On selvää, että Jehovan todistajien työssä tarvitaan rahaa. Valtakunnansalien, konventtisalien, haaratoimistojen, kirjapainojen ja Beetel-kotien rakentamiseen menee rahaa, ja sitä kuluu myös niiden ylläpitoon. Raamatun tutkimiseen tarkoitetun kirjallisuudenkin valmistaminen ja levittäminen maksaa.
Miten tämä kaikki rahoitetaan?
Miten tämä kaikki rahoitetaan?
Vastaukset 82
Vanhimmat
Vapaaehtoisilla lahjoituksilla
Jehovan todistajien työn vastustajat ovat levitelleet asiasta perusteettomia olettamuksia.
Todisteet kuitenkin tukevat sitä vastausta, jonka todistajat itse antavat. Heidän vastauksensa on, että suurimman osan työstä tekevät vapaaehtoiset työntekijät, jotka eivät odota eivätkä halua palveluksistaan rahakorvausta, ja organisaatiokulut peitetään vapaaehtoisin lahjoituksin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jehovan_todistajat#Toiminnan_rahoitus
Jokaisella Jehovan todistajien seurakunnalla on tarkoituksenmukaisia lahjalaatikoita, joihin ihmiset voivat panna lahjoituksia — silloin kun he haluavat ja jos he voivat. Asia hoidetaan niin, että muut eivät yleensä tiedä, mitä itse kukin tekee. Lahjoitus on ihmisen ja Jumalan välinen asia.
Kenellekään ei makseta palkkaa, mutta kokouspaikan ylläpito vaatii rahaa. Seurakunnan jäseniä täytyy siksi informoida tilanteesta. Yli 70 vuotta sitten Vartiotornissa mainittiin yksiselitteisesti, ettei lahjoituksia tulisi pyytää tai vaatia — tulisi vain selvästi ja rehellisesti esittää tosiasiat. Tämän näkökannan mukaisesti seurakunnan kokouksissa ei käsitellä kovin usein raha-asioita.
Joskus syntyy kuitenkin erikoistarpeita. Voi olla, että suunnitellaan valtakunnansalin kunnostamista tai laajentamista tai kenties uuden salin rakentamista. Saadakseen selville käytettävissä olevien varojen määrän vanhimmat voivat pyytää seurakuntalaisia kirjoittamaan paperilapuille, mitä kukin heistä arvelee voivansa lahjoittaa hankkeeseen tai miten paljon he kenties voivat luovuttaa käyttöön joiksikin vuosiksi. Lisäksi vanhimmat voivat pyytää yksilöitä tai perheitä kirjoittamaan lapuille, mitä he ajattelevat voivansa Jehovan siunauksen ansiosta lahjoittaa viikoittain tai kuukausittain. Näille lapuille ei kirjoiteta mitään nimiä. Ne eivät ole sitoumuksia, vaan luovat perustan järkevälle suunnittelulle (Luuk. 14:28–30).
Jehovan todistajien toiminta rahoitetaan osittain kirjallisuusmyynnillä. Noita julkaisuja tuottavat ilmaistyötä tekevät järjestö-orjat.
Toinen rahoitusmuoto on seurakuntien järjestö-orjat, joille joka kuukausi muistutetaan lahjoitusten tärkeydestä. Jokaiselle annetaan siis vapaaehtoinen velvollisuus lahjoittaa säännöllisesti rahaa järjestölle.
Kolmas rahoitusmuoto on testamentit ja suorat lahjoitukset järjestölle. Noista testamenttien tekemisistä ja niiden laatimisen opastuksista kerrotaan säännöllisesti järjestön tuottamissa julkaisuissa.
ram-bo kirjoitti:
>>Jehovan todistajien toiminta rahoitetaan osittain kirjallisuusmyynnillä.
Kirjallisuus myydään saleilla eli seurakuntalaiset maksavat ottamansa kirjallisuuden ja toivovat saavansa siitä vastaavansuuruisen lahjoituksen niiltä, joille kirjallisuuttaan tyrkyttävät.
Käytännössä kyse on siis Suomessakin jo moneen kertaan eri yhteyksissä kielletystä pyramidi-mallista, jossa jälleenmyyjän on ensin lunastettava tuo myyntivarasto itselleen ja kannettava sitten riski siitä, saako myytyä sitä riittävän hyvällä menestyksellä eteenpäin.
Sen lisäksi tuota jälleenmyyntiä pakon edessä harrastavan järjestö-orjan on myös lahjoitettava säännöllisesti varojaan seurakunnan ja järjestön toiminnan tukemiseksi.
>>>joille joka kuukausi muistutetaan lahjoitusten tärkeydestä.
Seurakuntalaiset lahjoittavat sopivaksi katsomansa summan.
Kirjallisuuden kohdalla he maksavat siitä.
Seurakuntalaiset lahjoittavat siitä sopimaksi katsomansa summan.
MAksu on aina maksu hoidetaan se sitten kirjapöydän kassaan, jolloin se ehkä olisi verollista, tai verottomana veroja kiertäen suoraan lahjalaatikkoon.
>>Maailmankeskuksen toimintakin on vaatinut varoja.
Kun Vartiotornin raamattu- ja traktaattiseura ensimmäisen maailmansodan jälkeen havaitsi edulliseksi painaa ja sitoa kirjansa itse, tarpeelliset koneet ostettiin yksityishenkilöiden, Jehovan palvelijoiden, nimissä. Sen sijaan että Seura olisi hyödyttänyt jotakin kaupallista kirjapainoa, se käytti valmistuskustannuksista yli jääneen osuuden laitehankintoihin otetun velan kuukausittaisiin lyhennyksiin. Kun velka oli maksettu, korvaus, joka useista levitettävistä julkaisuista perittiin, pudotettiin noin puoleen entisestä. Näin edistettiin hyvän uutisen saarnaamista, ei rikastutettu Vartiotorni-seuraa.
Muutaman vuoden kuluttua ilmeni, että päätoimistossa tarvittiin suurempia tiloja maailmanlaajuisesta Valtakunnan saarnaamisesta huolehtimiseksi. Järjestön kasvaessa ja saarnaamistoiminnan tehostuessa on käynyt yhä uudelleen tarpeelliseksi suurentaa näitä tiloja. Sen sijaan että Seura olisi turvautunut pankkeihin saadakseen tarvittavat varat maailmankeskuksen New Yorkissa ja sen ulkopuolella olevien toimistojen ja kirjapainojen sekä niihin liittyvien muiden tilojen laajentamiseksi ja varustamiseksi, se on selittänyt tarpeen veljille. Näin ei ole tapahtunut usein, vaan ainoastaan 12 kertaa 65 vuoden aikana.
Rahaa ei ole koskaan pyydetty. Kaikille halukkaille on kerrottu, että he voivat antaa lahjoituksia. Niille, jotka ovat päättäneet lainata varoja, on luvattu, että odottamattoman ja kiireellisen rahantarpeen ilmaantuessa heidän lainansa maksetaan takaisin heti, kun he pyytävät sitä. Seura on siis pyrkinyt hoitamaan asiat niin, ettei mitään vaikeuksia aiheutuisi yksilöille eikä seurakunnille, jotka ovat huomaavaisesti antaneet varojaan käytettäväksi. Jehovan todistajilta tulleiden lahjoitusten ansiosta Seura on aina voinut maksaa takaisin kaikki lainat. Seuralle lähetettyjä lahjoituksia ei koskaan pidetä itsestään selvinä. Niihin vastataan, mikäli mahdollista, kirjeellä tai muulla arvostusta ilmaisevalla tavalla.
Järjestön työ ei ole joidenkuiden varakkaiden ihmisten lahjoitusten varassa. Useimmat lahjoitukset tulevat ihmisiltä, joilla on vain vaatimattomat tulot ja joista monilla on hyvin vähän maallista omaisuutta. Heidän joukossaan on lapsia, jotka haluavat tällä tavoin tukea Valtakunnan työtä. Kaikkien näiden lahjoittajien sydämeen vaikuttava voima on syvä arvostus Jehovan hyvyyttä kohtaan ja halu auttaa toisia saamaan tietoa hänen armollisista anneistaan. (Vrt. Mark. 12:42–44.)>> - Jehovan todistajat -
Tuo kirjoitus tuntuu Jehovan todistajalta luontevalta selitykseltä.
Jokainen normaalisti omilla aivoillaan ajatteleva ihminen näkee kuitenkin heti, että kysehän on suorasta kerjäämisestä. Tuota kerjäämistä minäkin kuuntelin kauan aikaa pitäen sitä aivan normaalina toimintana. Ei tullut koskaan mieleenikään, että olisin miettinyt sitä, miksi järjestön omaisuus kasvaa kaikenaikaa ja silti pitää pyytää aina vain enemmän rahaa.
