Jeesus ei voinut rikkoa yhtään käskyä Isänsä laista, saati kumota.
Matt. 5:17
Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan; en minä ole tullut kumoamaan, vaan täyttämään.
Tuo edellinen Raamatun kohta kumoaa täysin kaikki väitteet siitä että Jeesus olisi kumonnut omaia käskyjään tai mitään Raamatusta. Jeesus ei kumonnut yhtään kymmenestä käskystä. Jos joku väittää, että Jeesus kumosi sapatin, hän on valheveljien ja fariseusten puolella. He väittivät Jeesuksen kumonneen sapatin, mutta Jeesus väittää toista. Kumpaakohan ospuolta oikea kristitty uskoo? Minä uskon ainakin Jeesusta!
Matt. 5:17
Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan; en minä ole tullut kumoamaan, vaan täyttämään.
Tuo edellinen Raamatun kohta kumoaa täysin kaikki väitteet siitä että Jeesus olisi kumonnut omaia käskyjään tai mitään Raamatusta. Jeesus ei kumonnut yhtään kymmenestä käskystä. Jos joku väittää, että Jeesus kumosi sapatin, hän on valheveljien ja fariseusten puolella. He väittivät Jeesuksen kumonneen sapatin, mutta Jeesus väittää toista. Kumpaakohan ospuolta oikea kristitty uskoo? Minä uskon ainakin Jeesusta!
Vastaukset 18
Vanhimmat
JEESUS KUMOAA SAPATIN (Joh.5:18). Johanneksen mukaan fariseukset halusivat tappaa Jeesuksen, koska hän rikkoi sapatin sekä teki itsensä Jumalan vertaiseksi.
miten te tutkitte sitä kun selityksenne menee päin honkia, sanoit että fariseukset halusivat tappaa Jeesuksen , niin ne oli samanlaisia teidän kanssanne, elivät perinnäis säännöissä, eikä Jeesus kumonnut Sapattia Hän sanoi että Sapatti on ihmistä varten, eikä ihminen sapattia varten, jos olet ihminen niin se on sinuakin varten, ja uudessa maassa myös vietetään Sapattia, jos olet sinne matkalla, se tulee siellä eteesi ja se pidetään halusit taikka et, vai oletko valmis kapinaan sapattia vastaan sielläkin.
Paavalin kirjeessä Galatalaisille laki tarkoittaa uskonnon juutalaista järjestelmää.
Jos yrität ensiksi tulla juutalaiseksi, tarkoituksena muuttua kristityksi,
unohda se, sillä silloin sinä olet eronnut Kristuksesta
Minä en usko Elleniin, eikä minun tarvitse viettää Ellen-sapattia.
Monet adventistit ajattelevat Galatalaiskirjeen laista samaan tapaan kuin Des Ford, joten ei tässä nyt mitään kovin kummallista ole. Ford on jo 1960 -luvulta ollut tunnetuimpia evankelisen adventismin edustajia.
Itse asiassa en ole yhtään varma, että termi "entinen adventisti" häneen kovin hyvin sopii. Vaikka hänen profetiatulkintansa johtivat siihen, että hänet erotettiin opettajan tehtävästä ja häneltä otettiin pastorin valtuudet 1980 -luvun alkupuolella, hän kuitenkin pysyi adventtikirkon jäsenenä vuoteen 2000 asti.
Tässä vaiheessa hän, voidakseen opettaa Baptistien seminaarissa, erosi kirkon jäsenyydestä. Mikäli minun tietoni on oikea, hän kuitenkin on ollut jatkuvassa jumalanpalvelusyhteydessä adventtikirkkoon ja ajoittain myös saarnaa.
Kai A
Eli sapatti on Juutalaisia varten.
Desmond Fordin, hän oli hyvä terveys ruuan puoltaja piti kokouksiakin, ehkä hän menikn siinä ruoka jutussa hakoteille,muuten aivan mukava mies ja mukava tämä toinen vaimokin, ei minulla ole mitään häntä vastaan, jos hän kulkee Herran johdatuksessa, niin kyllä hän Jumala hänestä huolen pitää.
Tarkoittaa Juutalaista järjestelmää,tarkoittaa silloin myös sapattia,jonka adv,Kai A tuossa tunnusti.
viettää Ellen sapattia, ei sellaista ole olemassakaan, en ole kuulutkaan,enkä ole nähnyt Raamatussa sellaista Sapattia, ole vain nähnyt HERRAN SINUN JUMALASI SAPATTI,jos Raamatusta löydät Ellen sapatin voisitko laittaa sen missä se siellä on,olisin hyvin kiitollinen siitä.
Totta puhut, enhän minä ole löytänyt Raamatusta muitakaan teidän harhaoppeja (esim tutkiva tuomio jne).
