"On melko harvinaista, että voimme ottaa vastaan uuden vuoden Itämeren ollessa sulana" kertoi vanhempi tutkija Tarmo Kouts Viron Merentutkimuslaitokselta AFP:lle perjantaina.
-Mielenkiintoista, toden totta.
Koko juttu osoitteessa
http://www.physorg.com/news86697323.html
-Mielenkiintoista, toden totta.
Koko juttu osoitteessa
http://www.physorg.com/news86697323.html
Vastaukset 1
Vanhimmat
lähen kalaan taas t5äältä Haminasta venhollä.
Hyvin tulee klaa vaikka millä vempaimella.
Joskus puolimatruusina ollessani, niin joulukussa jäätiin ohon retille poijuun ooteleen ja minä raukka oli sen pävän pyytänyt vapaaksi. No, ykiperämieheltä kysyin sitten luvan jäitse mennä maihin eli Kompassiin Lavin Vekaa tapaamaan. Veikko siinä siten luetteli lempiminiltä konjakin säestyks4llä keissä ei ainakaan tippuria ollut. No, siitä messiin ja(tonen kapakka) ja hain ne poikien kaipamat neljä neitiä laivakke jäise.
Seurravana päivänä tultiin sitten kaijaan ja minäkin kultani taas kohtasin.
Nyt ei jäitä missään, eikä mateitakaan ole päässyt narraamaan.
Eniten kuitenkin kaipoaan Vepan rallatuksia asiasta kuin toisestakin sekä elämänviisauttaan ahavoituneine kasvoineen.
Kysyin hänelä kerran , että mennäänkö kotkaan Fenniaan jatkoille, mutta Vepa sanoi, että se on paska paikka ja täynnä huijareita ja varkaia. Kuten se onkin tänäpäivnäkin,vaikkei jäistä tietoakaan.