Nyt tuon ryöväämisen näkee hyvin selvästi.
On se vain kummallista, miten sokeaksi henkinen itsesuojeluvaisto ihmisen voi tehdä.
Koska varhaiskristityt vaelsivat totuudessa, he noudattivat apostoli Pietarin neuvoa: "Säilyttäkää käytöksenne hyvänä kansakuntien keskuudessa, jotta he siinä, missä he puhuvat teitä vastaan kuin olisitte pahantekijöitä, teidän hyvien tekojenne johdosta, joiden silminnäkijöitä he ovat, kirkastaisivat Jumalaa hänen tarkastuspäivänään." (1. Pietarin kirje 2:12.)
Jehovan todistajat suhtautuvat noihin sanoihin vakavasti.
Luukkaan evankeliumi 12:33
Myykää, mitä teillä on, ja antakaa almuja; hankkikaa itsellenne kulumattomat kukkarot, loppumaton aarre taivaisiin, mihin ei varas ulotu ja missä koi ei turmele.
>>Koska varhaiskristityt vaelsivat totuudessa,
>>Jehovan todistajat suhtautuvat noihin sanoihin vakavasti.
Yksittäisistä jehovantodistajista en osaa sanoa, mutta Vartiotorniseura haistattaa pitkät varhaiskristityillä.
Jaa miksikö? Siitä miljoonien joukosta ei löytynyt edes 144000 joukkoa, olivat niin paljolti nimikristittyjä, siis Vt-seuran kirjallisen materiaalin mukaan.
Nytkö olettekin tät mieltä? Ensin moititte siitä, kun Jt:t lahjoittavat varoja. Nyt sitten toisinpäin?
Onko kirjalllisuus kaupallinen tuote, kuten on monilla muilla uskonnoilla. Helluntailaiset ja luterilaiset myyvät kirjoja, heidän kirjoilleen on määrätty hinta, jolla kirjan saa ostaa omakseen.
Vaikka kirjallisuus vaikuttaa edulliselta, on muistettava että sen tuotantokustannukset ovat ILMAISTYÖN johdosta hyvin pienet.
Järjestö-orjat tekevät ilmaiseksi työtä painoissa ja myynnissä.
Vuonna 1992 valmistettiin raamatullista kirjallisuutta maailmankeskuksessa ja 32 haaratoimistossa kautta maailman. Sitä tuotettiin runsaasti Jehovan todistajien levitettäväksi. Mitään ei kuitenkaan tehty kaupallisen voiton saamiseksi. Sitä, millä kielillä kirjallisuutta painettaisiin ja mihin maihin sitä lähetettäisiin, ei ratkaistu kannattavuuden perusteella, vaan yksinomaan sen perusteella, miten saataisiin tehdyksi se työ, jonka Jeesus Kristus uskoi seuraajilleen.
Jo heinäkuussa vuonna 1879 aivan ensimmäisessä englanninkielisessä Vartiotornissa ilmoitettiin, että ne, jotka olivat liian köyhiä voidakseen maksaa tilauksesta (silloin ainoastaan 50 senttiä vuodessa), voisivat saada sen ilmaiseksi, kunhan vain lähettäisivät kirjeitse pyyntönsä. Päätavoite oli auttaa ihmisiä saamaan tietoa Jehovan suurenmoisesta tarkoituksesta.
Kenttäpalvelukseen osallistuvat eivät tavoittele taloudellista voittoa. He lahjoittavat aikaansa ja maksavat omat matkakulunsa. Jos joku osoittaa kiinnostusta, he sopivat palaamisesta kerran viikossa antamaan täysin veloituksetta henkilökohtaista opetusta Raamatusta. Vain rakkaus Jumalaa ja lähimmäistään kohtaan voi saada heidät jatkuvasti osallistumaan sellaiseen toimintaan, vaikka heidän tapaamansa ihmiset ovat usein välinpitämättömiä ja suoranaisia vastustajia.
3 Kun puhuteltava on kysynyt, paljonko kirjallisuus maksaa, voisit sanoa:
▪ "Nämä julkaisut ovat osa maailmanlaajuista opetustyötä, jota tuetaan vapaaehtoisin lahjoituksin. Jos sinä haluat antaa lahjoituksen työmme hyväksi, viemme sen eteenpäin."
4 Tai voisit vastata:
▪ "Kirjallisuuttamme ei ole hinnoiteltu, koska työtämme tuetaan vapaaehtoisin lahjoituksin. Jos haluat antaa pienen lahjoituksen, huolehdimme siitä, että se käytetään maailmanlaajuiseen saarnaamistyöhön."
Tai voisit sanoa:
▪ "Tarjoamme kirjallisuuttamme kaikille niille, joita kiinnostaa saada lisää tietoa Raamatusta. Jos joku haluaa antaa pienen lahjoituksen tämän maailmanlaajuisen työn hyväksi, viemme sen eteenpäin."
>>Saadaanko kirjallisuudesta voittoa?
Kyllä toiminta on kannattavaa eli rahaa saadaan enemmän kuin sitä kulutetaan painamiseen. Muutenhan Jehovan todistajien järjestöllä ei olisi merkittävää omaisuutta ja kiinteistöjä ympäri maailmaa.
"Vartiotorni-seura ei julkaise lukuja omaisuudestaan tai toiminnan taloudellisesta laajuudesta. Vuonna 2003 Newsday.com-julkaisu sijoitti New Yorkiin rekisteröidyn Vartiotorni-seuran "New York City Top Private Companies 2003" -listan 34. sijalle sen vuosittaisten 951 miljoonan dollarin tulojen perusteella."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jehovan_todistajat#Toiminnan_rahoitus
Jt:t koittavat kilvan selitellä, kuinka mistään ei tule voittoa eikä järjestö ole rikas.
Mieti tuota selittelyä tämän tosiasian rinnalla:
- kirjapainojen ja painokoneiden määrää on jouduttu lisäämään lähestulkoon räjähdysmäisesti 1920-luvulta lähtien aina meidän päiviimme ja tilanne jatkuu samana
- kirjapainorakennusten lisäksi on jouduttu noita ilmaistyötä tekeviä järjestö-orjia varten rakentamaan lukuisia muitakin rakennuksia
- mm. Suomessa KAIKKI Jehovan todistajien valtakunnan salit ovat tuon järjestön omaisuutta. Sama tilanne on myös kaikissa muissakin maissa.
- kaikkien eri maiden valtaisat haaratoimistorakennelmat ovat järjestön omaisuutta
Omaisuus on nykyisin kasvanut käsittämättömän suureksi tuhansien miljardien eurojen arvoiseksi kiinteistömassaksi.
Aika hyvin työltä, joka ei missään vaiheessa tuota voittoa. Vai mitä?
>>Onko kirjalllisuus kaupallinen tuote, kuten on monilla muilla uskonnoilla.
Kyllä se on, mutta hieman eri tavalla kuin monella muulla. Jotta verotuksen kanssa ei tulisi ongelmia, niin Vt-seura 'yksinkertaisti' maailmanlaajuisesti asian sellaiseksi, että tuotteet saa haltuunsa ilman mammonan transaktiota, mutta seurakuntatasolla odotetaan vastaavaa määrää lahjoituksia, koska lahjoitukset eivät ole veronalaisia. Näin yksilötasolla voi maksun siirtää kollektiivitasolle.
En ole Suomesta kuullut, että seurakunnalle olisi lähetetty lasku siitä syystä, että Tikkurilaan tilitetty lahjoitusmäärä olisi alittanut seurakunnan tilaaman materiaalin arvon. Joko me perikansallisesti pyrimme täyttämään direktiivit, tai oli syy missä hyvänsä, niin USA:ssa menetellään tällä tavalla.
Graafisella alalla edelleenkin työskentelevänä laskin kerran lehtien painokustannuksia ajalta, jolloin lehdille ilmoitettiin markkamääräinen hinta. Tulin siihen tulokseen, että tuolloinkin lehdistä pyydetyllä hinnalla päästiin jonkin verran voitolle. Kokonaan oma asiansa on, että Suomi on lehtien kokonaispainoksessa pikkutekijä.
Hinnan laskeminen on käytännössä mahdotonta, koska työntekijöiden täydellisestä ylläpidosta johtuvat kulut, ynnä kiinteistö kulut jäävät arvauksiksi. Toiseksi, suomi painaa myös afrikkaan, josta ei tule mahdollisesti ollenkaan lahjoituksia. Nämä asita pyritään aktiivisesti unohtamaan.
