Suomen päättäjillä

ja Saddam Husseinilla oli näköjään huomattavia yhtäläisyyksiä.

Saddam Husein oli itse sitä mieltä, että hän oli pelastanut kansansa ja antanut heille paremman elämän.

Suomessakin päättäjät ovat pakottaneet työttömät orjatyöhön ja ovat onnistuneet uskottelemaan itselleen sen olevan työttömän parhaaksi.
2370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Erona historiaan nykyään orjaisäntä ei joudu maksamaan orjan ylläpitoa, vaan se kustannetaan veronmaksajien kukkarosta ja uudessa "sivistyneessä orjajärjestelmässä" orjaisännälle vielä maksetaan orjan ottamisesta.

Orjajärjestelmä on veronmaksajalle kalliimpi kuin työttömän palkkaaminen rehelliseen työhön. Orjatyössä hyöty ja rahat menevät vain harvempien ihmisten kukkaroon, jolloin veronmaksajille kuitenkin jää maksettavaksi orjien ylläpidosta aiheutuvat kustannukset kuten myös se orjalle työpäivästä maksettava 8 euron bonusraha.

Uskovatko veronmaksajatkin joidenkin päättäjien tapaan, että orjatyö edistäisi työllistymistä vai ovatko he valmiita maksamaan enemmän veroja siitä ilosta, että varmistetaan työttömien maksimaalinen kurjuus.

Äänestä

vielä poliittiseen valtaan, joutuisivat
työtä tekevät elämään riisikupillisella
ja työttömän olisi järkevintä tehdä
itsari.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja... kirjoitti:

ja Saddam Husseinilla oli näköjään huomattavia yhtäläisyyksiä.

Saddam Husein oli itse sitä mieltä, että hän oli pelastanut kansansa ja antanut heille paremman elämän.

Suomessakin päättäjät ovat pakottaneet työttömät orjatyöhön ja ovat onnistuneet uskottelemaan itselleen sen olevan työttömän parhaaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu