suosikki jumala?

Hörhöt, hihhulit, ateistit tai vaikka vaan nistit, kukas se suosikkinne on jumalien leikkikentällä?
22867
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Millainen on Paratiisi

Ensiksi tuleet tulevat ensiksi.
He ovat Jumalan lähellä,
ja autuuden tarhoissa.
Suuri joukko aikaisempia
vain vähän myöhäisempiä.
He makailevat kultakirjailluilla vuoteilla
toisiaan vastapäätä.
Heidän joukossaan kiertelevät ikuiset nuorukaiset
tarjoten lähdevettä kupeista,
ruukuista ja maljasta;
siitä eivät saa päänsärkyä eivätkä juovu.
He saavat myös valitsemiaan hedelmiä
ja linnun lihaa halunsa mukaan.

Siellä on tummasilmäisiä tyttöjä
kuin varjeltuja helmiä
palkkana heidän teoistaan.
Siellä heidän ei tarvitse kuunnella
tyhjiä puheita eikä moitteita,
vaan heille sanotaa: "Rauha, rauha!"

Keitä ovat oikeanpuoleiset?
He ovat okaattomien lootuspuiden varjossa,
raskaana riippuvien kukintojen alla,
tiuhassa siimeksessä,
virtaavan veden partaalla
nauttien monia hedelmiä
taukoamatta ja estämättä
ja makaavat korotetuilla vuoteilla
kauniiden neitojen vieressä.
Me olemme kasvatteneet nämä
ja tehneet heistä neitsyitä,
rakastavia ja nuoria,
oikeanpuoleisia varten.

Suuri joukko aikaisempia
ja suuri joukko myöhäisempiä.
(Koraani 56:10-40)

Silloin näkyy onnellisia miehiä, tekoihinsa tyytyväisiä ylevässä puutarhassa,
jossa heidän ei tarvitse kuulla tyhjää puhetta.
Siellä on pulppuava lähde, korotettuja vuoteita,
esille pantuja maljoja, riviinjärjestettyjä tyynyjä
ja levitettyjä mattoja
(Koraani 88:8-16)

Hurskaat saavat asua autuudessa, maata vuoteilla katsellen ympärilleen.
Heidän kasvoillaan voi nähdä autuuden loiston.
Heille annetaan viiniä, myskillä sinetöidystä ruukusta.
Tämä ihmiset tavoitelkoon.
Se on sekoitettu Tasnimin veteen, lähteen, josta enkelit juovat.
(Koraani 83:22-28)

Hurskaat ovat turvallisessa paikassa, puutarhassa lähteiden partaalla
pukeutuneena silkkiin ja brokadiin, toinen toisensa vieressä.
Me annamme heille puolisoiksi tummasilmäisiä neitoja.
Siellä heidän tarvitsee vain pyytää, niin he saavat kaikkia hedelmiä,
eikä heidän tarvitse siellä maistaa kuolemaa ainoan kuolemansa jälkeen,
vaan Jumala suojelee heitä tulen rangaistukselta.


Melkein vois tehdä kaupat, ei paha.

En tuomitse.

Äänestä
  • ollenkaan paratiisiltä kuulosta. Pikemminkin päinvastoin.

    Äänestä

  • tummasilmäinen neito kirjoitti:

    ollenkaan paratiisiltä kuulosta. Pikemminkin päinvastoin.

    Kuin tyhmä sinisilmäinen kristitty liisa, joka ei ole tajunnut, että koraani on jumalan viimeisin kirjallisena ilmaistu tahto.

    Korvaa uuden testamentin, salam.

    Äänestä

Jokaikinen jumaluus vaikuttaa olevan yhtä välinpitämätön ja laiska koskien tätä maailmankaikkeutta; ei yhtäkään havaintoa edes olemassaolosta saati teoista.

Ihmiset sentään saavat jotain aikaiseksi, jumalat taas ovat täysin passiivisia.

Äänestä
  • hyva, hyva....

    Äänestä

Hän poikkeaa rva Fortunasta siten, että on vielä oikukkaampi.

Minulla on aivan onneton tsäkä kaikissa onnenpeleissä, paitsi korteissa ja nopassa. Pokerissakin on kuningasreeti vielä näkemättä.