Niin ja kuka olikaan sen omaisuuden käyttäjä/hyödynsaaja?
Yrität unohtaa, että ylijäämällä myös painetaan kehitysmaihin. Et siis ole rehellinen alkuunkaan.
Jos tämä Vartiotornin liiketoimintakonsepti vapaaehtoisine lahjoituksineen ei olisi kannattava, niin eiköhän firma olisi jo kupsahtanut.
Niin, tarkoitushan ei ole saarnaamisen supistaminen vaan laajentaminen. Kaikki ylijäämä on toivottavaa.
Onko sinulla tietoa siitä, keitä omaisuuden omistajat ovat?
Kun mistään ei tule voittoa, niin mistä tuo jättiomaisuus on peräisin?
Jehova livauttanut tilille rahaa?
Jokin parempi selitys?
>>Niin, tarkoitushan ei ole saarnaamisen supistaminen vaan laajentaminen. Kaikki ylijäämä on toivottavaa.
Niin, kun on täysin selvää, että VT-seuran lehdenpainanta & lahjoituskeräysbisnes on voitollista ja kannattavaa, niin miksi sen myöntäminen on jehoville niin kova paikka?
Milloin jotain tappiollista on voitu jatkaa kovinkaan pitkään? Miten siiis toiminta rahoitetaan? Lahjoituksilla. Tämän mmyöntäminen on eräille tahoille ylitsepääsemätön paiikka. Saarnaamisen laajentaminen on tavoite.
Mikä jättiomaisuus?
Vaikka lahjoituksina 100 vuoden ajalta. Tuo jättiomaisuus, kuten sanomasi kuuluu, on vain kuluja tuottavaa kiinteistöä yms.
Tulojen vai lahjoitusten
>>Miten siiis toiminta rahoitetaan? Lahjoituksilla. Tämän mmyöntäminen on eräille tahoille ylitsepääsemätön paiikka.>>
Miksi se olisi ylitsepääsemätön paikka? Ei minun nähdäkseni sitä ole vaikeaa myöntää. Olennaista on, että homma tuottaa voittoa. Se, että onko hinnasto paperilla vai ihmisten päässä on sivuseikka kun asiaa tarkastellaan siitä näkökulmasta, onko VT-seura voittoa lehtibisneksellä tekevä korporaatio.
Rahastusmallin toimivuus on se mikä tässä ratkaisee ja se on todistettu. Se tuottaa uskonnollista kirjallisuutta ja saa hyvän tuoton vapaaehtoisina lahjoituksina.
sen omistaa vartiotoni ja traktaattiseura. Osakkeenomistajat eivät saa osinkoja, se on määrätty jo perustettessa.
Toiminnan päätarkoitus kuitenkin on saarnaaminen.
Tuo kaikki on iloista kuultavaa, että Jt:llä menee hyvin.
Tuo Raymond Franz on elävä todiste siitä, että osinkoja ei jaeta. Hän joutui taloutensa pönkittämiseksi keksimään elämätarinansa niinkin huimaksi, että sai siitä uutiskynnyksen ylittävän teoksen. Ei sitä teosta muuten olisi luopiot ottaneet myyntiartikkelikseen.
Eipä näyttänyt Raymond Franz asuvan loistoasunnossa ja autoilevan autonkuljettajineen, ainakaan ennen kirjansa myyntituottoja.
Vain luonnolliset henkilöt eli ihmiset omistavat viimekädessä. Ei mitkään seurat tai järjestöt, jotka ovat vain työvälineitä ja välikappaleita.
Osinko on vain yksi tapa hyötyä omaisuudestaan.
Hän ei omistanut seuran osakkeita.
Esitätkö täällä vain virkasi puolesta tyhmää vai oletko ihan oikeasti noin lapsellisesti ajatteleva ja uskova?
>>Seura väitti tätä toimenpidettä mielivaltaiseksi ja ryhtyi aikaa vieviin ponnisteluihin oikaistakseen vääryyden hallinnollisella tasolla. Seura laati perusteellisen muistion, joka osoitti Seuran luonteen yksinomaan uskonnolliseksi. Asia esitettiin verolautakunnalle. Verovapautta ei kuitenkaan myönnetty, ja niin Seura haastoi kaupungin oikeuteen.
Ensin New Yorkin osavaltion New Yorkin kreivikunnan korkein oikeus sääti, että kaupunki oli väärässä: Seuran omaisuus ei kuulunut verotettavaan omaisuuteen. Kaupunki valitti jutusta valitusjaostoon, mutta hävisi jälleen. Verolautakunnan sallittiin kuitenkin valittaa jutusta New Yorkin osavaltion valitustuomioistuimeen. Siellä kaupunki hävisi jutun kolmannen kerran. Tuomari Jones huomautti oikein: "Sanat, joita sen järjestönimessä [so. Vartiotornin Raamattu- ja Traktaattiseura] käytetään, eivät sulje pois mitään tietoa tarkoituksista, joita täyttämään Seura järjestettiin ja sitä johdetaan. Se järjestettiin uskonnollisia tarkoituksia edistäväksi yhdistykseksi."
Kaupunki ei voinut valittaa jutussa pitemmälle. Se määrättiin maksamaan takaisin kaikki Seuralta otetut verorahat korkoineen ja korvaamaan Seuralle aiheutuneet kulut.>> (Herätkää! 22/12 1974)
Anteeksi nyt vielä kerran, mutta minun on pakko sanoa tämä asia "ääneen". Vaikuttaa aivan siltä kuin keskustelisin jonkun totaalisen tyhmän mutta hölmön ihmisen kanssa. Kuitenkin kirjoitat välillä järkevänkin tuntuisesti.
Jos joku ihminen omistaa Suomessa 10 miljoonan edestä kiinteistöjä, niin sinä et siis pidä häntä rikkaana? Eikä varmaan verottajakaan?
>>Vuonna 1983 pidetyissä "Valtakunnan ykseyden" piirikonventeissa hallintoelin hahmotteli järjestelyn, joka edellytti 2. Korinttolaiskirjeen 8:14, 15:ssä esitetyn periaatteen soveltamista. Tuossa raamatunkohdassa kannustetaan, että ne, joilla on ylijäämää, antaisivat sen korvata muiden puutteen, jotta "syntyisi tasaus". Siten niillä, joilla on vähän, ei ole niin vähän, että heidän olisi vaikea ponnistella Jehovan palveluksessa.
Jokaista seurakuntaa kehotettiin hankkimaan laatikko, jossa olisi teksti "Lahjoituksia Seuran valtakunnansalirahastoon". Kaikki tuohon laatikkoon pantu raha käytettäisiin vain tuohon tarkoitukseen. Kautta koko maan lahjoitetut varat olisivat siten käytettävissä niiden seurakuntien puutteen korvaamiseksi, jotka tarvitsisivat välttämättä valtakunnansalia, mutta eivät pystyisi hankkimaan sitä paikallisten pankkien asettamilla ehdoilla. Tutkittuaan huolellisesti, missä tarve oli todella kipein, Seura alkoi luovuttaa tuota rahaa niiden seurakuntien käyttöön, joiden piti rakentaa tai muulla tavoin hankkia uusia valtakunnansaleja. Kun saatiin lisää lahjoituksia ja lainoja maksettiin takaisin (niissä maissa, joissa se oli mahdollista), voitiin auttaa taas muita seurakuntia.
Tämä järjestely käynnistyi ensin Yhdysvalloissa ja Kanadassa, ja se on sen jälkeen laajentunut yli 30 maahan Eurooppaan, Afrikkaan, Latinalaiseen Amerikkaan ja Kaukoitään. Vuoteen 1992 mennessä oli pelkästään kahdeksassa maassa käytetty rahaa jo 2 737 valtakunnansaliin, joissa kokoontuu 3 840 seurakuntaa.
Myös tämän järjestelyn ulkopuolella olevissa maissa hallintoelin on pyrkinyt muulla tavoin järjestämään apua seurakunnille, jotka tarvitsevat kipeästi valtakunnansaleja, mutta eivät pysty rahoittamaan niitä paikallisesti. Siten on tapahtunut tasaus, niin että niillä, joilla on ollut vähän, ei ole ollut liian vähän.>> (Jehovan todistajat - Jumalan valtakunnan julistajia)
*RaMbo* kirjoitti:
>>Jos joku ihminen omistaa Suomessa 10 miljoonan edestä kiinteistöjä, niin sinä et siis pidä häntä rikkaana?>>
Kiinteistöt tyhjillään, ilman vuokralaisia. Silti lämmitys- ja muut ylläpitokustannukset rasitteina.
