Jokelan liikkeet

innokas_kuluttaja

Laskeskelin;

K-Market, Valintatalo, R-kioski, pari pizzapaikkaa, Posti, Apteekki, kirjakauppa, joku kauneudenhuoitoputiikki (?onko edes enää), kukkakauppa, huoltoasema, Siwa, eläinkauppa ja rautakauppa sekä aikuisten naisten hervottoman kallis vaatekauppa (?onko sitäkään enää).

Kylläpä näyttää komialta... Onpa vaan sanottava että jokelalaisten kuluttajien on pärjättävä aika vähällä! Ehkä nämä on kaikki "perus"kaupat, mutta on niissäkin puutteita.
Ruokakaupat ovat todella pieniä, niinkuin itse asiassa kaikki muutkin putiikit(huom.kukkakauppa!), Siwa, eläinkauppa (josta ei ole mahdollisuus ostaa eläviä eläimiä), ja rautakauppa ovat jossain jumalan selän takana jonne on parasta keskusta-alueelta matkustaa autolla.
Jassoo. Ei täällä ilman autoa pärjää, jos pitää hieman muissakin kaupoissa käydä.

10

2834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laiskuutta vain..

      Niin, jokelasta kulkee junat, mene niillä isompiin kauppoihin, jos ei pikkupuljut kelpaa. Niin ne muutkin tekevät!

    • kyllä

      Olet sinänsä väärässä, ettei Valintatalo ja K-market enää ole pieniä. Tuo ostari rakennettiin uusiksi pari vuotta sitten ja molemmat ovat kyllä melko isoja ruoka-kauppoja. Lisäksi Siwa on auki joka päivä klo 8-21 myös juhlapyhinä. Rautakaupan valikoima on hyvä ja kyllä sinne jaksaa kävelläkin. Eläintarvikekauppa on kyllä puhdas tarvikekauppa eikä mikään eläinkauppa. Sen "naisten kauneusliikkeen" kohdalla tai vieressä on nyt kahvila ja konditoria, josta saa vaikka kakun tilattua. Terveysasema on keskustassa ja täysin uusi rakennus. Samoin kirjastot ja monitoimitalot löytyy. Eli palvelut löytyy omalta kylältä. Hyvinkäälle tai Järvenpäähän hetkessä junalla, matkakin on niin lyhyt ettei konduktööri yleensä edes lippuja ehdi myyntivaunussa myymään. Hyvinkään asemalta on 100 metriä lähimpään markettiin.

      Lisäksi siihen Teboilin huoltoasematontille ollaan laatimassa isoa muutosta. Huoltsikan ja Osuuspankin talon paikalle tulee Jokelan keskustakortteli. Tähän taitaa olla ehdolla jokin kolmas kauppa, olikohan S-market. Kauppa tarvitaan kyllä, koska lähivuosien aikana Jokelan asukasmäärä vähitellen kolminkertaistuu. Jo nyt on yrittäjiä tarjolla enemmän kuin kunta ehtii keskutaan tiloja kaavoittaa. Lisäksi pankki uudistuu ja ällöttävän näköinen vanha huoltsikka lähtee keskustasta heti kun venäläinen Lukoil saa tontista riittävästi Tuusulan kunnalta europan valuuttaa. Saa nährä pääsevätkö sopimukseen, mutta selvästi huoltoasemarakennus on jätetty ränsistymään eikä sitä uusittu samalla kuin mittarit oli pakko uusia.

    • ihan riittää

      Kukaan tonne pulsukylään mitään laittaisi, eihän siellä kellään ole rahaa kuluttaa.

      • on rahaa

        Lapsiperheitä kalliilla omakotialueilla ja rahaa löytyy. Miks hitto sä tätä pulsukyläks sanot?! Jokela on hyvä paikka asua.


    • täältä löytyy

      Paljon on kauppoja ja liikkeitä näin pieneen kylään ja lisää tulee koko ajan...mutta niin tulee asukkaitakin. Jokelasta löytyy divarikin,jollaisia nykyään saa hakea kivien ja kantojen alta. Olen itse todella tyytyväinen kylän tarjontaan...kunnon kuntosalia kyllä kaipailen...

    • Lahelassa

      Niin Lahelassa missä kait asuu vähän "varakkaampaa" väkeä ja on asutusta paljon. Siellä ei ole minkään sortin palveluja. Jokelasta pääsee joka suuntaan hyvin jopa julkisilla kulkuneuvoilla, entäpä Lahelasta?

    • nipe09

      Törkeetä palvelua Jokelan R-kioskissa! Varsinikin tuhti keski ikänen blondi.menis ottaan happea ja miettis uudelleen,miten toimii asikas palveluksessa,Kun posti siirtyi katon alle.heti posti uusiin tiloihin! Ja asiakas ystävällisemmät myyjät...! Tommonen äkäpussi vois mennä kaatis vahdiksi.....😂!

      • hhtghd

        Se on liikkeen omistaja. Asiakkaat ovat sitä varten eikä päinvastoin. Ei se palvele tai kunnioita asiakkaita, vaan sen tehtävän hoitavat asiakkaat.

        Sillon kun tuo tuli omistajaksi niin lähes lopetin käynnit siellä. Joka kerta se on ilkeällä päällä. Koskaan ei hymyile tms, on nääs sillä huono itsetunto. Olen käynyt ehkä max kerran vuoteen. Jos on tarvetta niin ajelen kaupunkiin.


      • kuppari65

        Ihan samaa mieltä! Liekö punaset päivät,joka päivä! Tai saan vähästä...?


    • hhtghd

      Nyt olen pienen ajan sisällä käynyt siellä kahdesti, tahallaan.
      Se omistaja ei ole muuttanut käytöstään. Päivää sanoo, mutta ei näkemiin tai hei, ei vastaa toivotukseen. Kulutin aikaa viisi minuuttia ja seurasin niin kaikille oli sama kohtelu.

      Toinen käynti muutaman päivän päästä oli erilainen. Oli nuori nainen myyjänä, siis eri ihminen. Oli kohtelias ja toivotti tai vastasi heippaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      36
      5264
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      399
      4531
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3819
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      142
      3019
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      11
      2510
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2292
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2048
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      1992
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      123
      1910
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1459
    Aihe