Demonit ja saatana ovat ihmisessä oleva pahuus,
jolle ihminen antaa hahmon. Nämä ovat vain ihmisessä.
Ihminen etsii syytä omalle pahuudelleen myös henkimaailmasta. Siksi vallanpitäjät kehittivät Luciferin eli negatiivisen kuvan hyvästä. Enkelit eivät lankea. Ne ovat korkealla henkisellä tasolla.
Ihminen sovittaa pahat tekonsa itse täällä maan päälä tulevien elämien aikana. Tämä tuo oikeudenmukaisuuden elämään.
jolle ihminen antaa hahmon. Nämä ovat vain ihmisessä.
Ihminen etsii syytä omalle pahuudelleen myös henkimaailmasta. Siksi vallanpitäjät kehittivät Luciferin eli negatiivisen kuvan hyvästä. Enkelit eivät lankea. Ne ovat korkealla henkisellä tasolla.
Ihminen sovittaa pahat tekonsa itse täällä maan päälä tulevien elämien aikana. Tämä tuo oikeudenmukaisuuden elämään.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Henkiopas johdattaa ihmiset helvettiin , koska sen takana on itse saatana, valheen isä. Totuus löytyy raamatusta, Jumlan Sanasta. Jeesus Kristus on ainoa tie iankaikkiseen elämään. Uskomalla Häneen saa synnit anteeksi ja pääsyn sovintoon Jumalan kanssa. Ihminen ei itse pysty syntejään sovittamaan, ne on sovitettu golgatalla. Henkiopas puhuu perkeleen suulla valhetta ja tarkoitus on saada ihmiset iankaikkiseen eroon elävästä Jumalasta.
Tämä teissä pelleissä kyllä häiritsee.. on niin mahdoton kunnioittaa toisen uskontoa vaan pitää mennä itkemään että se on muka Saatanasta, siis mikä helvetti teitä vaivaa. Ok, teille on pentuna opetettu että kaikki mitä kirkkonne ei hyväksy on pahaa ja niin päin pois, mutta pitäkää nyt silti ne mölyt perseessänne ja antakaa toisella tavalla uskovien olla rauhassa. Sitten vielä ihmetellään että miksi kristityt ovat niin epäsuosiossa, noh sitä sopii miettiä!
Minkä ihmeen tulevien elämien? Jos tuollaiseen uskot,
niin petät todella pahasti itseäsi ja elät suuressa valheessa.
Ihmetyttää vain, että miten pystyt perustelemaan itsellesi,
miten tuo uskomuksesi olisi "parempi" kuin uskoa siihen,
että enkelit ovat langenneet ja heistä on tullut pahuuden henkivallat,
joiden ylipäällikkönä toimii ex,enkeli Lucifer, joka nykyään on saatana,
tuhoon ja kadotukseen tuomittu enkeli.
Mitenkäs muuten luulisit jonkun Hitlerin, Stalinin,
Idi Aminin, jne. ihmishirviöiden pystyvän "sovittamaan" tekojaan?
Millä voi sovittaa toisen ihmisen hengen ja elämän riistämisen?
Vastaus: ei millään, koska esim. lapset jotka menettävät vanhempansa,
eivät voi saada "hyvitystä". Mutta Jeesus on sovittanut meidän syntimme,
valmistaen tien pois syyllisyydestä. Jumalalle se on madollista,
mutta ei ihmiselle; vapauttaa ihminen syyllisyydestä.