Järjestöllä menee hyvin, mutta ei se tarkoita että sinulla menee hyvin.
Sitäpaitsi kaivahan taas seuraavassa kokouksessa kuvettasi, että järjestöllä menisi vieläkin paremmin.
kyllähän tämän päivän talousihmisillä on keino laskea kulut niin kiinteistöjen hoitoon kuin ihmisten ylläpitoon.ja niin tehdään mutta Vt seura salaa että saadaan orjat pidettyä ruodussa ja lahjoittamaan lisää ahneus on pohjaton
Jos sä oli jt aikonasi siivestäjä, niin mä en sitä ole. Mä maksan ne kulut, joita MÄ katson mun osakseni koituvan.
Joka kuukausi luetaan lavalta kuukauden kulut ja saadut lahjoitukset. Jokainen osaa siitä laskea mielessään, missä mennään.
Vanhempani aikoinaan ja minä omana aikanani olemme varmasti yhdessä tai erikseen (miten vain) laskettuna lahjoittaneet järjestölle enemmän, kuin sinä kykenet milloinkaan elämässäsi antamaan.
Mutta maksele sinä vain roposistasi sen mikä irtoaa ja elä onnellisena haavemaailmassasi. Sen aikaa kun sen kulissit pystyssä vielä pysyvät.
Teidän kulissit ovat jo romahtaneet alas, ei ole jäänyt kiveä kiven päälle :D
Kustannusosakeyhtiö Kotimaa on viestintäkonserni, joka perustettiin sata vuotta sitten (1905) julkaisemaan Kotimaa-lehteä.
Konserniin kuuluvat tytäryhtiöinä Suomen suurin kristillinen kirjankustantaja Kirjapaja Oy, seurakunta- ja järjestölehtiä kustantava Suomen Kirkko-Mediat Oy, kirjakauppa Kirja-Kotimaa Oy sekä internet-palveluja tuottava CredoNet Oy.
Konsernin viime tilikauden liikevaihto oli yli 17 milj. €.
Kustannusosakeyhtiö Kotimaan pääomistaja on seurakuntien ja kristillisten järjestöjen kattojärjestö Kirkkopalvelut ry.
http://www.kirkkojyvaskyla.net/fin/uutiset/index.php?id=39&kansio=1&rap_id=1116&PHPSESSID=1a59e1a42ef394cb20d177774aab02cf
9. KIRKON TALOUS
Kirkon talous siirtyi muun Suomen mukana markoista euroihin vuoden 2002 alussa. Kirkon saamat verotulot vuonna 2002 olivat yhteensä 826 miljoonaa euroa (5,7 % enemmän kuin vuonna 2001). Kirkollisveron tuotto vuonna 2002 oli 727 miljoonaa euroa (+8,4 %). Tässä oli mukana tavallista enemmän tilityksiä edellisiltä vuosilta. Yhteisöveron tuotto oli noin 99 miljoonaa euroa (–10,8 %). Yhteisöveron tuotto väheni vuonna 2002 eniten Helsingin ja Kuopion hiippakuntien alueilla ja kasvoi eniten Oulun hiippakunnan alueella.
http://www.evl.fi/kkh/ktk/katsaus/index.html#talous
"Jyväskylän kaupunkiseurakunta on tällä hetkellä Suomen ev.lut. kirkon suurin seurakunta.
Seurakunnalla on 31 kiinteistöä, joista kirkkoja ja seurakuntakeskuksia on yhdeksän.
Liike- ja toimistotiloja vuokrataan yrityksille."
http://www.kirkkojyvaskyla.net/fin/etusivu/palvelut/kiinteistot/?id=353
"Eläkeraha poiki osakkeissa
Kirkko, valtio ja kunnat saavat sijoittaa eläkevarojaan TEL-yhtiöitä suruttomammin osakkeisiin.
Kirkkohallituksen käytävillä ei ole koskaan nähty nuorten dynaamisten sijoitusammattilaisten joukkoa. Heidät tilallaan istuu pieni ryhmä, joka valvoo tarkkaan, miten omaisuudenhoitajille uskottu sijoitusvarallisuus tuottaa.
Valvottava omaisuus alkaa olla jo melkoinen, sillä 12 vuoden aikana Kirkon eläkerahasto on kasvanut 15 miljoonasta eurosta 550,5 miljoonaan euroon."
http://www.arvopaperi.fi/ap/052005/2
"Tampereen seurakuntayhtymän vuokra-asunnot 2006
Asuntolainoitetut talot
Näihin asuntoihin on samat valintaperusteet kuin kaupungin vuokra-asuntoihin.Vuokravakuus on kahden kuukauden vuokraa vastaava summa."
http://www.tampereenseurakunnat.fi/kiinteistopalvelut/vuokra-asunnot
"Tilinpäätöksessä seurakuntien yhteenlaskettu varallisuus oli 2 634 miljoonaa euroa vuonna 2004 (Lähde: [www.evl.fi])
Tämä on kuitenkin vain kirjanpidollinen arvo, sillä suurin osa seurakunnan omaisuudesta on luullakseni kirjanpidon ulkopuolella, ts. kirkkoja ja hautausmaita ei todennäköisesti kirjata kirjanpidossa varallisuudeksi. Niiden arvon määritys on ainakin tavattoman vaikeaa.
Esimerkiksi Helsingin tuomiokirkon tontin arvoa olisi monimutkaista määritellä, sillä paikalla seisoo rakennus, joka lienee suojeltu. Mikä esimerkiksi Helsingin tuomiokirkon käyttöarvo olisi, jos kirkko joutuisi sen myymään, olisi vaikea vastata. Voisihan ajatella, että siitä voisi asemakaavan muutoksella tehdä ravintolan tai diskon."
http://www.vapaa-ajattelijat.fi/keskustelu/read.php?5,15554,17332
§ § § § § § § § § § § § § §
JOKAINEN VOI HAKEA SEURAKUNTAYHTYMIEN TILINPÄÄTÖKSIÄ GOOGLELLA :seurakuntayhtymien tilinpäätös
"Valkeakosken ja Sääksmäen seurakuntayhtymä
Talous
Seurakuntayhtymän tuloslaskelman mukainen tilikauden tulos vuonna 2005 oli 250.763,55
euroa ylijäämäinen.
Tase 31.12.2005
Oma pääoma yhteensä 8 663 023,08 - "
http://www.valkeakoskenseurakunta.fi/getfile.php%3Ftid%3D127+seurakuntayhtym%C3%A4n+omaisuus&hl=fi&gl=fi&ct=clnk&cd=33&lr=lang_fi
..................................................................................
Kiinteän omaisuutta ei mainita???
"JÄMSÄN-KUOREVEDEN SEURAKUNTAYHTYMÄ
Seurakuntayhtymän tilinpäätös ja toimintakertomus vuodelta 2005
Seurakuntayhtymän tilinpäätös osoittaa 217.713,99 euron ylijäämää. Verotuloja kertyi 0,6 % vähemmän kuin vuonna 2004. Ansioverotuloja tuli 2.315.898 € ja yhteisöveroja 356.182 €. Arvonlisäveron palautuksia saatiin 111.646.50 €.
http://www.jamsa-kuorevesisrky.fi/esittely/poytakirjat.php
...................................................................................
Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymä
"Seurakuntayhtymän tilinpäätös 2,1 miljoonaa euroa ylijäämäinen
Yhtymän nettomääräiset rahoitustuotot kasvoivat huomattavasti ja budjetoitu määrä kasvoi 849 000 eurolla. Verotulot laskivat edellisen vuoden tasosta kahdella prosentilla. Yhteisöverojen määrä kasvoi 1,6 prosentilla. Koko tulos oli ylijäämäinen 2,1 miljoonaa euroa."
http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2004-05-14,104:2:224519,1:0:0:0:0:0:
...................................................................................
"Vaasan seurakuntayhtymän tilinpäätös 31.12.2005 osoittaa ylijäämää 0,2 milj. euroa. Toimintakulut olivat 8,8 milj. euroa (+1,7 %). Verotulot olivat 9,0 milj. euroa (-5,3 %). Seurakuntayhtymä on velaton."
http://www.vaasaevl.fi/Seurakuntayhtyma/Default.aspx?id=316751
http://www.vaasaevl.fi/SuomalainenSeurakunta/_FileRoot/449787.pdf+seurakuntayhtym%C3%A4n+tilinp%C3%A4%C3%A4t%C3%B6s&hl=fi&gl=fi&ct=clnk&cd=29&lr=lang_fi
..................................................................................