Mutta neidin pyllistelyyn on jotenkin helpompi suhtautua pää pystyssä. Rouvan vihoitellessa voi mennä lapset ja puoli omaisuutta:)

Äänestä

niin meikä valitsis kyllä ilman muuta rastafarismin. Ja ainoa valintaperuste mulla olis se, että niillä on kaikista paras musiikki, Bob Marley on ihan kingi - ja se niitten "pyhä sakramenttikin" eli ganjan pössyttely on paljon hilpeempi rituaali kuin joku jeesuksen veren juominen...

Jah!

Äänestä
  • ei pastafarismi?`Sauhu kumminkin "ala-aste kamaa". Eteen, taakse, ei suunnalla merkitystä. Todellisuus? Oletko vai uskotko?

    Äänestä

  • ahura-mazda kirjoitti:

    ei pastafarismi?`Sauhu kumminkin "ala-aste kamaa". Eteen, taakse, ei suunnalla merkitystä. Todellisuus? Oletko vai uskotko?

    pastafarismi kelpaa myös sillä olen SUURI (105kg)pastaruokien ystävä. Suuruuteni saatta kyllä myös olla noiden pastaruokien syytä...

    Usein pastaruokia kokkaillessani raikaa taustalla letkeä reggae-musiikki (en tosin usko lentävään spaghettimonsteriin). Pössyttely ei tosiaankaan oikeasti kiinnosta, kunhan totesin että noin teoreettisella tasolla se olisi hauskempi vaihtoehto kuin se jessen veren kittaaminen, mikä tuntuu jo ajatuksena epämiellyttävältä. Todellisuus? No se on mukavaa niin kauan kuin pastaruokia ja reggeemusaa riittää..

    Äänestä

  • ahura-mazda kirjoitti:

    ei pastafarismi?`Sauhu kumminkin "ala-aste kamaa". Eteen, taakse, ei suunnalla merkitystä. Todellisuus? Oletko vai uskotko?

    Miten olisi karstafarismi? :D Näitäkin tunnen useampia.

    Äänestä

  • Mutta rastafarismi voi olla vaarallista, se voi johtaa karstafarismiin ganjan loppuessa.

    Äänestä

Onko palvonta pakko?

Pakkomielteinen hihhuli ominaisuus !!

Hah hah hah!

Äänestä
  • kerro vaan mitä mytologioista irtoaa.

    Äänestä

Luojajumala ja keskuudessamme - ehdottoman totta.

Äänestä
  • Kai se kallistuu tuonne Thorin ja The Flying Spaghetti Monsterin suuntaan aika pitkälti.

    Äänestä

  • lapseni...

    Äänestä

kommenttia odotellaan. Lykkää ny risu kasaan, parempaa todellisuutta odotellessa...

Äänestä
  • kele.

    Äänestä

Dionysos nyt on aina aika pop, mutta paikoitellen olisi kyllä tarvetta Odinille.

Äänestä

Viiden pisteen vihjeenä kerrottakoon että (nykyisin eriniminen) wanha vakkaripalstalainen SIINO oli ko "jumalan" ensimmäinen profeetta.
xD

Äänestä

Zeus on aika kiva. Myös se sininen hindu-jumala on aika hauska, vois pistää sen kuvan seinälle (mikä sen nimi oli, shiva?. Jehova on kanssa aika hassu, joskus vois hankkia sellaisesta kertovan vitsikirjan (sellainen mitä saa tilata herr Jehovan todistajilta).

Kristittyjen Jumala on aika huono, se ei ole kovin mielenkiintoinen jumala - kuten ei myöskään Allah. Näillä on vain tylsä lupaus tuonpuoleisesta elämästä, sellaiset ovat paljon kivempia jumalia jotka sekaantuvat lähinnä ihmisten elämään ja joiden kesken on jotakin hauskaa draamaa. Jehovan suhde saatanaan on myös todella viihteellistä luettavaa, voittaa salkkarit mennen tullen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ahura-mazda kirjoitti:

Hörhöt, hihhulit, ateistit tai vaikka vaan nistit, kukas se suosikkinne on jumalien leikkikentällä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu