ja verojen alennukset näkyvät eri puolilla maakuntaa. Monien pienyritysten ainoa asiakas katoaa kuin tuhka tuuleen ja rahat siirretään Nato-kalustoon ja jenkkitileille. Nato-jäsenyys vie tuhansilta työpaikan. Toisaalta "terrorisota" Afganistanissa luo uusia "pätkä" töitä!!
Yle Teksti-TV Sivu 105/1
KOTIMAA YLE24 SUNNUNTAI
Puolustusvoimat lakkauttaa osastojaan
Puolustusvoimien osastoja lakkautetaan
uudenvuodenaattona useilla
paikkakunnilla.
Yle Teksti-TV Sivu 105/1
KOTIMAA YLE24 SUNNUNTAI
Puolustusvoimat lakkauttaa osastojaan
Puolustusvoimien osastoja lakkautetaan
uudenvuodenaattona useilla
paikkakunnilla.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Höpö höpö...kyllä näillä prikaatien lakkautuksilla on ihan sisäiset syyt, jotka tulevat meidän omasta keskuudestamme.
Oletko kenties katsonut ikäluokkien määriä (ja sitä kautta potentiaalisia palvelukseen astujien määriä) tuolta sotanjälkeisiltä vuosilta aina tähän päivään ?
Turhaa prikaateja on tyhjillään pitää, jos niille ei riitä nykyisistä ja tulevista ikäluokista enää "asiakkaita". Lisäksi sekundäärisesti varmaan puolustusmenoille riittää tänä päivänä ja tulevaisuudessa "riittävästi kohteita" - jos ja kun materiaaleja ja kalustoa pitää uusia - joka tunnetusti on halpaa nykyään. Ja edelleen näille puolustusvoimien määrärahoille riittää varmasti "tarpeeksi" kilpailijoita muilta tuiki tarpeellisilta alueilta tulevaisuudessa entistä enemmän - kuten sosiaali ja terveydenhuollosta, kun väki vanhenee.
Nato case on asia erikseen ja oma veikkaukseni on, että se ratkeaa lähimmän 5 - 10 vuoden sisällä ilman sen kummempia tohinoita. JOS Ruotsi päätyisi jäseneksi, ei ole hirveän villi veikkaus että Suomen jäsenyys olisi kauhean kaukana. Nyt Nato vouhotuksessa on ylenpalttinen tunnelataus päällä.
Suurimpaa osaa suomalaisia ei hetkauta sen taivaallista olemmeko jäseniä vai emme - vai miten on asianlaita tavan tallaajan kohdalla esimerkiksi Norjassa tai Virossa ? Varmaan hymyilevät tälle meidän vaahtoamiselle, jos sitä seuraisivat tarkemmin. No sinälläänsähän on hyvä, että keskustelua syntyy.
Usein kaiken vaahtoamisen keskellä unohdamme sen, että läheltä löytyy jo referenssimaita ja eivät niissä asiat näytä mitenkään radikaalisesti muuttuneen.
sitä ei vain taida olla näköpiirissä. Toisaalta osa upseereista haikailee koko Suomen puolustamista. Tyhjät prikaatit eivät puolusta mitään. Suomen väkiluku on rajussa kasvussa joten tykinruokaa pitäisi riittämään.
Suomella ei ole yhtään hyvää syytä liittoutua Natoon. Virolaiset tavalliset tallaajat kuolevat Irakissa, siinä missä muutkin "natolaiset".
Terrorismi on paljon suurempi huolenaihe Nato-maissa kuin vaikkapa Suomessa. Et voi olla jäsen liitossa jonka pelisääntöjä et noudata tai olet jatkuvasti poissa liiton toiminnasta. Yhdysvallat odottaa Nato-jäseniltään enemmän aktiivisuutta ja liittolaisuutta kuin vaikkapa Sveitsiltä.
Nokia voi sanoa osalle kännymyynnistään bye bye Kiinassa, Intiassa ja Lähi-Idässä sinä päivänä kuin Suomi astuu Nato-junaan.
Kannattaa nyt lukea puolustusvoimien komentajan Juhani Kaskealan mielipiteitä peilaava artikkeli Verkkouutisista:
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=101798
Hyvin käy hänenkin mielipide esille:
"Muutoksia ei olisi voinut enää siirtää"
---
"Vedät ns. mutkia suoraksi" vähän turhankin paljon:
Se ketä tai minkä maan sotilaita esimerkiksi Irakissa on läsnä, on mielestäni jokaisen itsenäisen maan oma päätös - on Natossa jäsenenä tai sitten ei - vai eikö ole näin ? Onkos norjalaisia siellä ?
Ja mitä tuohon Nokia viittaukseen tulee - varmaan yhdysvaltalaiset yritykset kuten muiden Nato maiden yritykset eivät käy kauppaa näillä mainitsemillasia alueilla. Älä nyt viitsi ;)
Jos muut maat ympäriltämme liittyisivät Natoon - onko mielestäsi hyvä olla totaalisen yksin ? Sveitsiin ei kannata Suomea verrata, lähtökohdat ovat kaikinpuolin hyvin erilaiset.
Oma mielipiteeni Naton suhteen on kuitenkin suhteellisen neutraali. Aika on mielestäni myöhemmin, kunhan suurin pöly laskeutuu.
Näitä prikaatejahan käytetään ennen kaikkea alokkaiden koulutukseen. Suomen väkiluvun kasvua ja ikäluokkien kokonaismääräällä (ja sitä kautta potentiaalisella palvelukseenastumisen määrällä mitä henkilölukumäärään tulee) ei ole keskenäistä yhteyttä.
