Sarja oli aika outo muutenkin. Laura Palmeria näytellyt Sheryl Lee joka näytteli sarjassa n. 15-16v tyttöä oli itseasiassa jo 22v. Käsikirjoittajalla on Suomalaiset juuret joten ei ihme, että uusintoja suomessa näytetään. Ainut hyvä asia mitä sarjasta poiki oli kuuluisuuteen ponnahtaneet upeat ja vieläkin menestyvät kaunottaret ja naisnäyttelijät Lara Flynn Boyle ja Sherilyn Fenn.
Twin Peaks
Hohhoijaa.
132566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mutta ihan kiva sarja.Ei sen ohjelman aina tarvi olla niin järkeenkäypää.
Meinaatko tosissas et Twin Peaksia näytetään Suomessa uusintoina sen vuoksi et käsikirjoittajalla on suomalaiset juuret? Hohhoijaa... Twin Peaksia uusitaan, koska tuota parempaa tv-sarjaa ei ole vielä tehty.
Ja Laura Palmer -hahmo oli sarjassa 17 vuotta. Sarjan näyttelijät on valittu kyllä huolella. Koko sarja on niin hyvin tehty, vai löytääkö joku siitä jotakin amatöörimaista?
mies näyttelijät ovat vähän tippuneet kyydistä,tarkoitan että eivät ole yhtä lahjakkaita kuin muu porukka.
mutta nuoret tytöt ja vanhempi mies kaarti on täyttä rautaa.
paras tv sarja ikinä.
LARA FLYNN BOYLE
SHERYL LEE
MIHIN TÄÄ SHERYL LEE KATOSI SITTEN KUN EI OO KUULUNU MITÄÄN...
http://images.zap2it.com/20040610/sheryllee_desperatehousewives_240.jpg
Vetovoima hävinnyt iänmyötä.
Kyllähän nyt asia on niin että Laura Palmer kuoli sarjassa 16-vuotiaana eikä 17... ei kerenny täyttää!!!! Otahan asioista ensin selvää...
Koko sarja oli tosi älytön ja typerin mitä koskaan olen katsellut. Toista ovat uudet nykysarjat kuten esim. cia ja numerot joitka ovat todella mielenkiintosia ja jännittäviä. Twin peaks oli friikkisarja jossa ei ollut päätä eikä häntää ja täysin epätodellinen.
OLIKO DAVID LYNCH SEN SARJAN TEKIJÄ...EN OLE IKINÄ TAJUNUT MIEHEN LEFFOJA...MUTTA ANNAN 100 PISTETTÄ DALE COOPERILLE < JOKA ON TOINEN SUOSIKKINI TV-POLIISEISTA SCHIMANSKIN OHELLA..
Oletkos ajatellut, että sarja sisältää paljon mystiikkaa, intiaanimytologiaa, zeniläisyyttä, ripauksia aikamme klassikkoelokuvista, viittauksia maailmanhistoriamme kuuluisimmista ihmisistä, hypnoottisen kaunista musiikkia, loistavia henkilöhahmoja, mustaa huumoria, salaisuuksien ja mysteerien verhoa?
Nykyajan pullamössösukupolvi haluaa tuijottaa älykääpiöille suunnattuja action- ja pieruhuumorisarjoja, joissa ei tarvitse ajatella.
Twin Peaks on aikamme nerokkain ja upein tv-sarja. Huikaiseva elämys. Ja näin uudelleen katsottuna nostalgiaa huokuva. Itkin, kun katsoin pilottijakson, jossa Badalamentin taidokkaasti sävelletty musiikki soljui järkyttävien tapahtumien myötä tajuntaan. Kiitos Lynch, kiitos Badalamenti!
BUAAAHHHH!!!1
Lynchin Twin Peaks kuten myös kaikki muukin Lynchin tuotanto on aivan liian vaikeatajuista tälle O.C. ja American Pie sukupolvelle.
Muistan kuinka itse pelkäsin kuollakseni näkeväni Bobin peilistä kun katsoin ensimmäistä esityskierrosta 15-kesäisenä.
Toivottavasti MTV3 näyttää tälläkertaa koko 29 osaisen sarjan eikä tuhoa sen toisen tuotantokauden pilottijaksoa pätkimällä kuten viime uusintakierroksella.
Luin viimekesänä kirjan Lynch on Lynch ja on pakko myöntää, että maanantaina nähty pilottijakso aukesi aivan eri tavalla. Myös Lynchin parhaimpiin lukeutuvan elokuvan Mullholland Driven mysteeri oli helpommin ymmärrettävissä luettuani kirjan. Kirja auttaa näkemään asiat ikäänkuin Lynchin silmin.
Tiesitkö muuten, että Bobin piti alunperin olla täysin näkymätön hahmo. Mutta kun Bobin esittäjäksi päätynyt kuvaaja nousi kesken kuvausten Lauran sängyn takaa, sai Lynch näystä kylmiä väreitä ja mahtiajatuksen liittää kuvaaja näyttelijäkaartiin Bobiksi.
Suosittelen lämpimästi lukemaan kirjan.
Täytyypä etsiä käsiini kyseinen kirja. Mielessä on ollut jo kauan, että pitäisi lukea se ja monia muita aiheeseen liittyviä kirjoja.
Juu, tiesin Frank Silvaan liittyvän hauskan sattuman. Tiesitkös, että alunperin Twin Peaksissa piti olla 5201 asukasta? Ja tiesitkö, että Kyle McLahclanilla ja Lara Flynn Boylella oli kuvausten aikaan suhde?
Heitän kysymyksen: Mikä oli Pölkkyrouvan entinen ammatti?
Luin viestejä alusta, varmaan jonkin teinien kirjoittamia. Tämä sarja todellakin vaatii älyä, ehkä kypsyyttäkin, keskittymistä ja ajattelua. Kun sarjan katsomisen jälkeen katsoo vielä Fire walk with me leffan -niin melkein kaikki solmut aukeavat. Musiikki, todellakin loistavaa ja hypnoottista.
Niin, eihän tätä nykyinen pullamössösukupolvi tajuakaan. Nähneet just jotain O.C., tosi TV ym. muuta amerikkalaista valmiiksi pureksittua, mitään sanomatonta liukuhihnavalmisteista paskaa joka ei todellakaan vaadi katsojalta mitään.
Loistava sarja, ehdoton klassikko.