Tai oikeastaan, saako sen taksin kuljettaja vilkutella vajaaälyisesti pitkiä valoja, jos hänen beigen värinen taksinsa (merkistä ja rekisteriotteesta en tiedä, koska tälläkään kertaa en hiillostanut ko. auton persettä, vaan pidin tarvittavan turvavälin) ohitetaan Karjaalla hiukan ennen SHELL:in ja ABC:n risteystä maanantaina n. klo 17.40? Ei muuten, mutta ohitus oli kaiken kaikkiaan kuin suoraan oppikirjasta revitty:
1. Pidin turvavälin siihen asti riittävänä, kunnes sopiva ohituspaikka ilmeni.
2. Kytkin vilkun hyvissä ajoin, annoin sen vilkuttaa monta kertaa, että tulen varmasti ohitusaikeineni huomatuksi
3. Palasin takaisin kaistalleni runsaan välimaKtkan päässä taksista, ettei mahdollinen rapa roiskuisi pahasti auton lasiin. Niin, ja vilkku tietenkin taas kerran ajoissa kytkettynä.
Eli nyt tässä ihmettelenkin, MIKÄ HELVETIN ONGELMA KYSEISELLÄ KUSKILLA OLI, KUN PITI VÄLKKYÄ KUIN HALPA JOULUVALOSARJA TÄYSIN ASIALLISEN OHITUKSEN JÄLKEEN?!? HÄH?!
1. Pidin turvavälin siihen asti riittävänä, kunnes sopiva ohituspaikka ilmeni.
2. Kytkin vilkun hyvissä ajoin, annoin sen vilkuttaa monta kertaa, että tulen varmasti ohitusaikeineni huomatuksi
3. Palasin takaisin kaistalleni runsaan välimaKtkan päässä taksista, ettei mahdollinen rapa roiskuisi pahasti auton lasiin. Niin, ja vilkku tietenkin taas kerran ajoissa kytkettynä.
Eli nyt tässä ihmettelenkin, MIKÄ HELVETIN ONGELMA KYSEISELLÄ KUSKILLA OLI, KUN PITI VÄLKKYÄ KUIN HALPA JOULUVALOSARJA TÄYSIN ASIALLISEN OHITUKSEN JÄLKEEN?!? HÄH?!
Vastaukset 9
Vanhimmat
on kauhuissaan tapauksen johdosta erityisesti
Ateenan Taksit samoin Turkkilaiset.
saa.
...itselläsi oli mahdollisesti
a) ajovalojen sijasta parkit päällä
b) takasumari loisti päällä tarpeettomasti
c) jotain muuta mihin kuski yritti huomiosi kiinnittää kuten hirvi/peura, josta hän on just saanut tilauskeskuksen kautta varoituksen
Joskus me tehdään niin ihan ystävällisyydestä teille siviileille.... :D
Aika siviili olet kyllä sinäkin...
"Me siviilit" ollaan myös omilla henkiö autollamme ajavia: bussi kuljettajia tilausliikenne kuskia. THL:n miehiä, rekka kuskia, taksi kuskia, jakelu autojen ammatti kuljettajia, kuorma autoilijoita j.n.e. osalla on työ kokemusta ratin takana 40 vuotta osalla vähä vähämpi.
Taksit on liikenteessä ylimielistä ja kusipäisintä porukkaa. En puhuisi ammttiautoilijoista vaan liikennehäiriköistä.
Ammattikuskeja sitten löytyy linja-autojen ja rekkojen rattien takaa. Siellä on kokemusta ja älyä huomioida muunkin liikenteen sujumine, vaikka yhtä tiukoilla aikatauluilla ajavat kuin taksipellt.
Katsokaas jo peiliin,taksikuskit. On korkea aika. Sinunkin joka tätä luet.
Taksikuski saattoi vilkulla kiittää että hieno homma. Äänimerkin käyttöäkin saisi porukka meilestäni alkaa käyttämään tai opettelemaan yställisessä tarkoituksessa. Suomessa se tehdään yleensä varsin negatiivisessa mielessä.
Itse pyrin kiertoliittymissä, varsinkin huonolla ilmalla vilkuttamaan pitkiä vilkun lisäksi, kun aion kääntyä. On siinä juntit ihmeissään, tottuneempi ajattelee, että mukava kun tiedotti tilanteen.
Malttia vaikkei aina raksuta, itsellä ainakaan.
T. Omasta mielestään ammattilainen.
itse edustat, vai edustatko mitään.
Yleistämisesi vaan alkaa vituttamaan koska suurin osa takseista ajaa ihan niinkuin pitääkin. Te urpot kun vaan ette tiedä miten ajetaan niin teidän mielestänne taksit ajavat väärin. Taidatkin olla yksi niistä 2 miljoonasta liikenneopettajista joita teillämme liikkuu.
Mitä tulee rekkoihin (tarkoitan nyt ajoneuvoyhdistelmiä ) niin sieltä löytyy kieltämättä ammattitaitoa, mutta kuorma- ja pakettiautojen ratin takana on suurin osa täysiä nuijia.
Koetetaan vaan kestää toisiamme koska jokaisen meistä on siellä ajettava.
... ja sinullahan sitten on asenne kohdallaan? Kaikki muuthan ovat urpoja kusipäitä, jotka voisivat vain toivoa olevansa kuin sinä. =) Täydellinen teiden ritari.
T: ei taksari