Ikäluokat eivät tietääkseni ole suurentuneet. Se mistä Suomen väkiluvun kasvu johtuu, voi olla toinen asia.
Keskittymistä tapahtuu niin yksityisellä sektorilla kuin puolustusvoimien piirissäkin, näin on marjat. Money talks, pitää siitä tai ei.
Jos rahaa ei ole käytettävissä enemmän, pitää rationalisointi toimenpiteitä tehdä. "Määrärahoja ei voida ylittää, eikä velaksi ei voida elää." - toteaa Kaskealakin. Nämä liike-elämästä tutut peruslainalaisuudet pätevät muuallakin.
Ja vaikka rahaa olisikin käytettävissä vaikka hieman enemmänkin, jouduttaisiin sen käyttöä ehkä suuntaamaan toisin.
tuohon hömppään. Valtion budjetti on lähes rajaton. Veroja korottamalla voidaan rahaa kerätä lisää, lisäksi sotaoloissa saatetaan joutua lainaamaan. Jos asevoimien menoja on leikattu, on kyseessä puhtaasti poliittinen päätös. Tuossa faktaa....
"Ikäluokat eivät tietääkseni ole suurentuneet.
Se mistä Suomen väkiluvun kasvu johtuu, voi olla toinen asia."
Fakta on että joku ikäluokka pitää suurentua jotta väestö voisi ylipäätään kasvaa.
Toinen esitetty fakta on että siirtolaisissa on usein paljon nuorta väkeä.
http://www.dr.dk/Nyheder/Udland/2006/08/16/172143.htm?rss=true
Dansk soldat skudt i ryggen i Irak
Tossa seisoo...tanskalaista sotilasta ammuttiin selkään Irakissa.
Toisaalta varmaan muistat Arla-kohun. Kyse ei ollut pelkistä pilapiirroksista vaan
siitä mitä Tanskan pääministeri ja hallitus tekee,toimii ja miten.
http://www.dr.dk/Nyheder/Udland/2005/09/16/084749.htm
Norske soldater trækkes hjem fra Irak
16. sep. 2005 08.51 Udland Opdat.: 16. sep. 2005 10.21
Alle norske militærfolk i Irak skal hjem, sagde Arbeiderpartiets leder og Norges kommende statsminister, Jens Stoltenberg, til USA's præsident, George W. Bush, i går.
Bush ringede til Stoltenberg for at lykønske ham med valgsejren.
Under samtalen redegjorde Stoltenberg for hovedlinjerne i den kommende norske regerings forsvars- og udenrigspolitik.
- Alle norske militærfolk i Irak bør hentes hjem, sagde Stoltenberg til Bush ifølge nyhedsbureauet NTB.
Tossa puolestaan kerrotaan että Norjan työväenpuolueen päämnisteri lupaa vetää joukot Irakista. Ja että Bush soitti
pm Stoltenbergille ja onnitteli vaalivoitosta ja samalla Stoltenberg kertoo Bushille vetävänsä kaikki norjalaiset joukut vedetään Irakista.
Muistat varmaan Madridin junapommi-iskut ja Espanjan joukkojen vetämiset Irakista pommi-iskujen jälkeen. Tosin tätä oli edeltänyt hallituspuolueiden vaihto. Työväenpuolue sai hallitusvastuun.
"Valtion budjetti on lähes rajaton. Veroja korottamalla voidaan rahaa kerätä lisää, lisäksi sotaoloissa saatetaan joutua lainaamaan. Jos asevoimien menoja on leikattu, on kyseessä puhtaasti poliittinen päätös. Tuossa faktaa...."
Valtion budjetti on lähes rajaton - kyllä, juuri näin mutta myös rajallinen, kun rajat tulee vastaan siinä budjetin "keruuvaiheessa" :)
Verojen korottamisella on myös negatiivisia vaikutuksia. Varmasti nyt kannattaa lykätä lisää veroja päälle niin henkilö- kuin yrityspuolellekin, niin saadaan sopivasti positiivinen taloussykli taltutettua...sen jälkeen niitä ei jää senkään vertaa käteen.
Lainaa en hirveästi suosittelisi tällaisiin hankkeisiin.
Kummasti kelpasivat veronalennukset SDP:llekin hallituksessa, vaikka taisi ääni olla toinen kellossa ennen viime vaaleja.
" Jos asevoimien menoja on leikattu, on kyseessä puhtaasti poliittinen päätös."
Näin varmasti on, siinä olemme samaa mieltä.
Valitettavasti emme ole öljy-valtio Norja, joka saa sopivasti Naton turvatakeita ja ehkä ei ole tarvetta sitä kautta pitää niin suurta kalustoa omasta takaa. Lisäksi valtiolla taitaa olla enemmän valuuttaa kassassa kuin meillä.
Mutta kun meillä mukavasti on muitakin rahaa vieviä kohteita, kuten lähivuosina varmasti yhä kasvavat sosiaali- ja terveysmenot, väylähankkeet jne. Veikkaan vähän, että ei ole helppo priorisoida puolustusmenoja varsinkaan tuon ensiksi mainitun edelle.
Palatakseni Kaskealan lausuntoon, ennen kaikkea hän on realisti. Puolustusvoimienkin täytyy sopeutua monen muun ohella. En ainakaan itse voimakkaasti kritisoi näitä rationalisointitoimenpiteitä, koska niiden syyt ovat suhteeellisen ymmärrettäviä. Mutta tästä eteenpäin on toinen juttu...
rahoittaa NATO-jäsenyys. Uurnilla tavataan. Kuka muu kuin Kokoomus kannattaa??