Esitys tuloksen käsittelystä
Helsingin seurakuntayhtymän tilikauden tuloksesta ehdotetaan tehtäväksi
seuraavat tilinpäätössiirrot:
Tilikauden tulos 6.631.746,89 euroa
Poistoeron vähennys 278.744,71 euroa
Poistoeron lisäys -10.549.090,45 euroa
Rakennusrahaston vähennys 10.549.090,45 euroa
Tilikauden ylijäämä 6.910.491,60 euroa
https://luottamus.kirkkohelsinki.net/2006/kvsto080606lista.pdf+seurakuntayhtym%C3%A4n+tilinp%C3%A4%C3%A4t%C3%B6s&hl=fi&gl=fi&ct=clnk&cd=6&lr=lang_fi#2
......................................................................................
Kallis ylläpito - henkilöstökulut peräti 62% menoista
"Tulot vuonna 2004 yhteensä 37,9 milj. euroa. Menot vuonna 2004 yhteensä 33,7 milj. euroa"
http://www.tampereenseurakunnat.fi/talous/tilinpaatos
....................................................................................
"Tilinpäätös 2005
Helsingin seurakuntayhtymän
Vuosikatteen määrä oli 11,8 miljoonaa euroa ( 15,7 milj. euroa vuonna 2004) ja tilikauden ylijäämä 6,9 miljoonaa euroa."
http://hsrky.sevennet.net/?deptid=549
katso myös liitetiedostot: tase
http://212.213.116.191/hallinto_ja_taloustoimisto/TP2001.pdf
.................................................................................
"Tilinpäätös ylijäämäinen
Vantaan seurakuntayhtymän tilinpäätös vuodelta 2004 osoittaa noin 230 000 euron ylijäämää. Verotuloja kertyi 24,6 miljoonaa euroa. Henkilöstömenojen osuus verotuloista on 62 % eli 15,4 miljoonaa euroa.
Vuosikate on 2,6 miljoonaa euroa.
Kiinteistötoimen tuotot olivat 6,8 miljoonaa, joista sisäisten vuokrien osuus on 3,1 miljoonaa."
http://www.vantaanseurakunnat.fi/ajankohtaista/page.2005-05-17.8879295425
................................................................................
SEURAKUNTAYHTYMIEN METSÄT
"TURUN JA KAARINAN SEURAKUNTAYHTYMÄN YMPÄRISTÖOHJELMA 2003
Seurakuntayhtymän metsät (150,8 ha) on sertifioitu PEFC -järjestelmän mukaanvuonna 1999"
http://72.14.221.104/search?
q=cache:D73T1r_k91gJ:www.turunseurakunnat.fi/attachments/yhtyma/ymparistotoiminta/ymparistoohjelma2003.pdf+seurakuntayhtym%C3%A4n+mets%C3%A4t&hl=fi&gl=fi&ct=clnk&cd=1&lr=lang_fi
...........................................................................
n.534 ha
"Helsingin seurakuntayhtymän
ympäristöohjelma 2005 –2007
Seurakuntayhtymän varsinaiset metsät on sertifioitu PEFC -järjestelmän mukaan ja si-
jaitsevat kolmen kunnan alueella: Tuupovaarassa 144 ha; Siuntiossa 104 ha; ja Vantaal-
la, Vantaan seurakuntayhtymän kanssa omistetun Rekolan metsien 286 ha:n pinta-alasta
Helsingin osuus on 35,89 %."
http:///search?q=cache:skTK7l0wPh8J:hsrky.sevennet.net/includes/file_download.asp%3Fdeptid%3D2722%26fileid%3D630%26file%3Dymp%C3%A4rist%C3%B6ohjelma%25202005.pdf%26pdf%3D1+seurakuntayhtym%C3%A4n+mets%C3%A4t&hl=fi&gl=fi&ct=clnk&cd=4&lr=lang_fi
...........................................................................
"Kiihtelysvaaran ja Tuupovaaran kuntien liittyminen osaksi Joensuun kaupunkia, aiheuttaa uudistuksia ja muutoksia myös seurakunnissa.
Sensijaan kirkot ja metsät - hieman päälle kaksisataa hehtaaria - siirtyvät Joensuun seurakuntayhtymän omaisuudeksi, talousjohtaja Marjatta Hirvonen Joensuun ev.lut. seurakuntayhtymästä kertoi"
http://www.karjalanmaa.net/cfmldocs/uutinen.cfm?lehti=524&uutinen=2821&arkisto=1
4. SEURAKUNTIEN TALOUDELLINEN ASEMA
Vuoden 1998 tasetietojen mukaan seurakuntien omaisuuden arvo (ilman toimeksiantojen varoja, kuten hautainhoitorahastot) oli noin 12,0 mrd. mk, josta rakennukset muodostivat 5,7 mrd. mk, maa- ja vesialueet 1,0 mrd. mk, koneet ja kalusto 0,5 mrd. mk, aineettomat hyödykkeet (mm. atk-ohjelmat) 0,7 mrd. mk, rahoitusomaisuusarvopaperit 0,9 mrd. mk sekä rahat ja pankkisaamiset 2,6 mrd. mk.
Varsinkin seurakuntien kirkkorakennusten ja niiden maapohjien sekä hautausmaiden rahallisen arvon määrittäminen on vaikeaa, koska tällaista omaisuutta ei käytännössä myydä eikä osteta. Seurakuntien laskentatoimen uudistamisen yhteydessä on omaisuuden alkuarvostus suoritettu vuonna 1999. Tasearvot voivat muuttua merkittävästi vuoden 1998 arvoista.
Seurakunnat omistivat maata vuonna 1998 yhteensä noin 182 000 hehtaaria. Tämä ala edusti vain 0,6 % valtakunnan kokonaismaa-alasta. Seurakuntataloutta kohden laskettuna maaomistuksen keskikoko oli 391 hehtaaria. Seurakuntien maaomaisuudesta oli metsätalousmaata noin 173 000 hehtaaria, maatalousmaata noin 3 850 hehtaaria ja muuta maata noin 5 200 hehtaaria. Metsää omisti yhdeksän seurakuntaa kymmenestä, ja metsämaiden keskikoko oli noin 400 hehtaaria. Muuhun maahan sisältyi muun muassa hautausmaata noin 3 700 hehtaaria.
Seurakuntien kassavarat ja talletukset vuoden 1998 lopussa olivat noin 2,6 mrd. mk. Siitä kertyi korkotuloja lähes 148 milj. mk, eli tuotto oli keskimäärin 5,7 %. Tätä voidaan pitää kohtuullisena, koska korkotaso on ollut matala ja esimerkiksi kuluttajahintaindeksi nousi vuonna 1998 vain 1,4 %. Talletusten määrä on noin 47 % seurakuntien vuosittaisista tulojen määrästä. Vuonna 1999 kassavarat nousivat jo 3,4 mrd. mk:aan.
Seurakuntien sijoitettavissa olevasta varallisuudesta valtaosa oli vuonna 1999 pankkitileillä. Obligaatioita, sijoitusvakuutuksia, korkorahastoja ja yhdistelmärahastoja käytettiin jonkin verran, osakesijoittamista sen sijaan hyvin vähän. Sijoitusten hajauttaminen oli yhteydessä seurakunnan kokoon ja sijoitettavissa olevien rahavarojen määrään. Sijoituksia hajauttivat eniten suuret seurakuntayhtymät ja suuret kaupunkiseurakunnat ja vähiten pienet maaseutuseurakunnat.
http://www.evl.fi/kkh/ktk/kertomus96-99/nelivuotiskertomus-12.shtml
Kirkko on seurannekin käsityksen mukaan osa suura Babylonia. Mitä sinä sellaiselta sitten odottaisit? En ymmärrä, miten kirkon edesottamukset pyhittäisivät vartiotorniseuran vastaavat metkut.
Kaiken tämän lisäksi seura mainostaa olevansa "Jehovan järjestö", jonka hallintoelin on oppisekoiluineen Jumalan ainoa äänitorvi maan päällä, ja jonka johtajana on Jeesus Kristus. Jos tämä ei ole jumalanpilkkaa, niin mikä sitten?