Tarkoitatko, että juutalaisilla ei ole pelastusta, kun niillä vain on laki? Muut kristityt ovat Kristuksessa ja vapaudessa,elävät ilman lakia. Syntiä ei ole, siis mihinkä Kristusta tarvitaan?
paremmin Raamatun lukuun kyllä ne kaikki löytyy sieltä, kuin kaivautuu Raamatuun kuin kulta kaivokseen, ei ne ole harha oppeja vaan sinä tarvitset enempi Raamatun tutkimista, pyydä Herran apua sano minä olen tyhjä opeta minulle mikä on totuus, kun on niin monta tietä taivaaseen, näin minä rukoilin kun tulin uskoon, ja usko tai älä mutta Jumala opetti minua aivan kädestä pitäen ilman opettajaa.
Valitan, minulla ei ole yhtään Ellenin kirjaa!
Lähdeviitteet:
1. Holbrook, "What God's Law Means to Me", Adventist Review, 15.1.1987, s. 16.
2. White, Selected Messages I, s. 235.
3. Sama s. 218.
4. Vrt. The Westminster Confession of Faith, A.D. 1647, luku XIX, Philip Schaffin teoksessa The Creeds of Christendom, osa 3, s.640 - 644. (Tässä kirjassa noudatetaan alkuperäistä käskyjaotusta, jossa 1. käsky kieltää muut jumalat, 2. jumalankuvan kumartamisen, 3. Jumalan nimen väärinkäytön. Vastaavasti 10. käsky sisältää kiellon himoita (tavoitella) toisen omaa, eikä käskyä ole jaettu kahtia, kuten katolisessa ja luterilaisessa katekismuksessa on menetelty kymmenluvun saamiseksi täyteen, koska 2. käsky on jätetty pois. - Suom. huom.)
5. Ks. Taylor G. Bunch, The Ten Commandments (Washington, D.C: Review and Herald, 1944), s. 35,36.
6. "Ten Commandments", SDA Bible Dictionary, rev.ed., s. 1106.
7. Mooseksen laki voi myös viitata siihen Vanhan testamentin osaan, jota nimitetään Pentateukiksi - Raamatun ensimmäiset viisi kirjaa (Luuk. 24:-44; Ap.t. 28:-23).
8. Liiton kirjaan oli sisällytetty tiettyjä siviilioikeudellisia ja jumalanpalvelusmenoihin liittyviä säännöksiä. Siviilioikeudelliset säädökset eivät olleet lisäyksiä dekalogiin, vaan niissä annettiin vain ohjeita kymmenen käskyn laajojen periaatteiden soveltamisesta. Jumalanpalvelusmenoja koskevat säädökset edustivat evankeliumia osoittaessaan, miten syntinen voi saada rikkomuksensa anteeksi ja armahduksen. Näin ollen dekalogi oli liiton hallitseva elementti. Vrt. Jer. 7:21 - 23; Francis D. Nichol, Answers to Objections (Washington, D.C.: Review and Herald, 1952), s. 62 - 68.
9. Arnold V. Wallenkampf, "Is Conscience a Safe Guide?" Review and Herald, 11.4.1983, s. 6.
10. Jotkut ovat tulkinneet Paavalin sanat "Kristus on lain loppu" siten, että lain tarkoitus on johtaa meidät tilanteeseen, jossa näemme syntisyytemme ja tulemme Kristuksen luo saadaksemme anteeksi ja uskon kautta hänen vanhurskautensa. (Tässä merkityksessä sanaa (kreik. telos) käytetään myös 1.Tess.- 1:-5; Jaak. 5:11 ja 1.Piet. -1:-9.) Ks. myös viitettä 23.
11. Vrt. SDA Bible Commentary, rev.ed., vol.6, s. 961; White, Selected Messages, book 1, s.233. Seremonialaki oli myös kasvattaja, joka johti ihmistä Kristuksen luo, mutta toisella tavoin. Pyhäkköpalvelus siihen kuuluvine uhreineen ohjasi syntisen huomion siihen anteeksiantamukseen, jonka tulevan Jumalan Karitsan, Jeesuksen Kristuksen, veri teki mahdolliseksi, ja näin seremonialaki opetti ihmiselle evankeliumia armosta. Sen tarkoituksena oli synnyttää rakkautta Jumalan lakia kohtaan, kun taas uhrit kuvasivat Jumalan rakkautta Kristuksessa.
12. Sama s. 213.
13. White, Alfa ja omega 4, s. 283.
14. Vrt. White, Elämä ja kasvatus, s. 165 - 173.
15. Seuraavat historialliset tunnustukirjat ja uskontunnustukset korostavat lain pysyvyyttä: - - -
16. Katso viittauksia ensimmäiseen ja toiseen käskyyn 1.Moos. 35:1 - 4; neljänteen 1.Moos. 2:1 - 3; viidenteen 1.Moos. 18:29; kuudenteen 1.Moos. 4:8 - 11; seitsemänteen 1.Moos. 39:7 - 9; 19:1 - 10; kahdeksanteen 1.Moos. 44:8; yhdeksänteen 1.Moos. 12:11 - 20; 20:1 - 10 ja kymmenenteen 1.Moos. 27.
