Mihin Euroopan maahan haluaisit ja miksi? Oletko käynyt missään muussa Euroopan maassa, kuin kotimaassasi, missä ja milloin?
Sinä Euroopassa -kysely
dreamer91
7338
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Norjaan, Islantiin, Irlantiin, Tanskaan, Englantiin, Saksaan, Ranskaan, Tshekkiin, Sveitsiin, Itävaltaan, Bulgariaan, Portugaliin, Espanjaan, Italiaan, Kreikkaan, Kyprokselle, Maltalle, Andorraan, Monacoon, Belgiaan, Hollantiin ja Vatikaaniin haluaisin mennä käymään. Kuuluu mielestäni yleissivistykseen tuntea eri maita ja kulttuureita, ja mikä olisi paras tapa oppia kuin käydä näissä paikoissa. Lisäksi erilaiset paikat kiehtovat ihan noin yleensäkin. Haluaisin nähdä kaikki tunnetut nähtävyydet sekä vähemmän tunnetun normielämän eri paikoissa.
Olen käynyt Ruotsissa, Espanjassa, Kreetalla (Kreikka), Virossa sekä Turkin Euroopan puoleisessa osassa. Päivämääriä en muista, osasta on niin pitkän aikaa.
SAKSAAN.ENGLANTIIN.IRLANTIIN.RUOTSIIN.TANSKAAN.
HOLLANTIIN.RANSKAAN.PUOLAAN.SLOVAKIAAN JA SITTEN VIELÄ ITALIAAN JA SVEITSIIN..OLEN KÄYNYT ESPANJASSA JA TURKISSA MM
ESPANJA.PORTUGALI.ITALIA.KREIKKA.TURKKI.ROMANIA
JA SITTEN BULGARIA.OLISI MYÖS UPEAA KÄYDÄ ITAVALLASSA JA SVEITSISSÄ SEKÄ ESPANJASSA < MALLORCA.LANZAROTE.TENERIFFA.GRAN CANARIA.MALLORCA.LANZAROTE.TENERIFFA.MALLORCA JA SITTEN VIELÄ COSTA DEL SOLISSA < ENGLANTILAISTEN SUOSIMASSA PAIKASSA JA SITTEN VIELÄ TURKISSA < IZIMIR JA ANTALAYA < JA SITTEN VIETÄÄÄ AIKAA MM
SAKSALAISTEN.RUOTSALAISTEN.SPANSKIEN JA ENGLANTILAISTEN KERA JA SITTEN VIELÄ NORJALAISTEN JA JENKKIENKIN KERA JA JOPA IRLANTILAISTEN JA SKOTLANTILAISTEN KERA
IsossaBritanniassa olen käynyt pohjoismaiden ja Viron lisäksi. Onpi 90-luvun juttuja. Sveitsissä ois kiva olla....sais harjoittaa saksan kielen taitoja.
Oon käyny ruotsissa ja norjassa aika monta kertaa,tanskassa saksassa puolassa hollannissa ja belgiassa samalla kertaa 8 vuotiaana,islannissa 11 vuotiaana,portugalissa ja espanjassa samalla kertaa viime vuonna. haluaisin Ranskaan ja aion mennä sinne ens kesänä.
Tällä hetkellä asustelen ja työskentelen Irlannissa. Eurooppaa on tullut muutenkin koluttua kohtalaisesti.
Suomesta on tullut suunnattua seuraaviin maihin: viro, latvia, liettua, puola, slovakia, unkari, tsekki, itävalta, italia, saksa, norja, tanska, ruotsi, englanti, irlanti... noin alkajaisiksi
useimmissa useampaan kertaan viimeisten kymmennen vuoden aikana
palasin juuri lomailemasta kotisuomesta ja muutaman viikon päästä varmaankin lennähdämme Itävalta-Tsekki-Slovakia reissulle :)
Haluaisin käydä Espanjaan, koska en ole käynyt Bacelonassa ja haluaisin päästä lämpimään.
Venäjällä ja Baltian maissa, sekä keski-euroopassa ja sun muussa. Koko ikäni olen matkustellut.