Tämän mukaan VT-seuralla ON osakkeenomistajia:
*** yb80 s. 90 Yhdysvallat (osa 1) ***
Seuran vuosikokouksen jatkoistunnossa vuonna 1917 nuo neljä toisinajattelevaa johtajaa yrittivät esittää päätöksen Seuran ohjesääntöjen muuttamiseksi. Kysymyksessä oli suunnitelma, jonka mukaan hallinnollinen valta olisi siirtynyt johtokunnalle. Koska tämä oli vastoin sekä sitä organisaatiojärjestelyä, jota käytettiin veli Russellin presidenttikautena, että vastoin osakkeenomistajien toivomusta, Rutherford katsoi ehdotuksen sopimattomaksi ja suunnitelma raukesi.
Tämän mukaan osakkeenomistajia EI ole:
*** w90 1/12 s. 24 Miten Jehova saa työnsä menestymään ***
Lain mukaan Yhdysvalloissa rekisteröity Seura on ei-kaupallinen yhdistys. Ei ole olemassa osakkeenomistajia, osinkoja eikä edes palkkoja.
Olemattomien osakkeen omistajien suljettu kokous järjestetään joka vuosi lain vaatimuksesta.
Konventtien järjestämisohje, joka on muutamien muiden VT-seuran sisäiseen käyttöön laadittujen dokumenttien tavoin ollut ladattavissa täältä
http://www.reexamine.org/
kerrotaan kovin tarkasti mm. lahjalaatikoiden sijoittelusta. Jos en aivan väärin muista, niin yksi lahjalaatikko täytyy olla jokaista kahtasataa osallistujaa kohti.
En mä edes kehtaisi mennä konventtiin sillä ajatuksella, että siivestäisin muiden kustannuksella.
Maksan mielelläni siitä, että voin mennä valtakunnan saliin, jossa on valaistus ja lämmin. Jossa saan kuunnella Raamattuun perustuvan hyvin valmistetun ja ajankohtaisen puheen, josta saan muistutuksia ja ohjeita tuleville päiville. Lisäksi saan tuoreet VT ja H lehdet mukaani.
maksua vastaan
En mä ainakaan halua olla sellainen, joka siivestää muiden kustannuksella. Mielelläni laitan muutaman kolikon lahjalaatikkoon minäkin.
Itseeni sovellan tässä asiassa tätä raamatunkohtaa:
"Jos joku ei tahdo tehdä työtä, älköön hän syökökään."
Ne jotka tuntevat totuuden, ovat onnellisia voidessaan omistaa aikaansa, energiaansa ja muita voimavarojaan hyvän uutisen saarnaamiseen
Markus 13:10 UM
"10 Ja kaikissa kansakunnissa hyvä uutinen täytyy saarnata ensin."
Varhaiskristillistä saarnaamistoimintaa tuettiin vapaaehtoisin lahjoituksin
2. Korinttilaisille 8:12; 9:7
"12 Sillä jos alttius on ensin, se on erityisen otollista sen mukaan mitä jollakulla on, ei sen mukaan mitä jollakulla ei ole.
7 Tehköön kukin niin kuin hän on sydämessään päättänyt, ei vastahakoisesti eikä pakosta, sillä Jumala rakastaa iloista antajaa."
Tertullianus kirjoitti: "Vaikka onkin jonkinlainen rahakirstu, niin se ei täyty sisäänpääsymaksuista, ikään kuin uskonnossa olisi sitouduttu maksamaan jostakin. Jokainen tuo jonkin vaatimattoman rovon kerran kuussa – tai milloin tahansa hän haluaa ja vain jos hän todella haluaa ja vain jos hän voi, sillä ketään ei pakoteta; se on vapaaehtoinen uhri." (Apology, 39. luku.)
Myös Jehovan todistajien maailmanlaajuista Valtakunnan saarnaamista tuetaan vapaaehtoisin lahjoituksin.
Todistajien lisäksi myös kiitollisuutta tuntevat kiinnostuneet pitävät etuna tukea tätä toimintaa lahjoituksillaan.
Tässäkin vallitsee yhtäläisyys ensimmäisten kristittyjen ja Jehovan todistajien välillä.
*Ne jotka tuntevat totuuden, ovat onnellisia voidessaan omistaa aikaansa, energiaansa ja muita voimavarojaan hyvän uutisen saarnaamiseen*
Juuri tuosta on kyse. Hölmönä massan mukana kulkemisesta ilman ainuttakaan omaa itsenäsitä ajatusta siitä, mitä on tekemässä ja miksi. Kenen hyväksi.
Kuten tuohon lainattiinkin perusfraasi, jolla hölmöjä ohjataan lahjoittamaan aina vain lisää:
"Jumala rakastaa iloista antajaa".
10 euroa kuukaudessa on vähän siihen nähden mitä sillä summalla saa kuukaudessa kokouksista.
10 € vaan ! ???
Eihän tuo tee päivää kohden kuin 0,327
Tullessaan Jt:ksi, tupakoitsija lopettaa tupakoinnin.
Ilotulitteetkin maksaa vuositasolla enemmän :D Puhumatta joulupakotteisista kalliista turhista lahjoista ;)
Voisiko joku kertoa?
Ilmaisella järjestö-orjan työllä.
Vapaaehtoisin lahjoituksin, kuten varhaiskristittyjenkin työ:
2. Kor. 8:12; 9:7
"12 Sillä jos alttius on ensin, se on erityisen otollista sen mukaan mitä jollakulla on, ei sen mukaan mitä jollakulla ei ole.
7 Tehköön kukin niin kuin hän on sydämessään päättänyt, ei vastahakoisesti eikä pakosta, sillä Jumala rakastaa iloista antajaa."
Heidän kokouksissaan ei koskaan kerätä kolehtia; he eivät pyydä rahaa ihmisiltä. Kiinnostuneilta mahdollisesti saadut lahjoitukset käytetään todistajien maailmanlaajuisen raamatullisen opetustyön edistämiseen.
Todistajille ei makseta siitä, että he menevät talosta taloon tai tarjoavat raamatullista kirjallisuutta kaduilla. Rakkaus Jumalaa ja lähimmäistä kohtaan saa heidät puhumaan Jumalan ihmiskuntaa koskevista rakkaudellisista järjestelyistä.
Jehovan todistajien käyttämä laillinen uskonnollinen yhdistys, Pennsylvaniassa rekisteröity Vartiotornin Raamattu- ja Traktaattiseura, perustettiin vuonna 1884 noudattaen niitä Yhdysvaltain Pennsylvanian osavaltion lakeja, jotka säätelevät ei-kaupallista tarkoitusta palvelevien yhdistysten toimintaa. Näin ollen se ei lain mukaan voi olla eikä ole liikeyritys, eivätkä yksilöt hanki voittoa tämän Seuran välityksellä. Seuran peruskirja sanoo: "Se [Seura] ei hanki rahallista voittoa eikä hyötyä, satunnaisesti eikä muutenkaan, jäsenilleen, johtajilleen eikä virkailijoilleen."
Mutta miksi Jehovan todistajat ovat halukkaita auttamaan toisia omalla kustannuksellaan? Mikä on heidän vaikuttimensa?
Merkitseekö ilmaiseksi antaminen sitä, että he antavat saamatta mitään palkkaa vaivannäöstään?
Mitäköhän tekemistä tuolla 1884 perustetulla yhdistyksellä ja sen peruskirjalla on tämän päivän Jehovan todistajien yhdistys/yritysryppään kanssa?
Entä näiden Jeesuksen sanojen?
Luukkaan evankeliumi 12:33
Myykää, mitä teillä on, ja antakaa almuja; hankkikaa itsellenne kulumattomat kukkarot, loppumaton aarre taivaisiin, mihin ei varas ulotu ja missä koi ei turmele.
Nykyisten tosi kristittyjen pääasiallisena vaikuttimena on halu miellyttää Jehovaa, ei rikastua.
Näin he voivat antaa vastauksen kiistakysymykseen, jonka Saatana Panettelija herätti satoja vuosia sitten. Saatana kysyi Jehovalta uhmakkaasti vanhurskaasta Jobista: "Suottako Job on pelännyt Jumalaa?" Saatana väitti, että Job palveli Jumalaa vain, koska tämä oli pannut "suoja-aidan" hänen ympärilleen, ja että hän kiroaisi Jumalan vasten kasvoja, jos hän menettäisi aineellisen omaisuutensa. (Job 1:7–11.)
Vastauksen saamiseksi tähän kiistakysymykseen Jumala antoi Saatanalle luvan koetella Jobia sanoen: "Kaikki, mitä hänellä on, on sinun käsissäsi." (Job 1:12.) Mitä tapahtui? Job osoitti Saatanan valehtelijaksi. Kohtasipa Job millaisia vastoinkäymisiä tahansa, hän pysyi uskollisena. "Siihen asti kun henkeni heitän, en luovu nuhteettomuudestani!" hän sanoi (Job 27:5, 6).