17. Froom, Prophetic Faith of Our Fathers, vol. 1, s. 456, 894; vol. 2, s. 528,784; vol. 3, s. 252,744; vol. 4, s. 392,846.
18. Questions on Doctrine, s. 142.
19. Kain ja Abel tunsivat hyvin uhrijärjestelmän (1. Moos. 4:3 - 5; Hepr. 11:4). On todennäköistä, että Aadamin ja Eevan ensimmäiset vaatteet (1.Moos. 3:21) oli tehty heidän syntiensä sovittamiseksi uhrattujen eläinten nahoista.
20. Ks. esim. seuraavat historialliset uskontunnustukset: The Westminster Confession of Faith, the Irish Articles of Religion; the Savoy Declaration, the Philadelphia Confession ja the Methodist Articles of Religion.
21. Vrt. The SDA Bible Commentary, rev.ed., vol. 6, s. 204; White, Alfa ja omega 1, s. 344, 345.
22. Calvin, Commenting on a Harmony of the Evangelists, trans. by William Pringle (Grand Rapids: Wm. B. Eerdmans, 1949), vol. 1, s. 277.
23. The SDA Bible Commentary, rev.ed., vol. 6, s. 541,542.
24. Toiset ovat tulkinneet sanojen "Kristus on lain loppu" merkitsevän sitä, että Kristus on lain tarkoitus tai päämäärä (vrt. Gal.-3:-24) tai lain täyttymys (vrt. Matt.-5: - 17). Kuitenkin käsitys, jonka mukaan Kristuksessa loppuu lain käyttö pelastuksen välineenä (vrt. Room.-6:-14) näyttää sopivan parhaiten jakeen (Room.10:4) tekstiyhteyteen. "Paavali asettaa vastakkain Jumalan tavan vanhurskauttaa ihminen uskosta ja ihmisen yrityksen saavuttaa vanhurskaus lain avulla. Evankeliumin sanoma on se, että Kristus on lain loppu sikäli kuin lakia yritetään käyttää keinona vanhurskauttamiseen, koska vanhurskaus voidaan vastaanottaa vain uskossa" (The SDA Bible Commentary, rev.ed., vol. 6, s.595). Vrt. White, Selected Messages, book 1, s.394.
25. Nichol, Answers to Objections, s. 100,101.
Huoneen kadonneita lampaita etsimään. Joten onhan näillä toisillakin lampailla mahdollisuus
päästä Tämän Hyvän paimenen Ohjaavan käden alle.
Jeesus sanoo hänellä olevan muitakin lampaita,
jotka eivät ole peräisin tästä samasta lammas
laumasta. Onhan Jeesus itse antanut suositukset
, kuinka on mahdollista päästä tähän Jeesuksen
lammas laumaan.
Muukalainen
Kun Jeesus otti kantaa mm. sapattin, niin Hän eli ja julisti Jumalan sanaa juutalaisten keskuudessa.
Tuolloin lakia ei oltu vieltä "täytetty"
Pankaa kuitenkin merkille Hänen viimeiset sanansa ristillä " Se on täytetty".
Tässä vaiheessa todella laki vasta täytettin, ja se naulittiin ristiin, kuten mm. Paavali se totesi.
Pyhä-Henki on näköjään avannut sinulle kirjoituksia.En ole ennen osannut ajatela asia noin selkeästi vaikka olen tiennyt ettei sapatti kristitylle kuulu.
Jumalan lait ovat ikuiset ja muuttumattomat! Jeesus sanoo: ”en tullut lakia enkä profetoita kuomamaan vaan täyttämään! ” Elikkä kaikki ne ennustukset, säädökset, jotka varjona liittyivät karitsaan kumoutuivat ristillä, koska Jeesus oli se karitsa. Jeesus täytti ne ennustukset.
Tuo on ollut mielessä jo pitkän aikaa, mutta nyt se vaan tuli kirkkaasti esille.
Noin maallisesti ajatellen Jeesushan ei ollut vielä suorittanut Isänsä antamaa tehtävää loppuun, silloin kun hän fariseusten kanssa joutui kiistelyyn sapattina.
Siis vasta juuri hetki ennen kuolemaansa Hän sanoi viimeiset sanansa " Se on täytetty", ja tällöin vasta toteutui Hänen tehtävänsä lopullisesti.
Ja Hyvää alkanutta Vuotta 2007 ja Jumalan siunausta.
Jeesushan ei syntiä tehnyt.
Jeesus vuodatti risillä verensä meidän syntiemme tähden ja tässä on sovitus.