Missä Tappissivusto on?
Uudenlaista tyyliä kerrankin esillä ja nyt se on poissa!
Uudenlaista tyyliä kerrankin esillä ja nyt se on poissa!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
...uudesta paikasta:
http://www.tappis.0catch.com/intro.htm
On se kummallista, miten poliittisesti epäkorrektit sivut katoavat aina vauhdilla??!!
Totuus on joillekin liikaa herkälle hipiälle.
"On se kummallista, miten poliittisesti epäkorrektit sivut katoavat aina vauhdilla??!!"
Junttimaiset valhesivustot saavatkin "kadota" pikavauhtia :D
Ei niitä kaipaa kuin NEONATSIT!!!!!!!!!!!!!!
..paljasti vasemmiston käsityksen sananvapaudesta.
Ja teidän rakas presitanttanne oli nuoruudessaan saksalaisen diktatuurivaltion ihalija, ja on sitä yhä.
Olette diktatuurin kannattajia, ja kaikki sen tietää.
ole sananvapautta, NATSI!!!!
sananvapautta, vitun stalinistipeikko!
Sitä oli tarina, minun nähdäkseni, noilla muutamalla sivulla mitkä luin annetun linkin kautta. Takerrun tähän laskuvarjon varassa killuvien teloittamiseen. Sitä tekeviä häiriintyneitä löytyi varmaan jokaisen sotaa käyneen valtion ilmavoimista, tilastoidusti Hitlerin Luftwaffenkin(Ehkä Suomenkin, tosin se olisi tiennyt varmaa sotaoikeutta ja etulinjan poteroon siirtymistä, vankeustuomion jälkeen). Ei siihen mitään käskyjä annettu, paitsi ehkä Punailmavoimissa politrukkien toimesta.
...lähteet kertovat.
Göringin, Gallandin ja Möldersin keskustelu on selostettu suomennetussakin kirjallisuudessa, ja se kertoo jollakin taholla olleen ilmeisesti kiinnostusta teurastus-käskyn antamiseen, mutta Göring ja lentäjät estivät hankkeen (edeltä käsin?).
Näyttää myös siltä, ettei laskuvarjon varassa killuvan ampuminen olisi tehnyt kenestäkään suosittua Luftwaffessa, joten aivan henkilökohtaisesta syystä lentäjät lienevät sellaista vältelleet.
Maajoukot tietty noudattivat omaa logiikkaansa, ja eripuolilla rintamaa on saattanut tapahtua, että laskeutujaa ammutaan maasta käsin?
Sekä Englannista että Saksasta on viittauksia siihen, että alasammuttuja pommikonelentäjiä on kohdeltu julmasti siviilien taholta, jopa tapettu. On epäselvää, tapahtuiko tälläistä paikalle tulleiden sotilaiden hiljaisesti sen salliessa, vai ainoastaan kun kukaan asepukuinen ei ollut estämässä.
Artikkelissa mainittu Josef Zwernemann ammuttiin siis alas Gardajärvellä, ja hänet laskuvarjoon murhannut lentäjä on ollut amerikkalainen. Siellä ei ollut muita.
On lukuisia raportteja siitä, että amerikkalaiset Mustang-saattohävittäjien lentäjät ampuivat tilaisuuden tullen jopa yksittäisiä teillä liikkuvia siviilejä. Amerikkalainen moraali näyttää olleen näissä asioissa suuripiirteisempi kuin saksalaisten?
Luftwaffessa näyttää ymmärretyn, että joukon taistelukyky on suoraan verrannollinen sen kurinalaisuuteen ja moraaliin, mitä ei tue selvästi halpamaisten tekojen salliminen.
Venäläiseltä Il-2 -lentäjältä löytyi mielenkiintoista muistelua:
"Pillaun alueella saksalaiset olivat auranneet jäätien lahden yli. Se oli suoraa kuin nuoli, ja sen molemmilla puolilla olivat korkeat lumiseinät, jotka olivat jääneet tien aurauksesta. Niiden takia saksalaisten oli mahdotonta juosta pois tieltä kun me hyökkäsimme. Sekä saksalaiset sotajoukkueet että siviilit käyttivät sitä tietä. Se oli kauhea näky, kun me neljä shturmovikia hyokkäsimme sinne, pudotimme 1200 kiloa pieniä 25 kg pommeja, ammuimme sinne 32 RS-ohjusta ja sitten vielä ammuimme kaikilla tykeillämme ja konekivääreillä. Meidän jälkeen tielle jäi vain verinen lihamassa. Se oli meillekin kamala näky. Mutta se oli meidän velvollisuus, ja uskonkin, että olemme täyttäneet velvollisuutemme ensiluokkaisesti. Me teimme kaiken, jonka pystyimme tehdä. Ja Jumala on kyllä antanut meille tarpeeksi ristiä kannettavaksi siitä hommasta."
Juri Mihailovitsh Huhrikov, lentäjä, 566. RyLeR.
http://tappis.freehostinn.com/Die_Grosse_Flucht.htm
On itsestään selvää, että Huhrikovin pommitus- ja tulitus-kohteena oli pelkästään siviilejä, sillä sotilailla on koulutuksensa ja ohjesääntönsä, jotka kieltävät heitä menemästä päivänvalossa moisiin paikkoihin tapettaviksi.
Huhrikov ei myöskään kerro it-tulesta po. "sotilaallisen" operaationsa aikana. Siis pelkkää siviilien murhaa ja sotarikosta.
Tässä vaiheessa kuuluu aina todeta: "Voittajat kirjoittavat historian".
Sori vaan, se mikä on väkivalloin pystytetty ("poliittisesti korrekti" historiankäsitys) voidaan kynällä tuhota. Ja sitä tehdään par´aikaa, eikä kukaan voi estää.
Ei kenenkään ole pakko uskoa sellaiseen, mikä tiedetään valheeksi.
http://tappis.freehostinn.com/intro.htm
Lukemisen iloa myös Jokke Stasi-salolle Oulun yliopistoon!