Nykyisillä tosi palvojilla on samanlainen asenne kuin Jobilla. He eivät palvele Jumalaa aineellisista syistä.
Järjestö määrää kaikki järjestö-orjat kulkemaan omalla ajallaan ja omalla kustannuksellaan ihmisten luona tarkoituksena kaksi asiaa:
1. myydä kirjallisuutta (hankkia järjestölle tuloja)
2. hankkia uusia järjestö-orjia samaan työhön
Jos ei osallistu tuohon työhän, ei pääse Jt:ksi.
Jos lopettaa tuon työn tekemisen, leimautuu huonoksi jäseneksi.
Toinen syy tosi kristittyjen halukkuuteen antaa ilmaiseksi on se, että he ovat itse saaneet ilmaiseksi Jumalalta.
Ihmiskunta on esi-isämme Aadamin synnin vuoksi synnin ja kuoleman orjuudessa:
Roomalaisille 5:12 UM
"12 Sen vuoksi niin kuin yhden ihmisen kautta synti tuli maailmaan ja synnin kautta kuolema, ja näin kuolema levisi kaikkiin ihmisiin, koska he kaikki olivat syntiä tehneet . . ."
Jehova järjesti rakkaudellisesti niin, että hänen Poikansa kuoli uhrikuoleman. Jumala siis maksoi lunastuksestamme kalliin hinnan. Ihmiset eivät totisesti ole ansainneet sitä, vaan se on Jumalan lahja.
Roomalaisille 4:4; 5:8; 6:23 UM
"4 Mutta työtä tekevälle ei palkkaa lueta ansaitsemattomaksi hyvyydeksi, vaan velaksi.
8 Mutta Jumala suosittelee omaa rakkauttaan meille siinä, että Kristus kuoli puolestamme ollessamme vielä syntisiä.
23 Sillä synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan lahja on ikuinen elämä Kristuksen Jeesuksen, meidän Herramme, välityksellä."
Siksi Paavali sanoi voidelluille kristityille Roomalaiskirjeen 3:23, 24:ssä: "Kaikki ovat tehneet syntiä ja ovat Jumalan kunniaa vailla, ja se, että heidät hänen ansaitsemattomasta hyvyydestään julistetaan vanhurskaiksi Kristuksen Jeesuksen maksamien lunnaiden perusteella tapahtuvan vapautuksen välityksellä, on ilmainen lahja."
Nekin, joilla on toivo elää ikuisesti maan päällä, ovat "ilmaisen lahjan" saajia. Tähän lahjaan sisältyy se, että heidät julistetaan vanhurskaiksi Jehovan ystävinä.
Jaakobin kirje 2:23 UM
"23 ja se raamatunkohta täyttyi, joka sanoo: "Abraham uskoi Jehovaan, ja se luettiin hänelle vanhurskaudeksi", ja häntä kutsuttiin "Jehovan ystäväksi"."
Ilmestys 7:14 UM
"14 Niin minä sanoin hänelle viipymättä: "Herrani, sinä tiedät sen." Ja hän sanoi minulle: "Nämä ovat ne, jotka tulevat siitä suuresta ahdistuksesta, ja he ovat pesseet pitkät vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan veressä."
Kristuksen lunastusuhri mahdollistaa myös sen, että kaikki kristityt voivat olla Jumalan palvelijoita. Apostoli Paavali kirjoitti: "Minusta tuli tämän [pyhän salaisuuden] palvelija Jumalan ansaitsemattoman hyvyyden ilmaisen lahjan mukaisesti." (Efesolaisille 3:4–7.)
Kristityt on kutsuttu tähän palvelukseen sellaisen lahjan välityksellä, jota he eivät ansaitse eivätkä voisi ansaita. Siksi Jumalan tosi palvelijat voivat tuskin odottaa maksua siitä, että he kertovat tästä lahjasta toisille.
Paavali kirjoittaa: "Älkääkä olko nurisijoita, niin kuin jotkut heistä nurisivat ja saivat surmansa tuhoojan välityksellä." Kapina puhkesi, kun Korah, Datan, Abiram ja heidän toverinsa toimivat epäteokraattisesti ja asettivat kyseenalaiseksi Mooseksen ja Aaronin vallan. Kun kapinoitsijat oli tuhottu, israelilaiset alkoivat nurista. Syynä oli se, että kapinoitsijoiden tuhoaminen alkoi tuntua heistä epäoikeudenmukaiselta. 4. Mooseksen kirjan 16:41:ssä sanotaan: "Heti seuraavana päivänä Israelin poikien koko kansankokous alkoi nurista Moosesta ja Aaronia vastaan sanoen: 'Te olette surmanneet Jehovan kansaa.' " Koska he arvostelivat tapaa, jolla oikeutta jaettiin tuossa tilanteessa, 14 700 israelilaista menehtyi Jumalan lähettämässä vitsauksessa.
Ensimmäisellä vuosisadalla jotkut "jumalattomat" ihmiset, jotka pujahtivat kristilliseen seurakuntaan, osoittautuivat vääriksi opettajiksi ja nurisijoiksi. Nämä 'hylkäsivät herrauden ja herjasivat kunniakkaita', voideltuja miehiä, joille oli tuolloin uskottu seurakunnan hengellinen valvonta. Opetuslapsi Juudas sanoi jumalattomista luopioista myös seuraavasti: "Nämä ovat nurisijoita, jotka valittavat osaansa elämässä, jotka menettelevät omien halujensa mukaan." Nykyään joistakin yksilöistä tulee nurisijoita, koska he antavat hengellisesti turmiollisen asenteen kehittyä sydämessään. He keskittyvät usein niiden ihmisten puutteisiin, joilla on valvonta-asema seurakunnassa, ja alkavat nurista heitä vastaan. Heidän nurisemisensa ja valittamisensa voi mennä niinkin pitkälle, että he arvostelevat 'uskollisen orjan' julkaisuja.
1. Korinttilaisille 10:10
"10 Älkääkä olko nurisijoita, niin kuin jotkut heistä nurisivat ja saivat surmansa tuhoojan välityksellä."
4. Mooseksen kirja 16:1–3
"1 Mutta Korah, Leevin pojan Kehatin pojan Jisharin poika, nousi yhdessä Eliabin poikien Datanin ja Abiramin sekä Peletin pojan Onin kanssa, jotka olivat Ruubenin poikia. 2 Niin he nousivat Moosesta vastaan, he sekä Israelin pojista kaksisataaviisikymmentä miestä, kansankokouksen johtomiehiä, kokouksen koollekutsuttuja, nimekkäitä miehiä. 3 He siis kokoontuivat Moosesta ja Aaronia vastaan ja sanoivat heille: "Jo riittää teidän puoleltanne, sillä koko kansankokous on pyhä, he kaikki, ja Jehova on heidän keskellään. Miksi te siis korotatte itsenne Jehovan seurakunnan yläpuolelle?"
4. Mooseksen kirja 16:49
"49 Ja äkillisestä vitsauksesta kuolleiden määrä nousi neljääntoistatuhanteen seitsemäänsataan, ellei oteta lukuun Korahin takia kuolleita."
Juudaan kirje 3, 4, 8, 16
"3 Rakkaat, vaikka tein kaikkeni kirjoittaakseni teille yhteisestä pelastuksestamme, niin havaitsin tarpeelliseksi kirjoittaa teille kehottaakseni teitä ryhtymään ankaraan taisteluun sen uskon puolesta, joka on kerran kaikiksi ajoiksi pyhille annettu. 4 Syynä on se, että joukkoon on pujahtanut eräitä ihmisiä, jotka Raamattu on kauan sitten määrännyt tähän tuomioon, jumalattomia, jotka vääntävät Jumalamme ansaitsemattoman hyvyyden irstauden puolusteluksi ja osoittautuvat pettymykseksi ainoalle Omistajallemme ja Herrallemme, Jeesukselle Kristukselle."
8 Samalla tavoin nämäkin, jotka antautuvat unien valtaan, saastuttavat siitä huolimatta lihan ja hylkäävät herrauden ja herjaavat kunniakkaita.
16 Nämä ovat nurisijoita, jotka valittavat osaansa elämässä, jotka menettelevät omien halujensa mukaan, ja heidän suunsa puhuu mahtipontisesti, samalla kun he ihailevat persoonallisuuksia oman hyötynsä takia."
