Oliko tuossa kuninkaan paluu kirjassa tuo Saruman? Olihan siitä juttua, että Christopher Lee joutui leikkaukseen? Jos oli niin olisivat voineet odottaa kuunnes Lee olisi kunnossa.
Erilainen?
6
858
Vastaukset
- Veteranfan
Kirjassa Saruman esiintyy Kuninkaan Paluun lopussa,jolloin Sormuksen Sota on jo päättynyt ja Aragorn kruunattu Kuninkaaksi.
Saruman haluaa kostaa kokemansa tappion ja "vääryydet" hyökkäämällä Kontuun tuhoten kaikki Hobittien rakastamat puut,sekä orjuuttamalla Hobitit "tehtaaseen työhön".Kun sillä aikaa Hobitti sankarit palaavat taisteluistaan takaisin Hobittilaan,huomaavat he tuhon jonka Frodo näki Galadrielin peilistä Sormuksen ritarien kirjassa ja elokuvassa.Tosin kirjassa peiliin katsoi myös Sam joka näki sen Konnun puhdistuksen.
Jokatapauksessa Saruman kohtaa loppunsa Konnussa eikä Rautapihassa niinkuin leffassa oli. - tapettiin
Saruman tapettiin elokuvassa elokuvataiteellisista syistä jo kuninkaan paluun alussa. Syynä on elokuvassa tärkeän kliimaksin saaminen loppuun. Jackson totesi ettei sormusten sotien ja kuninkaan kruunaamisen jälkeiset kahinoinnit toimisi elokuvassa. Ja varmaan on oikeassa.
- Radagast
Muistan pettyneeni aika raskaasti elokuvaversiossa siihen etttä Saruman ei tullutkaan parvekkeellle riekkumaan kuten kirjassa, vaan unohdettiin vain sinne torniinsa. No, petyin kolmannnessa elokuvassa aika moneen muuhunkin juttuun.
- Yavanna
Siis mä käsitin että teatteri versiosta oli se Sarumanosio leikattu poies ja paljon muutakin, kun muuten se olisi venynyt niin pitkäksi ettei kukaan olisi jaksanut leffateatterissa istua leffan loppuun asti. Mutta tuossa extended versiossa Saruman on ja tosiaan listitään melko alussa, sikäli tyhmää että mä kyllä olisin jaksanut sen kahinoinnin hobbittilassa mainiosti, tosin niin kuin monesti sanotaan, niin eihän leffaa pysty tekemään pilkulleen kirjan mukaisesti, aina on jotain mitä tarttee karsii pois, mistä sitten jotkin kirjan fanit ymmärrettävästi suuttuvat.
Mutta joo iteki olisin halunnu, et Saruman olisi ollut pikkuisen enemmän esillä, mutta hienoja elokuviahan nuo ovat sellaisenaankin.
Lisään vielä, että olen Christopher Lee - fani, jotenka siksiki olisin mielelläni nähnyt vähän enemmäin Sarumanin edesottamuksia. - mutta
Yavanna kirjoitti:
Siis mä käsitin että teatteri versiosta oli se Sarumanosio leikattu poies ja paljon muutakin, kun muuten se olisi venynyt niin pitkäksi ettei kukaan olisi jaksanut leffateatterissa istua leffan loppuun asti. Mutta tuossa extended versiossa Saruman on ja tosiaan listitään melko alussa, sikäli tyhmää että mä kyllä olisin jaksanut sen kahinoinnin hobbittilassa mainiosti, tosin niin kuin monesti sanotaan, niin eihän leffaa pysty tekemään pilkulleen kirjan mukaisesti, aina on jotain mitä tarttee karsii pois, mistä sitten jotkin kirjan fanit ymmärrettävästi suuttuvat.
Mutta joo iteki olisin halunnu, et Saruman olisi ollut pikkuisen enemmän esillä, mutta hienoja elokuviahan nuo ovat sellaisenaankin.
Lisään vielä, että olen Christopher Lee - fani, jotenka siksiki olisin mielelläni nähnyt vähän enemmäin Sarumanin edesottamuksia.en tykännyt siitä kohtauksesta yhtään, kaikki oli pielssä, Sarkku oli katolla eikä parvekkeellla ja sit toi että Kärmekieli tappo sen jo siellä tornissa ja Legolas ampu sit Kärmekielen... huh huh... ylipäätäään Legolasia, Aragornia ja Gimliä ei tuossa 3. elokuvassa enää paljon örkeistä erota, niin väkivaltaisiksi ne ovat muuttuneeet. Löysin kirjasta sodanvastaisuutta joka leffassa kääntyi estottomaksi militarismin ylistyslauluksi. Outoa.
- KyleKatarn1987
mutta kirjoitti:
en tykännyt siitä kohtauksesta yhtään, kaikki oli pielssä, Sarkku oli katolla eikä parvekkeellla ja sit toi että Kärmekieli tappo sen jo siellä tornissa ja Legolas ampu sit Kärmekielen... huh huh... ylipäätäään Legolasia, Aragornia ja Gimliä ei tuossa 3. elokuvassa enää paljon örkeistä erota, niin väkivaltaisiksi ne ovat muuttuneeet. Löysin kirjasta sodanvastaisuutta joka leffassa kääntyi estottomaksi militarismin ylistyslauluksi. Outoa.
Tuon kohtauksen olisi voinut jättää kyllä pois. Ylipäätäänsä tätä sotaa, jota Kahdessa Tornissa ja Kuninkaan Paluussa käydään kuvataan jotenkin romantisoidusti aivan kuin se olisi vain suuri ja jännittävä seikkailu. Toista Maailmansotaakin kuvataan aivan samalla lailla monissa kirjoissa, peleissä, sarjoissa ja elokuvissa ja tuskinpa Tolkien olisi mielissään siitä, että hänen kirjansa ovat kääntyneet tällä samalla tavalla elokuviksi. Hänhän oli itsekin maailmansotia käynyt mies ja vankasti sotaa vastaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude15013211Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729631Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h969128Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k207766Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk386744Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1486168Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri193145En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3951252Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71174YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet
www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutosneuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl881016