja/tai hiljentää kellojen soittoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle152151Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631455Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061439Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61292Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681265Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001184Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell691099Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311057En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521036Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.301029