Jeesuksen yksi kymenistä Raamatun mainitsemista nimistä on Miikael. Jeesus on Herran enkeli. Jeesus on Luoja ja ikuinen Jumala.
Jehovantodistajilla ei ole samaa uskoa kuin meillä kristityillä, jotka uskomme Jeesuksen olevan Jumala.
Jehovantodistajilla ei ole samaa uskoa kuin meillä kristityillä, jotka uskomme Jeesuksen olevan Jumala.
Vastaukset 7
Vanhimmat
1 Tess 4:16: Sillä itse Herra on tuleva alas taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan pasunan kuuluessa, ja Kristuksessa kuolleet nousevat ylös ensin. (tässä on Herra ja ylienkeli)
Juud 1:9 Mutta ei ylienkeli Miikaelkaan, kun riiteli ja väitteli perkeleen kanssa Mooseksen ruumiista, rohjennut lausua herjaavaa tuomiota, vaan sanoi: "Rangaiskoon sinua Herra!" (tässä on ylienkeli ja Herra)
Juudan kohta on aikalailla väkisin väännetty jos siitä meinaa saada "aineksia" Jeesuksen ja Mikaelin "ykseyteen".
Jeesuksesta puhutaan Johanneksen evankeliumissa "Sanana" ja kerrotaan että "Sana oli Jumala".
Onko nyt niin että joku päättää että oikeasti Sana on enkeli?
Raamatun mukaan merkityksetön. Vaatii kyllä paljon mielikuvitusta, jos enkeliruhtinaasta tekee Jeesuksen.
Daniel:
10:13 Persian valtakunnan enkeliruhtinas seisoi vastustamassa minua kaksikymmentäyksi päivää, mutta katso, Miikael, yksi ensimmäisistä enkeliruhtinaista, tuli minun avukseni, sillä minä olin jäänyt yksin sinne, Persian kuningasten tykö.
10:21 Mutta minä ilmoitan sinulle, mitä on kirjoitettuna totuuden kirjassa. Eikä ole ketään muuta vahvistamassa minua heitä vastaan paitsi teidän enkeliruhtinaanne Miikael.
12:1 Siihen aikaan nousee Miikael, se suuri enkeliruhtinas, joka seisoo sinun kansasi lasten suojana. Ja se on oleva ahdistuksen aika, jonka kaltaista ei ole ollut siitä saakka, kuin kansoja on ollut, hamaan siihen aikaan asti. Mutta siihen aikaan pelastetaan sinun kansasi, kaikki, jotka kirjaan kirjoitetut ovat.
Juudaan kirje:
1:9 Mutta ei ylienkeli Miikaelkaan, kun riiteli ja väitteli perkeleen kanssa Mooseksen ruumiista, rohjennut lausua herjaavaa tuomiota, vaan sanoi: "Rangaiskoon sinua Herra!"
Ilmestyskirja:
12:7 Ja syttyi sota taivaassa: Miikael ja hänen enkelinsä sotivat lohikäärmettä vastaan; ja lohikäärme ja hänen enkelinsä sotivat,
Tulkinnasta näkee mistä adeventtikirkko on kotoisin. Noilla tiedoilla ei voi tulla Miikaelista adventismin mukaiseen tulokseen. Aivan päinvastoin!
joka aloitit tämän keskustelun ?
Vilkaise tarkemmin Raamattua niin sieltä löytyvät toisetkin Jeesuksen nimet, Kyllä tämä
Joosua Juudas Barabbas omistaa monia nimiä.
Koko maallisenn vaelluksensa maan päällä hän käytti itsestään nimeä Barabbas. Kiellätkä sinä tämän. Etsit vain voutavan laista kiistaa. Minäkin olen vain ihmisen poika.
>Meillä on Raamattumme käännetty Suomen kielelle, eikä siellä ole Jeesus ollut koskaan Barabbas. Barabbas oli se , joka päästettiin vapaaksi juutalaisten pyynnöstä ja Jeesus Kristus ristiinnaulittiin. Jos puhut jonkun muun kielen Raamatunkäännösten mukaan, niin pysy siellä ulkomailla hiljaa. Emme me täällä ala keskustelemaan kaikkien käännösten käyttämillä nimityksillä kun Suomessa keskustelemme näistä asioista.