Huomaan teidän yhdistävän Jehovan todistajien maailmanlaajuisen kristillisen seurakunnan Jumalan järjestöön :)
1. Pierarin kirje 4:2 UM
"Koska siis Kristus kärsi lihassa, aseistautukaa tekin samalla mielenlaadulla, sillä se, joka on kärsinyt lihassa, on luopunut synneistä, jottei hän eläisi lihassa jäljellä olevaa aikaansa enää ihmisten haluja varten, vaan Jumalan tahtoa varten."
Jeesus sanoi joistakuista, jotka väittäisivät seuraavansa häntä: ”Monet sanovat minulle sinä päivänä: ’Herra, Herra, emmekö me profetoineet sinun nimessäsi ja ajaneet ulos demoneja sinun nimessäsi ja tehneet monia voimatekoja sinun nimessäsi?’ Ja silloin minä tunnustan heille: En ole koskaan tuntenut teitä! Menkää pois minun luotani, te laittomuuden tekijät.” (Matteus 7:22, 23.) Jos joku on laittomuuden tekijä, hän ei varmasti kuulu Jumalan järjestöön, väittääpä hän mitä hyvänsä ja meneepä hän palvomaan mihin tahansa.
Jeesus osoitti myös, miten voi tunnistaa sen, joka kuuluu Jumalan järjestöön. Hän sanoi: ”Ei jokainen, joka sanoo minulle: ’Herra, Herra’, tule menemään taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee taivaissa olevan Isäni tahdon.” (Matteus 7:21.)
Kuuluakseen Jumalan järjestöön — jonka keskeinen osa ”taivasten valtakunta” on — täytyy siis tehdä Jumalan tahto. Mikä hänen tahtonsa on?
Paavali ilmaisi yhden sen tärkeän piirteen sanoessaan: ”[Jumalan] tahto on, että kaikenlaiset ihmiset pelastuisivat ja tulisivat totuuden täsmälliseen tuntemukseen.” (1. Timoteukselle 2:4.) Jos ihminen todella pyrkii saamaan täsmällistä tietoa Raamatusta, soveltamaan sitä elämäänsä ja levittämään sitä ”kaikenlaisille ihmisille”, hän tekee Jumalan tahdon (Matteus 28:19, 20; Roomalaisille 10:13–15).
Jumalan tahto on myös se, että Jehovan lampaita ruokitaan ja että heistä pidetään huolta (Johannes 21:15–17). Kristillisillä kokouksilla on tässä tärkeä osa. Ihminen, joka on vapaa käymään tällaisissa kokouksissa, mutta laiminlyö ne, ei arvosta paikkaansa Jumalan järjestössä. (Heprealaisille 10:23–25.)
LAINAAMATTOMAT RAAMATUNKOHDAT:
Matteus 28:19, 20 UM
"Menkää sen tähden ja tehkää opetuslapsia kaikkien kansakuntien ihmisistä, kastakaa heidät Isän ja Pojan ja pyhän hengen nimessä ja opettakaa heitä noudattamaan kaikkea, mitä olen käskenyt teidän noudattaa. Ja katso, minä olen teidän kanssanne kaikkina päivinä asiainjärjestelmän päättymiseen asti."
Roomalaisille 10:13-15 UM
"Sillä "jokainen, joka huutaa avukseen Jehovan nimeä, pelastuu". Mutta kuinka he tulevat huutamaan avukseen häntä, johon he eivät ole uskoneet? Entä kuinka he tulevat uskomaan häneen, josta eivät ole kuulleet? Entä kuinka he tulevat kuulemaan, ellei joku saarnaa? Entä kuinka he tulevat saarnaamaan, ellei heitä ole lähetetty? Niin kuin on kirjoitettu: "Kuinka miellyttävät ovatkaan niiden jalat, jotka julistavat hyvää uutista hyvistä asioista!"
Johannes 21:15-17 UM
"Kun he sitten olivat syöneet aamiaisen, Jeesus sanoi Simon Pietarille: "Simon, Johanneksen poika, rakastatko minua näitä enemmän?" Hän sanoi hänelle: "Rakastan, Herra, sinä tiedät, että olen kiintynyt sinuun." Hän sanoi hänelle: "Ruoki minun karitsoitani." 16 Taas hän sanoi hänelle, toisen kerran: "Simon, Johanneksen poika, rakastatko minua?" Hän sanoi hänelle: "Rakastan, Herra, sinä tiedät, että olen kiintynyt sinuun." Hän sanoi hänelle: "Paimenna minun pieniä lampaitani." 17 Hän sanoi hänelle kolmannen kerran: "Simon, Johanneksen poika, oletko kiintynyt minuun?" Pietari tuli murheelliseksi, kun hän sanoi hänelle kolmannen kerran: "Oletko kiintynyt minuun?" Niin hän sanoi hänelle: "Herra, sinä tiedät kaiken; sinä olet tietoinen siitä, että olen kiintynyt sinuun." Jeesus sanoi hänelle: "Ruoki minun pieniä lampaitani. "
Heprealaisille 10:23-25 UM
"Pitäkäämme kiinni toivomme julkisesta julistamisesta horjumatta, sillä hän, joka lupasi, on uskollinen. Ja ottakaamme huomioon toinen toisemme kannustaaksemme rakkauteen ja hyviin tekoihin, jättämättä yhteen kokoontumistamme, niin kuin muutamilla on tapana, vaan rohkaisten toisiamme, ja sitä enemmän, kuta enemmän näette sen päivän lähestyvän."
Jill65 kirjoitti:
>>Merkitseekö ilmaiseksi antaminen sitä, että he antavat saamatta mitään palkkaa vaivannäöstään?>>
Tarkoittaako tämä sitä, että Jumala odottaa kristittyjen palvelevan häntä ilman minkäänlaista palkinnon toivoa? Ei, sillä apostoli Paavali sanoi toisille uskoville: "Jumala ei ole epävanhurskas, niin että hän unohtaisi teidän työnne ja sen rakkauden, jota olette osoittaneet hänen nimeään kohtaan." Jehova ei ole myöskään epäoikeudenmukainen. Päinvastoin, Jehova on "niiden palkitsija, jotka hartaasti etsivät häntä" (Heprealaisille 11:6).
Mutta eikö lupaus ikuisesta elämästä paratiisissa saa ihmisen toimimaan itsekkäistä vaikuttimista?
Ensinnäkin halu elää ikuisesti paratiisissa maan päällä on lähtöisin Jumalasta itsestään. Juuri hän kertoi tuosta odotteesta ensimmäiselle ihmisparille.
1. Mooseksen kirja 1:28
28 Lisäksi Jumala siunasi heidät ja Jumala sanoi heille: Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa ja alistakaa se valtaanne, ja vallitkaa meren kaloja ja taivaiden lentäviä luomuksia sekä kaikkia elollisia, jotka liikkuvat maan päällä."
1. Mooseksen kirja 2:15–17
15 Niin Jehova Jumala otti ihmisen ja asetti hänet Eedenin puutarhaan viljelemään sitä ja huolehtimaan siitä. 16 Ja Jehova Jumala antoi ihmiselle myös tämän käskyn: "Jokaisesta puutarhan puusta saat syödä kylliksesi. 17 Mutta hyvän ja pahan tiedon puusta, siitä sinä et saa syödä, sillä sinä päivänä, jona syöt siitä, sinä kuolemalla kuolet."
Lisäksi kun Aadam ja Eeva riistivät sen jälkeläisiltään, hän teki sen jälleen mahdolliseksi. Jumala lupaa Sanassaan, että "itse luomakuntakin vapautetaan turmeltuvuuden orjuudesta Jumalan lasten loistoisaan vapauteen". Siksi nykyisten kristittyjen on täysin sopivaa katsoa Mooseksen tavoin "kiinteästi kohti palkanmaksua"
Heprealaisille 11:26
26 koska hän piti Kristuksen saamaa häväistystä suurempana rikkautena kuin Egyptin aarteita, sillä hän katsoi kiinteästi kohti palkanmaksua.
Jumala ei tarjoa tätä palkintoa lahjuksena. Hän tarjoaa sitä, koska hän rakastaa vilpittömästi niitä, jotka palvelevat häntä:
2. Tessalonikalaisille 2:16, 17
16 Ja Herramme Jeesus Kristus itse ja Jumala, meidän Isämme, joka on rakastanut meitä ja antanut ikuisen lohdutuksen ja hyvän toivon ansaitsemattoman hyvyyden välityksellä, 17 lohduttakoot sydämiänne ja tehkööt teidät lujiksi jokaisessa hyvässä teossa ja sanassa.
"Me taas rakastamme, koska hän rakasti ensin meitä." (1. Johanneksen kirje 4:19.)