Olen asunut jo pitkään poissa Haapavedeltä ja joulun aikaan on ollut tapana vierailla paikallisessa ravitsemusliikkeessä näkemässä muita ulkopaikkakuntalaisia haapavetisiä. Sen enempää yksityiskohtiin menemättä jäin lehdellä soittelemaan, nyt joulun aikana, kun en sisään päässyt mootoripyörä-aiheiseen "klubiin". Olen kuullut paljon negatiivisiä huhuja kyseisestä paikasta ja sen "sisäänheittohenkilökunnasta". Kertokaas miten teille on käynyt! Niin voimme kokemukset kasattuamme ehdottaa kyseisen "klubin" omistajille uusia asiakaspalvelumalleja. Kiitos. Puran turhautumiseni seuraavassa vaarattomasti runon muotoon:
Oli hänellä mielessä vain yksi joululahja, takalo-
kasuojani kaipaisi kunnostusta.
Mäste jag resa bort, sari
saa minut raivoihini.
my my my delilah, ja olen tähti. Pyörä
ei enää kauaa pyöri.
Oli hänellä mielessä vain yksi joululahja, takalo-
kasuojani kaipaisi kunnostusta.
Mäste jag resa bort, sari
saa minut raivoihini.
my my my delilah, ja olen tähti. Pyörä
ei enää kauaa pyöri.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Et ole yksin tuntemustesi kanssa. Ihan kamalahan tämä Haapaveden baaritilanne on. Mainitsemassasi paikassa portsari joskus yrittää olla asiakaspaveluhenkinen, mutta valitettavasti asia vain on niin, että toisilla se taito on ja toisilla ei. Kyseisellä ovimiehellä sitä ei valitettavasti taida olla, ja näköjään sitä ei myöskään voi oppia.
Samoin jäi muuten lehdykälle soittelemaan tuttavani, koska hänellä oli lakki päässä! Että näin meidän "klubilla"...
Jos kiinnostaa lukea jotain hauskaa, niin käykää osoitteessa www.vapaa-aikavirasto.com Sieltä löytyy Tähtipyörän että Haapakanteleen omat kehut. Itseäni ainakin huvitti.
Mutta hienoa, että silti jaksat tulla aina käymään. Nähdään ehkä ensi jouluna! Ja runo oli hieno!
se on vaan niin,että ovi-mikko on käynyt käräjäsalissa saamassa sakkorangaistuksen ja korvaukset jäi takalon maksettavaksi.siitä huolimatta tää tollukka saa ovella hillua.täytyy olla työnantajalle oikea namupala kun ei raski pois potkia.kaasunaamari päähän ja ovelle yrittämään..siitä pitäs vaan tehdä aina ilmoitus kun tulee kaasua ilman syytä.kyllä poliisitkin tietää mikä tilanne.hän saa jotin kiksejä kun pääsee pullistelemaan.
portsari sukua jommalle kummalle omistajaparista? Niin ovat hyväkäytöksisiä kaikki kolme.
tuon runomuotoon puetun totuudenmukaisen lausahduksen. "Jätkässä" on ainesta. Harrastat varmaan paljon kyseisiä kirjotuksia, koska nuo ei ihan tyhjästä synny. Hyvä tapa purkaa turhautuneisuutta.